VÆRE SEG SELV NOK

 

ringmur

Demokratimur

Passar citatet från Henrik Ibsens verk om Peer Gynt på EU om att de har nog med att vara sig själva fullt ut? Är det ”demokratisköldens” innebörd? Är många svenska partier och ministrar lika dåligt insatta i det de ska sköta?

Har läst några Webb-artiklar, som jag tycker var intressanta. Man undrar om/hur de kan undgå EU. Fungerar ej skölden mot demokratin fullt ut?

  1. Från Vindkraftsnyheter

Utdrag

Havsbaserade vindparker kan potentiellt släppa ut över 200 kemiska ämnen i havet.

En studie, som letts av det tyska förbundsamtet för sjöfart och hydrografi (BSH) tillsammans med forskningsinstitut i Frankrike och Belgien, har kartlagt vilka ämnen som kan frigöras från vindkraftverkens drift. Resultaten publicerades nyligen i tidskriften Marine Pollution Bulletin.

Forskarna identifierade 228 kemiska substanser i den vetenskapliga litteraturen. Av dessa klassas 62 som särskilt miljörelevanta enligt Europeiska kemikaliemyndigheten (ECHA). Det rör sig om ämnen som kan vara giftiga, långlivade i naturen, hormonstörande eller cancerframkallande. Vissa av dem kan även ansamlas i näringskedjan.

De ämnen som identifierats härstammar främst från korrosionsskyddssystem som används för att skydda turbinernas stålkonstruktioner. Enligt studien står dessa för cirka 70 procent av de möjliga utsläppen. Ytterligare 10 procent kommer från oljor och smörjmedel, medan andra källor är kylsystem och brandskyddsmedel.

Fann inget om mikro- och nano-plaster.

Resultaten från den nya studien kan därför få betydelse för hur framtida havsbaserade vindkraftsprojekt planeras och regleras – både i Tyskland och i övriga Europa.

Finns på:

https://www.vindkraftsnyheter.se/20250910/8772/forskarlarm-vindparker-kan-slappa-ut-200-kemikalier-i-havet

  1. Från Energinyheter

Utdrag

Enligt den tyska energimyndigheten Bundesnetzagentur krävs 35,5 gigawatt ny reglerbar kraft till år 2035 – motsvarande 71 gaskraftverk i 500-megawattklassen. 

I myndighetens tidigare beräkning från 2023 låg behovet på 21 gigawatt till år 2030.

Kostnaden för de föreslagna kraftverken är också betydande – varje anläggning av den aktuella storleken beräknas kosta mellan 600 och 800 miljoner euro.

För att de skulle kunna ersätta gaskraftverken behövs en flexibilitet motsvarande 25 gigawatt, alltså lika mycket som kapaciteten hos 25 kärnkraftsreaktorer.

Prognosen från myndigheten visar att Tyskland, trots massiva investeringar i förnybar energi, riskerar att stå utan tillräcklig elförsörjning redan 2030

Finns på:

https://www.energinyheter.se/20250909/33714/tyskland-behover-71-nya-gaskraftverk-hart-bakslag-energiewende

Så varför skulle Sverige inte redan nu kunna återstarta elbalansen genom att satsa på gaskraftverk i Barsebäck och inte invänta den tyska kollapsen. Infrastrukturen finns där redan för 3 x 620 MWe = 1.860 MWe eller 1,9 GWe, en droppen i havet i jämförelse med Tysklands hela behov, till år 2030 på 21 GW.

Ingvar Åkesson

Kommentarer

Kommentera längst ner på sidan.

  1. iah

    problemet vi har i sverige är att vi vetat om svårigheterna att föra över el från norra sverige till södra i mer än 50 år men ingenting har gjorts. istället har politikerna utan att hantera konsekvenserna lagt ner södra sveriges kärnkraft och förlitat sig på vindkraft precis som resten av eu. nu sitter vi med skägget i brevlådan med ohanterliga elområden som ingen kan hantera precis som tyskland som nu inser faran med utvecklingen. ingen vågar längre investera i vindkraft och vindkraftverk går knappast att sälja. politikerna har tatt över planläggningen från duktiga tekniker.

  2. Lasse

    Tack för dessa exempel på problemen som vi utsätter oss för för att rädda ”klimatet”.
    Politiker har svårt att förstå frågan, med undantag av två damer som valt att engagera sig i SD.
    Elsa Widding och Jessica Stegerud.
    Elsa W var redan innan känd som en frispråkig kritiker av energipolitiken och Vattenfalls inhopp i denna. Hon fick gå efter det att hennes nyfikenhet i andra frågor väckte anstöt i Regeringen. Nu är hon vilde.
    (vi kan ju konstatera att en av deltagarna numera är hälsominister i USAs regering och hennes främsta kritiker är en numera avhoppade liberal minister)
    Jessica har på senare tid fått löpa gatlopp i media efter inlägg där hon konstaterat att en svensk kulturkanon debatterats mellan två kulturengagerade politiker med utländsk bakgrund samt efter en incident på centralen där hon filmat en i hennes ögon hotfull situation. Något som expo tagit fram . Drevet pågår.
    Detta är inte värdigt Svensk energipolitisk debatt. Återupprätta deras auktoritet!
    Deras insatser behövs!
    (detta drev pågår samtidigt med Bolins filmade hemfärd och ett mord på en högerdebattör, det är svårt att logiskt förstå upprördheten, om man inte som flera tror att det ligger politiska motiv bakom och spökar)
    Kritiken av energipolitiken under attack!

  3. iah

    8 sept
    I början av september är stora delar av USA lika kallt som i november. På lördagen registrerades -0,6 °C i Sheridan, Wyoming, medan Baker, Montana, registrerade -1,1 °C – båda nya rekord. Livingston nådde sitt tidigare rekord på 0 °C. Isolerad frost rapporterades på ranchmarker, vilket är ovanligt för den första veckan i september.
    I Minnesota nådde Duluth sitt rekord från 1904 på bara 11,1 °C, Hibbing satte en ny lägsta temperatur på 10 °C och Ashland, Wisconsin, slog sitt rekord från 1926 på 11,7 °C. International Falls nådde sitt rekord på 11,7 °C och Brainerd nådde 13,9 °C.

    9 sept
    USA: Kallaste starten på september någonsin Minst sju stater rapporterade rekordlåga temperaturer på måndagsmorgonen då en osäker köldknäpp drog över östra USA. NWS Weather Prediction Center bekräftade rekordhöga temperaturer i Indiana, Kentucky, Michigan, Wisconsin, West Virginia, Missouri och Alabama, med lika höga temperaturer i Minnesota, Illinois, Maryland och Connecticut. Frostvarningar utfärdades för delar av Maine, Vermont, New Hampshire och New York, där temperaturer runt 0°C (-1°C till 1°C) hotade grödor och trädgårdar under natten. I Sioux City, South Dakota, sjönk temperaturen till 2,2°C, vilket slog rekordet från 1986, medan Mitchell sjönk till 1,7°C, en temperatur som senast uppmättes 1898.

    Ryssland/Kanada: För första gången under -10°C den här säsongen
    Höstfrosten har inte slösat tid: Ryssland och Kanada har redan uppmätt de första temperaturerna på -10 °C den här säsongen. I Ryssland sjönk temperaturen till -10,4 °C i Batagay-Alyta, -10,3 °C i Suhana och -10,1 °C i Deputatsky. Samtidigt sjönk temperaturen i den kanadensiska Arktis till -10,3 °C. De första temperaturerna under -10 °C i norra Sibirien inträffar vanligtvis i slutet av september eller början av oktober.

    Snödjupet i Australiens alpina regioner ökar snabbt. I Spencers Creek överstiger snötäcket alla tidigare historiska värden. Snödjupet är mer än 2 meter, vilket vida överstiger nivån som uppmättes 1954, det första året för vilket mätningar finns tillgängliga.

    10 sept
    Nya Zeeland: Återöppning av redan stängda skidorter
    Medan de australiska alperna upplevde en av sina bästa vintrar på flera år, pekade alarmister på det låga snötäcket i Nya Zeeland som bevis på ”klimatkollaps”. Men våren har vänt utvecklingen. Temple Basin Ski Resort, som meddelade sin stängning i slutet av augusti efter veckor av stenigt underlag, fick 45 cm nysnö sent förra veckan. Det var tillräckligt för att öppna igen under helgen,

    11 sept
    USA: Nebraskas kallaste sensommar på nästan ett sekel
    Centrala Nebraska upplevde just en av sina kallaste perioder från slutet av augusti till början av september som någonsin uppmätts.

    Vintern 2025 i New South Wales (NSW) präglades av ovanligt kallt väder, kraftigt regn och snö. Över hela delstaten föll minimitemperaturerna långt under genomsnittet i många regioner. Som en återspegling av den allmänna kylan upplevde Sydney sin regnigaste vinter sedan 2007.

    Kanadensiska istjänstens diagram för den 9 september visar tjock, gammal is som förseglar Amundsenbukten – den västra porten till Nordvästpassagens södra rutten – och gör all transit beroende av isbrytare.

    12 sept
    Stanley, Virginia, upplevde just sin kallaste augusti på 57 år.

    utdrag ur kälterapport 36 från EIKE 2025

  4. Ann lh

    Tack Ingvar Å. för att Du uppmärksammat dessa artiklar som annars riskerade att hamna under radarn.
    Vi i EU/Sverige lever under en synnerligen inskränkt och farlig, politiskt styrd klimatpolitik där vetenskap, vett och sans har förlorat det inflytande som kännetecknar en sund demokrati. Vår tids Lysenkoism🥶.

  5. Lennart Bengtsson

    Det år tur att Sverige kan klara sig utan någon energiökning. Den har legat på ungefär samma nivå i drygt 30 år trots en befolkningsökning på mer än 20 %.
    Det är tur att så är fallet eftersom landet saknar kompetent politisk ledning.

    Bara tanken att bygga ut vindkraft i nordligaste Sverige med användare tusentals kilometer söderut utan tillräcklig kraftöverföring visar på en närmast kosmisk inkompetens. Fortsätter det så här får man nästan hoppas att något annat land tar over ledningen.

    Kommentaren modererad

  6. Fredrik S

    Lennart Bengtsson #5

    Dick Harrison yppade ju nyligen idén om att förena Sverige och Finland och ogiltigförklara freden i Fredrikshamn 1809. Nu var han nog mest inne på hotet från öst men det kanske vore något både för totalförsvar samt energi- och klimatpolitik?

    Att börja med.

  7. Ann lh

    # 5 Lennart B.
    Som varande fruntimmer en bra bit över de 80 tackar jag vördsamt för Ditt värdefulla utbrott rörande svensk energiförsörjning m.m.

  8. Lasse

    #5 Lennart B
    P-O Erksson fd direktör och känd skeptiker talade , om jag inte missminner mig, om att elintensiv industri bör lokaliseras i norr och produktionen av el bör stärkas i söder.
    Industrin gjorde ett bra jobb när de gick från 18 till 1 KWh olja per krona i BNP från 1981. Nära noll men det vill ingen räkna eftersom större delen av denna transferering skedde före 1990 då EU börjar räkna.
    Industrin gör lönsamma investeringar på egna initiativ om inte politiker lägger sig i.
    Lördagsintervjun med LKABs Mosström var talande-Nu talar ingen om klimatet som en ödesfråga!
    https://www.ekonomifakta.se/sakomraden/energi/energieffektivisering/produktivitet-och-energianvandning_1208653.html

  9. Robert Norling

    Angående punkt 1 om vindkraftverk så kan man tycka att rapporten är tämligen bristfällig om man inte tar med erosion på de över 100m långa vingarna.
    Nedan ett klipp från en forskningsrapport.

    ” Dessutom har det på senare tid förekommit flera uppmärksammade fall av framkantserosion. I mars 2018 var Siemens Gamesa tvungna att utföra en ”nödreparation” av 140 av de 175 turbinerna i vindkraftparken London Array på 630 MW på grund av erosion av framkanten tidigare än väntat [15]. Detta kom en månad efter att Siemens Gamesa tvingades ta bort 87 av 111 turbiner i en 400 MW-park i Anholt, Danmark [16]. I båda fallen var turbinerna på 3,6 MW med en rotordiameter på 120 m och installerades 2013. Det faktum att de nu relativt små turbinerna drabbades av framkantserosion i den här skalan efter bara fem år visar hur allvarligt problemet är för den havsbaserade vindkraftsindustrin.”

    Hela rapporten finns i länken nedan:

    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1364032119305908?fbclid=IwAR0QMFQSl9-A89P0q5KZVi8S9nClrYw1J2zd5gJQJW9Gh1Muk3MEL5fGHtk

  10. Magnus blomgren

    Nr 5 Lennart Bengtsson.
    Nog är det komik alltid – svart komik.

    Men tanken var att skapa massor av idiotprojekt, gröna sådana – som skulle sluka all el.

    Northvolt och Stegra är bara några – flera andra, exempelvis konstgödningstillverkare – lovade och lovades guld och gröna skogar.
    Dessa skulle bli nästan ofattbara energislukare – som Stegra sa…Vi kan även behöva all el som Luleälv kan producera.

    Allt det förvandlades till DET STORA BIDRAGSGÄNGET – alla världens nasare samlades och bjöd in våra makthavare – samtliga älskade rampljuset och överkonsumerade godhetsknarket.

    Har världen någonsin sett maken till affärsplaner och ljug?
    Har vi skattebetalare och pensionssparare någonsin blivit så blåsta på våra surt förvärvade slantar?

    Jag – glömmer aldrig när den tyska industripampen raglade ut från mötet med northvolt, tårögd lät han meddela att dom blivit blåsta på sin investering på 20 miljarder – alla siffror i projektet var påhittade…men pengarna, både bidrag och riskkapital var verkliga pengar..hopsparade i decennier.

    Dessutom hävdade företaget att alla dödsfall och olyckor var av naturlig art och att man får räkna med lite arbetsmiljöproblem – när det skall byggas så här fort.. För klimatet brann och ingen tid fick spillas.

    Herregud – vad blåsta vi blev och vad blåsta vi fortsätter att bli!

    Det är ett under att inte fackföreningar och medborgare avkräver ansvar.. men visst, även fackföreningarna och dess pampar ville vara med och sola sig i glansen från det gudomliga skenet.

    Ingenting av detta är över än – det kommer att bli ännu värre framöver.

  11. LeifR

    #10

    Politikerna har lärt sig sin läxa nu.

    Nämligen att det var för enkelt att få ut ovanstående information i offentligheten.

    Förslag på utökad censur ligger nu på bordet.

  12. foliehatt

    Magnus blomgren, #10,
    ” För klimatet brann och ingen tid fick spillas”
    Det första steget för en bedragare är att sätta sitt offer i en upplevd tidsnöd. Ju närmare paniken man kan nå hos sina offer, desto lättare blir de att lura.

    Egentligen är detta den stora varningssignalen – alla obekanta kontakter som vill att du gör något, och som påstår att det är skithusbrådska – är troligen ute efter att blåsa dig.

  13. Claes-Erik Simonsbacka

    Utdrag ur min publicerade artikel : Utmaningar för svensk elproduktion och eldistribution

    ”Om ny vindkraft – utöver vad som kan absorberas i den lokala marknaden – byggs i norr, det absolut dyraste alternativet enligt SVK, då måste elkraften föras söderut och det, förutom ökade transmissionsförluster, betyder krav på ökad lednings kapacitet i stamnätet. De kraven adderar delvis till de krav på reglerkraft, som kan behöva tas ner för att med vattenkraft balansera/utjämna vindkraftens produktionsvariationer i söder.”

    https://klimatupplysningen.se/utmaningar-svensk-elproduktion-och-eldistribution/

    Mvh,

  14. Magnus blomgren

    Nr 12 Foliehatt
    Jo, bedragare har goda tider! DET är till stor del också den gröna retorikens huvudnummer och tillika dess stora gåva till vårat samhälle.

    Hederligheten har alltid haft svårt att hävda sig – men nu tycks ohederlighetens tidevarv verkligen blomma ut.

    Det många missar är dock att ohederligheten riskerar att nöta ner självaste samhällsgrunden – vilket kan leda till både misär och krig.

    Min favorit bl a samhällsforskare och kritiker, Habermas – fick ett fint pris för ett par år sedan…han hade just benat ut och fört fram betydelsen av ärlighet och samtal.
    – Var finner vi det i vårat moderna samhälle idag??

  15. Magnus blomgren

    Nr 11 LeifR
    Censur och mer mörkläggning – ja, det passar verkligen våra makthavare och penningnasare väl i detta läge!

    Fulspelet och dom dolda agendorna är nu vårat nya styrelseskick – och det passar verkligen klimatnarrativet..som handen i handsken.

    Det är inte lätt att vara en del av detta moderna samhälle – jag försöker leva strax utanför detta..och nöjer mig med att titta på utifrån..
    Fortfarande finns det ett litet utrymme kvar för lite frihet i våra skogar och på våra hav..Där finns det lite verklighet och lite hederlighet kvar.
    Jack London gjorde succé med sina beskrivningar av den råa men ärliga vildmarken..” påken och huggtandens lag”…. boken om buck och människorna runt honom fascinerade en hel socitetsvärld..dom som tröttnat på sina tillrättalagda och förljugna liv – Hans föreläsningar drog väldiga skaror av folk som ville återvända till verkligheten och friheten…det där gäller i högsta grad även i vårat smått förljugna samhälle idag.

    Vi leds idag ofta av politiker – som bara befunnit sig inom sitt gebit sedan ungdomsförbunden…dom vet sällan något om hederligt arbete och värkande axlar..
    Censur är verkligen perfekt…för dom!

  16. Skrollar SVT, SR, TV4, BBC, NRK, DK, SvD, Expressen, Aftonbladet, BBC och CNN. Och jag skulle gissa att det är samma visa i Tyskland och Frankrike. – Guuud så tråkiga ”nyheter”! Inte en ny tanke eller vinkling. Same old same old,