Svenska Dagbladet åtnjuter anseende som den tidning svenska
beslutsfattare läser för att få objektiva nyheter. Det må gälla
ledarsidan, men på nyhetsplats är det så lagom objektivt.
Dels håller sig SvD med en egen klimatreporter, filosofen
Mikael Törnwall. Han beskriver sig så här: Min ambition är att inte
bara varna för klimatförändringarna utan att också berätta vad
som kan göra konkret för att stoppa dem.
Dels anlitar SvD TT, som sprider klimatartiklar från flera
internationella alarmistiska aktörer och byråer.
Man kan inte samtidigt på ledarsidan försvara företagsamhet
och tillväxt och på nyhetssidor larma om påstått klimathot och
ivra för planekonomiska åtgärder. För närvarande tycks bara
Affärsvärlden värna företagande och energiförsörjning.
Klimatartiklar 22 augusti – 23 september i SvD av Mikael
Törnwall, TT och andra.
23/29TT: Oljeproduktionen på tvärs mot klimatmålen (TT).
”Trots att människans förbränning av fossila bränslen är den
största faktorn bakom klimatförändringarna fortsätter
produktionen och användningen att öka. Globalt utvinns 120
procent mer än vad som är rimligt för att hålla jordens
uppvärmning under 1,5 grader fram till 2030, enligt en ny
rapport.”
22/9. TT. Jättelik solpark symbol för Kinas omställning Rad efter
rad efter rad av paneler sträcker sig så långt ögat kan se över
den tibetanska platån i västra Kina.
20/9 Törnwall. EU-ministern nobbar drastiska åtgärder för att
klara klimatmålet. Sverige kan komma att missa EU:s klimatmål
med hela 70 miljoner ton, enligt regeringens nya siffror.
20/9 Debatt, MP: Så vill vi lösa energibehovet. Helldén, Lind
och Lakso. Vill införa ”elektrifieringsavtal för grön industri.
19/9. Törnwall: Klimatbomben: Sverige riskerar miljardböter.
Intervju med EU-ministern Jessica Rosencrantz (M).
Utsläppsmissen tio gånger större än tidigare känt.
19/9 Törnwall. Därför missade man kllimatmålet så grovt.
Naturvårdsverket varnade regeringen för att klimatmålen kan
missas med mycket mer än man trodde i april.
17/9 Törnwall. ”Skrämmande ignorant” . Centerpartiet kallar
klimatministern till miljöutskottet efter Naturvårdsverkets
prognosmiss för klimat
17/9. Törnwall. Pourmokhtari om budgetmissen: ”Det är klart
jag blev förbannad.. – Det är skrämmande ignorant, säger
Rickard Nordin ©..
17/9 Törnwall. Tron på koldioxidlagring som lösning ifrågasätts.
Klimatsatsningar som fossilfri cement och negativa utsläpp från
fjärrvärme bygger på att koldioxid kan lagras i jordskorpan. Men
nu varnar en ny rapport för att potentialen är mycket mindre än
man trott.
14/9 TT. Varmare klimat bidrar till fler hagelstormar. Kinesiska
forskare har grävt djupt i de historiska arkiven i jakt på
hageloväder.
13/9 TT. Studie: Företagen som bidrar mest till värmeböljorna.
Värmeböljor har blivit 200 gånger vanligare, och var fjärde hade
inte kunnat inträffa utan människans utsläpp. Det visar en ny
studie, som pekar ut 180 av de värsta företagen som bidrar till
klimatförändringarna.
30/8 Debatt. Amanda Lind och Daniel Helldén: Skogsbruket
måste bli mer uthålligt. Lönsamheten för skogsägare som vill
bidra till ökad klimat- och miljönytta i skogen måste öka.
23/8 TT. Forskare varnar: Antarktis förorenas av ökande trism.
Fler turiter och forskningsprojekt i Antarktis förorenar
kontinenten i allt högre grad, varnar forskare.
23/8 Törnwall. Miljardstöd och tydliga regler behövs för att
motverka negativa utsläpp. Infångning av koldioxid från
kraftvärmeverk skulle kunna motverka upp till en femtedel av
Sveriges växthusgasutsläpp.
22/8 Debatt. Klimatpolitiken skadar ekonomin. Fyra forskare vid
Uppsala universitet och KTH vill höja energiskatter.
Tege Tornvall

När politiker, journalister eller myndigheter säger att ”Sverige inte når klimatmålen på grund av minskat kolupptag i skogen” bygger det inte på den observerade verkligheten i skogen. Istället baseras påståendet på modellberäkningar som har justerats flera gånger, använder generella antaganden (som IPCC:s nivå 2-standard) och är känsliga för hur mänsklig påverkan som avverkning och markanvändningsförändringar integreras.
Ett tydligt glapp finns mellan modell och verklighet:
Riksskogstaxeringen visar att skogarna i Sverige växer, vilket innebär att kolupptaget på marken är stabilt eller till och med ökande.
Satellitdata bekräftar detta och visar att skogarna fortfarande täcker stora arealer och är biologiskt aktiva.
Samtidigt visar Naturvårdsverkets modeller ett minskat nettoupptag, vilket i statistiken tolkas som att kolsänkan minskar.
Resultatet blir en debatt där slutsatsen ofta blir att ”Sverige når inte klimatmålen” – men verkligheten visar något helt annat.
Bytet av chefredaktör från Anna Careborg till Lisa Irenius har inneburit ett rejält steg i riktning DN. Notera särskilt Malin Ekmans avhopp som USAkorre efter Irenius synpunkter på hennes rapportering. Det okritiska användandet av TTs klimatagenda blir lök på laxen. Vad ska man nu läsa för papperstidning till frukosten??
Att låta en filosof/TT stå för ”upplysning” i klimatfrågan visar att tidningen och kanske framför allt dess ägare nu fegt låter denna fråga virvla iväg dit vinden blåser. Nu är vi mitt i debattens vindöga och kanske anar de vindkantring och inväntar Trumps triumfer.
Tack Tege för varningen!
SVD har som service även ett nyhetsbrev där klimatnyheter återupprepas.
#2 Läs SVD och väck dina känslor!
Det händer att jag reagerar så mycket att det blir ett mail, som alltid besvaras:
”jag får så många mail att enskilda svar inte kan ges” 😉
Affärsvärldens alerta granskningar rekommenderas som alternativ till alla hyllningar av gröna lösningar, dock lika upprörande!
#1 Intressant med skogsuppgifter utveckla gärna!
Är det modellerna som ändrat våra upptag så bör detta påpekas för berörda!
Man brukar också skriva ”klimatförändring skapad av människan”. Ett påstående utan bevis.
Historiskt har klimatet alltid varierat mellan varmare och kallare och mellan fuktigare och torrare.
Dessutom blir inte ovädren värre om det blir varmare.
Och hur kan man koppla mängden utsläpp av koldioxid till en viss temperatur.
#2 Mats Enqvist
Epoch Times
Den kommer visserligen inte ut som papperstidning mer än en gång per vecka, men den elektroniska tidningen kommer ut varje dag, och uppdateras dessutom flera gånger under dagen.
Om du inte redan läser Epoch Times så tror jag att du kommer att bli glatt överraskad.
Världens största producenter av fossila bränslen, som USA, Kina och Ryssland, väntas öka sin produktion de kommande åren, det visar en ny rapport från Stockholm Environment Institute.
Utvecklingen går tvärtemot Parisavtalets mål och riskerar att öka produktionsgapet för att begränsa jordens uppvärmning till 1,5 grader.
Rapport: Fossila bränslen ökar globalt – kan öka ännu mer med USA:s politik – Ekot | Sveriges Radio
# 4 Lasse
https://klimatupplysningen.se/europas-bilindustri-i-kris/#comment-482947
Egentligen är rubriken snarare att TT driver klimatkampanj genom att nyttja olika publikationer. Problemet är att tidningarna, med minskade resurser, är mer och mer beroende av centralt producerat material och sätter sig inte in i vad de faktiskt köper av TT.
Att få ett annat narrativ kräver att TT ändrar ståndpunkt och det kan bara erhållas om de ser att de inte kan sälja artiklar med nuvarande innehåll, så det är lite av ett moment 22.
#7 Ivar Andersson
Inget av de nämnda ländera deltar i överenskommelsen. Det finna inget Parisavtal.
Här är ett tips till SvD:
https://picks.my/en_v2/s/detail/13945/content.html?utm_source=global&utm_medium=app&utm_campaign=13945
”Fossil fuel and cement producers have contributed ”significantly” to the growing number and intensity of climate-change-driven heatwaves, according to a study published on Wednesday in Nature.
An international team of scientists analysed more than 200 heatwaves around the world between 2000 and 2023 and found that climate change had made each of them more likely and more ferocious … ”
Havsnivåhöjningen har inte accelererat enligt en ny analys av kustdata, först i sitt slag. Satellitdata visar en acceleration.
– Är urvalet rätt är det något fel med satellitmätningarna, säger oceanografen Anna Wåhlin.
ur epoch times
#11. Helt rätt. Man kan inte mäta havsnivåer per satellit. De kan mätas i hamnar med fasta mätpunkter och hänsyn till om landet höjs eller sänks. Strömmar, tidvatten, vindar etc. påverkar.
# 2 Mats Enqvist och # 6 GK Epoch Times är precis vad den utger sig för att vara, en innehållsrik tidning utan politisk lutning, men med allsidig uppdaterad upplysning. 👍
Russia’s Energy Deal With China Changes Everything – EU ’Biggest Loser’: Doomberg
Doomberg ser Rysslands senaste avtal med Kina om naturgas genom Power of Siberia 2-rörledningen som en vändpunkt för världen, då BRICS-länderna ytterligare distanserar sig från Amerika och Europa och helt omdefinierar det geopolitiska schackbrädet. Doomberg beskriver också varför han tror att USA kommer att attackera Venezuela och utlösa ett kinetiskt krig i ett försök att säkra landets enorma oljereserver, varför EU:s ekonomiska kollaps är självförvållad av politiker som klamrar sig fast vid klimatreligionen, och mycket mer.
https://www.youtube.com/watch?v=VLOuIj4FmVM
Mvh,
#14
Det är 2800 km pipeline som skall byggas, till stor del genom väglöst land. Det kommer att ta tid. Den nya amerkanska gaspipelinen från North Slope (1300 km, och parallellt med en befintlig väg) kommer att bli färdig fortare.
Men den gasen kommer att säljas till världsmarknadspris. Ryssarna har varit tvungna att gå med på ett betydligt lägre pris för gasen från Altai-pipelinen.
Och vad många fortfarande tycks vara lyckligt omedvetna om är att USA också har stora outnyttjade oljereserver, att produktionen ökar och att USA numera är nettoexportör av olja (gas och kol har de alltid varit nettoexportörer av).
Att Venezuelas sönderrostade oljeindustri återuppstår är troligen det sista de amerikanska oljebolagen önskar sig.
#15
Alaska highway, 2700 km lång, byggdes 1942 av US army på 8 månader.
Allt är möjligt!
CES #14..
Det pratas om diverse ”game changers”. Men kol, olja och gas är knappast det. Gammal skåpmat från slutet på 1800-talet. Skulle vissa källor sina så hittas det genast nya. Stora förråd finns i Brasilien, Kanada och USA självt. Nej, Venezuela är betydelselös.
Vilka riktiga game-changers är väl stenkol tillsammans med uppfinningen av ångmaskinen under 1700-talet. (Mårten Trievald försökte introducera ångmaskinen i Sverige på 1700-talet men baserat på ved – det gick inte så bra.)
Introduktionen av el i stor skala i början på 1900-talet.
Kärnkraft efter 1950
Jag ser ännu ingen riktig game-changer vad gäller energi. Vi väntar fortfarande på fusionstekniken till låga priser.
#16
Och BAM-järnvägen, ungefär lika lång (3100 km) och även den i Sibirien tog 17 år.
En pipeline faller nog någonstans mellan en grusväg och en enkelspårig, icke elektrifierad, järnväg i svårighetsgrad att bygga.
OT:
Ett sent inkommet telegram från TT:
Klimatuppgångarna som hade sin starkaste del i början på 1700-talet ser nu ut att vända ner för gott.
Statssekreterare Ğür ot Pepparn (MM-Moseb. Mon.) låter nu meddela, å regeringens vägnar:
Politik:
Som en konsekvens av verklighetens skoningslösa framfart måste alla som tror på att människan kan påverka klimatutvecklingen mot ett varmare klimat förena sina krafter, och all verksamhet som inte kraftigt ökar sitt klimatavtryck skattebeläggas, när nu klimatet vänder ner mot en icke hållbar framtid.
Regering och riksdag meddelar därför idag att den gröna omställningen nu blir svart. Alla partier har lovat att påskynda den svarta omställningen tillbaka till verkligheten, och MP har redan meddelat att de två språkrören byts ut mot dubbla avgasrör.
Vattenfall uppmanas att återköpa sina kolfyndigheter. Helst svart.
Klimataktivister kommer att erbjudas gratis röka så de kan bli en del av gasproduktionen, och även erbjudas gratis kremering för sin önskan och övertygelse att bidra solidariskt.
Vi kan inte tolerera att inte alla drar sitt strå till stacken varför sträng köttdiet kommer att bli obligatorisk, enligt Livsmedelsverkets föreskrifter, meddelar byrådirektör Kol Roth . Korv kommer att subventioneras kraftigt.
Gengasbilar och V8:or kommer att skattebefrias och gastillägg, VHB, utdelas (växthusgasbidrag). Utökad forskning ang. nya och ineffektivare bilar för ett större utsläpp kommer att ske till en kostnad av 82 miljarder kronor. Per månad. Alla bevarade Caravelle, Concorde, Spitfire och Mustang kommer att renoveras och trafiksättas på FN bekostnad.
Alla fossilfria drivmedel bör avvecklas och all elproduktion som inte skapas med fossila produkter bannlysas eller nedbringas till ett minimum. Kärnkraft bör tillåtas endast i nödfall.
Alla vindkraftverk kommer att vändas upp och ned och generatorerna drivs istället av ett dieselaggregat.
Flygtrafiken måste tredubblas till 2028, och sedan årligen, för att om möjligt klara en positiv klimatbalans.
Kreaturen utökas rejält i antal så att tarmgaser kan tillföras mångdubbelt.
Kolmilor ges bidrag med 14 miljoner/mila under benämningen kol-14 bidraget, för att vi dels skall kunna sprida kolet till Sahara och andra områden med färre träd, och på så vis överleva minst 14 år ytterligare, men också för att kommande civilisationer skall kunna datera oss under islagren. Om så önskas.
Propagandan i SVT, TT och DN m.fl. ställs nu om så att en ökad användning av växthusgaser påskyndas och utökas, annars går vi under (isen).
Ett nytt CO2-departement, Fiffiga Departementet (FD) kommer att organiseras med en fiffighetsminister (FFHMNS) som chef, med en stab av olje- och kolstrateger, för att lagstadga alla kreativa CO2-förslag och bidragssmöjligheter. Värsta utsläppen prioriteras såklart, och ett gasavdrag under benämningen ”Gaspådraget” kommer att införas.
Alla kolsänkor kommer att frigöras, och en ny form av utsläppshandel bör kunna gynna alla som vill bidraga genom ex. kål- eller ärtsoppa på torsdagar.
Alla skolor kommer att servera får i kål och olja minst en gång i veckan.
SIDA kommer att inrikta hela sin verksamhet mot oljeprospektering och bidrag till oljeshejker framöver.
Biologi:
En ny djurart har framställts genom genmodifiering för påskyndande av gasbildningen. Det kommer att fridlysas och benämnas gasmask.
Kultur och sport:
Den välkända boken ”Innan frosten” av Henning Mankell som också filmatiserats kommer nu att ändra titel till ”Innan permafrosten” meddelar förlaget.
Den gamla slagdängan ”Land du välsignade” har skrivits om av Per Gessle. Heter numera ”Kol du välsignade”, och går i reggeatakt för att öka pårökningen.
Varje större sport- och kulturevenemang bör inledas med att allmogen samfällt skanderar:
Sassa, Brassa, Mandelmassa
Oj, oj, oj, vad ni är kassa
IPCC – IPCC
Kampen mot en kylig framtid kan ta sin början och istidsutbildning kommer att prioriteras i landets alla skolor och universitet.
Väl dokumenterade scoutfärdigheter kommer att belönas av HKH med medalj och fri limousin.
Nobelpriset kommer fortsättningsvis att användas till ett återkommande större fyrverkeri.
Slut på meddelandet.
Erika Bjerström fick på bästa sändningstid i P1 direkt från Bokmässan, göra reklam för sin nya bok där hon fritt får ”gråta ut” sin sorg och smärta över alla de påhopp hon fått utstå för sina klimathotsreportage från alla de hörn av världen.
Enligt egen utsago toppade hon antalet anmälningar till Granskningsnämnden. Vad dessa anmälningar innehöll nämnde hon inte, men jag tippar att en och annan tämligen insatt person i frågan hört av sig. I så fall kan vi nog se fram emot att klimathotsfrågan snart nått sin egen tippingpoint inte minst när USAs ”naturvårdsverk” lyckats med att med guldkantad vetenskap på fötterna få ansvariga domare att dra tillbaka Obamas smutsiga testamente till mänskligheten, EF.
Man kan verkligen undra hur djupt och brett in i frågan den arma Erika grävt, dvs om hon grävt så som en sann journalist skulle ha gjort och inte som en simpel, inskränkt klimataktivist. Men, den frågan var inte aktuell.
#14 tty
Till exempel kan, enligt uppgift, över 60 % av amerikanska tillgångar av olja som är svår och kostsam att utvinna förbli outnyttjade, åtminstone till omkring år 2036.
Man kan även säga, att även om USA har visat en anmärkningsvärd kapacitet för oljeproduktion och besitter betydande reserver, är det faktiska utnyttjandet av dessa reserver ett komplext samspel mellan marknadskrafter, teknisk effektivitet och det föränderliga globala energilandskapet.
Mvh,
#21
Vilket var ett komplicerat sätt att säga att oljeutvinning i USA styrs av lönsamhet snarare än politik.
Vilket förklarar varför expansionen just nu mest sker i the Permian Basin som har de lägsta produktionskostnaderna:
https://www.eia.gov/outlooks/steo/images/Fig42.png
Det finns dock mycket stora outnyttjade reserver som är eller har varit spärrade politiskt. När det gäller oljefält på federal mark på land håller Trumpadministationen på att montera ned de byråkratiska hinder som byggdes upp under Bidens tid, men däremot har man ännu inte gjort mycket åt att det råder borrningsförbud på större delen av den amerikanska kontinentalsockeln. Det är bara kontinentalsockeln i Tjuktjerhavet som hittills ”släppts” (kontinentalsockeln är federal mark, där har delstaterna inget formellt inflytande).
# 3 Ann lh
Kollade Törnwalls akademiska meriter och han är filosof från Uppsala Universitet. Har inga invändningar mot den utbildningen men då jag letat efter utbildningsbakgrunden för ”klimatjournalister” så är den gemensamma nämnare att de med mycket få undantag har undvikit allt som kan lukta det minsta naturvetenskap/teknik. Lite märkligt är det trotts allt.
Skall man exempelvis skriva om energifrågor och förstå svagheterna och styrkorna med olika lösningar är det knappast till någon nackdel om man exempelvis förstår skillnaden mellan så grundläggande begreppen som energi och effekt. Jag kan inte räkna antalet gånger jag har märkt att förståelsen för så grundläggande begrepp saknas. Nu har jag förvisso läst för lita av Törnwalls journalistik för att kunna avgöra om dessa brister även gäller även honom.
Helt rätt, det här är en hel del! Men lite svart omställning är ju precis vad vi behöver för att få verkligheten att gå med på klimatmålen. Vem tänkte ens på att man skulle behöva skattebeläga all verksamhet som inte ökar klimatavtrycket? Och free gas för klimataktivister – perfekt! Skulle man inte också införa en Kål-14-bidrag för att sprida kolet? Hela Fiffiga Departementet verkar som en briljant lösning på allt. Tänk bara på alla medel man kan få till med Gaspådraget! Helt klart måste vi accelerera allt, även den gröna omställningen tillbaka till verkligheten. Helst svart, förstås! 😄Free compress images
Äh, det är mera av arten asswipes det mesta som produceras av reportrarna som häckar innanför och strax utanför tullarna i huvudstaden.
Det mesta baseras på agendajournalistik kombinerat med identitetspolitik och på sistone en skopa woke på det.
Sedan kan man läsa och gilla det men för dem som vill ha faktabaserad saklig journalistik instället är det mindre intressant.
Man får läsa med en skopa salt och se till att undvika betala samt ofta än bättre, fylla behovet av fiction med en god roman eller SF-rulle.
#17 Ingemar Nordin
”Jag ser ännu ingen riktig game-changer vad gäller energi. Vi väntar fortfarande på fusionstekniken till låga priser.”
Tänk om detta blir en game-changer: https://www.youtube.com/watch?v=hfIo68aE5hQ Riktigt djupa hål för geotermisk energi till en rimlig kostnad?
Det har jag lättare att tro på än fusionsenergi under detta århundrade.
Kära vänner! Som gammal ”Tjalle Tvärvigg” drar jag emellanåt till minnes följande: I boken av Alf Ahlberg från 1935, om”Tankelivets Frigörelse” återfinns ett förslag till anslag som Alf menade borde gälla för alla samtal. Citatet är i sanning värt att återge in extenso:
”På dörren till varje lokal, där en diskussion föres, borde det stå ett anslag av ungefär följande lydelse:
Tillträde förbjudet för:
a) Rena pratmakare.
b) alla som icke vilja ha frågan utredd.
c) historieberättare.
d) fanatiker och dogmatiker.
e) alla som blir förolämpade, när de höra en annan mening än sin egen.
f) ordryttare och sofister,
Ty alla dessa sex kategorier av folk fördärva diskussionen med sin närvaro.”
Birgitta Forsberg heter en annan av Klimatkatastrofisterna som skriver i SvD
Törnwall travar på i ullstrumporna:
30/9: FN:s klimatfond söker pengar från svenska pensionsfonder. Tjusigt foto av klimtfondens chef Mafalda Duarte.
26/9: Centerns talesperson Rickard Nordin kräver fördubblat industristödoch återställt Industrikliv efter regeringens bantning. Foto med trist uppyn.
26/9: Gröna projekt i kläm med bantat Industrikliv. Bild på Stegra-bygget.