En fråga riktad till mig angående EU:s nya ukas om att medlemsländerna skall sänka vattenkonsumtionen med 10% fram till år 2030. Se FOCUS nummer: 41/2025 sid 32 – 34, Jan Weiner: ”Orimligt med högre klimatmål än EU kräver” https://www.fokus.se/opinion/jan-weiner-orimligt-med-hogre-klimatmal-an-eu-kraver/
Några kommentarer:
- Mina vanliga kommentarer angående vatten och mätning, se ”Mätning del 2,
Gästskribent 2021-12-09 Allmänt avloppmätning Stig Morling”
- Angående EU:s ukaser kan särskilt nämnas ”MAX MGW” denna kom för 11 år sedan. Mina kritiska kommentarer till detta begrepp gäller särskilt bristen på precision och rimlig användbarhet, samt vad resultaten har för nytta! – Se referensen ovan!
- Så till kommentarer till den önskade 10%:s reduktionen. Ett enkelt och snabbt verksamt exempel hur vattenkonsumtionen kan påverkas hämtas från ett fullskaleexempel från Kaunas, Litauen, där ett svensklett vattenprojekt genomfördes för drygt 20 år sedan. Då projektet inleddes var vatten i stort sett ”gratis” för medborgarna, och den specifika vattenanvändningen var ca 340 l/person och dygn. Sedan en rimlig vattentariff införts sjönk den specifika förbrukningen till <100 l/person och dygn!
Med all reservation för vad EU tänker omfatta i denna förbrukning, så finns åtskilligt för vår Brysselhöghet att närmare klara ut!
Stig Morling

OT men intressant ändå, då jordbruket konsumerar stora mängder vatten och C var tidigare Bondeförbundet,
Anna Karin Hatt avgår som partiledare
https://www.expressen.se/nyheter/politik/centerledaren-anna-karin-hatt-kallar-till-presstraff/
Tack för denna Stig Morling.
Det är intressant med det globala klimatet – och dom lokala målen!
FN har sitt mål…
Eu har sitt…
Och – Sverige vill visa att dom är dom Godaste – som gör mer och satsar mer.
Det blir dock rätt löjligt med alla dessa ovetenskapliga och missriktade ( men svindyra ) Lokala klimatprojekt.
Bättre vore, för det globala klimatet, och för våran ekonomi – om vi istället hade lagt miljarderna på våra universitet och deras forskning på teknik och kemi osv, för att ta fram storskaliga Lösningar på dessa globala problem….
Då – skulle vi kunna hjälpa och förbättra…och kanske vinna några nobelpris….
Men vad händer? Vi satsar 100 miljoner på mopeder i Ghana….
Jopp..precis så fungerar det med ångest och panik…
Ångest och panik vill Greta att vi skall använda som styrelseskick, miljöpartiet likaså…och som en gren av det sossarna….och moderaterna, hoppar tydligen på samma tåg.
DÄR står vi nu…2025…har vi ” mognat eller rötnat”….som Fredrik Lindström en gång frågade…..
#1 Uwb
”….. då jordbruket konsumerar stora mängder vatten…..
Man bör väl skilja på processat vatten från vattenverk och vatten från sjöar, åar eller egna brunnar. Om de senare används för t.ex. bevattning och inte skadar miljön finns väl ingen anledning till begränsningar i användningen i Sverige.
Ett effektivt sätt att minska vattenförbrukning vore att laga alla vattenläckor i vattenledningar.
Har arbetat ned att rengöra dag och spillvattenledningar.
När det forsar in vatten in i ledningarna så är det inte svårt att räkna ut var vattnet kommer i från.
Även fått det bekräftat av dom som arbetar med rörläggning inom kommunen.
Ligger rör från 50 talet i marken.
Garantin på dom rören har liksom gått ut.
Men dagens politiker anser att det viktigare att bygga flotta torg och maffiga kommunalhus.
Vattenfrågan har redan varit på tapeten. Världen hade en vattenkonferens i Sverige för några år sedan. Denna konferrens verkar ha varit globalisternas förberedelse för att marknadsorganisera världens vattentillgångar. Sedan tänkte sig globalistiska bolag sälja vattnet till både ”de förra ägarna” och till högstbjudande. Vattenfrågan verkar bli en kopia på energipolitiken. Blir det så att Svenskt/Nordiskt vatten skall flyttas till Mellaneuropa (läs Tyskland) medan kostnaderna läggs på Svenska/Nordiska konsumenter
#4# Christer! Jovisst! På 1970-talets nya VA-engagemang var just ”läcklokalisering” en viktig och angelägen uppgift! Då hade vi en djupt engagerad och kunnig man, Runo Stenberg, nu tyvärr ur tiden. Förutom att han var en ytterst trevlig kollega gav han också riktlinjer för vad som var rimliga läckagenivåer för ett vattendistributionssystem, som var kring 10 % av distribuerad mängd. Numer tycks en acceptabel nivå vara ca 20 %,
Det tycks ofta som denna sänkta ambition tycks vara acceptabel.
Detta är bara en del av ett eftersatt vattenhanteringsprobem!
1. Vårt behov av att byta ut kombinerade avloppssystem till separata system!
2. De mer grundläggande skydden mot kraftiga skyfall kräver ett gott kunnande om markplanering och byggande!
Tack Stig för att du initierar en diskussion kring den fråga som globalist-kapitalet ser som nästa stora resurs att dominera efter t.ex mineraler och livsmedel.
Givetvis följer slöseri om det råder fri tillgång. Jag är mera rädd för att Sverige återigen, efter el, ska tvingas bli försörjare av t.ex södra Europa på en annan suverän resurs. Man vill prissätta vatten på en marknad baserad på brist (dvs marginalpriser) och öppna upp för ”konkurrens” och nya utländska bolag på svensk mark.
EU är en företrädare av gammalt oligarki-kapital i Europa. Vårt vatten (som konsumtionsresurs) är en s.k naturlig kollektiv nyttighet som inte lämpar sig för annat än statlig och kommunal ägande-styrning och
privatisering är det sista vi behöver precis som jag sade när elavregleringens första positiva effekter fort gick över. Privat vattentillgång inom näringslivet har så gott som uteslutande använts för energi-ändamål och annan recyklisk verksamhet…..och lite mineralvatten på flaska.
Jordens vatten är oregelbundet fördelat förvisso och det är vår absolut viktigaste resurs. Ungefär samma andel består våra kroppar av.
När det gäller grundvattnet är jag lite mer oroad. Här i min kusthemkommun kom det häromdagen ut dubbla varningar för grundvattenbrist. Har jag inte sett tidigare ens under sommaren! Markerna har hela sommaren och nu under hösten varit väldigt gröna och frodiga. Inga synliga spår av typisk sensommartorka trots en hel del sol men också av regn…periodvis mycket! Hur hänger det ihop. Himlen har redan under juni i år varit väldigt fuktmättad (stora låga blommiga cumulusmoln). Kan någon med kompetens spekulera kring nämnda fenomen? Kan frodig växtlighet och fuktig atmosfärsluft på något sätt korrelera med grundvattenbrist? Alltså t.ex att kraftigt ökad växtlighet (sol och regn) suger upp grunt liggande grundvatten ur markerna. Att frodigheten (trots varma temperaturer) avger denna fuktighet till högre luftlager (termisk reaktion)?
Vad jag vet har det inte etablerats några nya bostäder etc utan kommunalt vatten.
#6Stig Morling.
Under min tid när jag sysslade med va underhåll så kunde jag avgöra om det regnade genom att titta på flödet i va ledningen.Högt flöde regn,lågt uppehåll.
Så stor var felkopplngarna.
I den kommunen jag jobbade så gick dom igenom ett stort antal av anslutningarna från privat villor.
Var det en felaktig anslutning så uppmanades fastighetsägaren att åtgärda detta.
Sen om det gjordes är en annan sak.
Det finns mycket att göra med va systemen.
Dagvatten ledningar är underdimensionerade.Samhällen har växt,befolkningen har ökat.
Men va systemen har inte uppgraderas.
Gamla synder.
#8 komplettering
De nämnda cumulusmolnens utbredning på relativt låg höjd kommer sig inte av att regn fallit i förväg. Just det är lite förvånande.
Luften har redan under juni lite känts som typisk sensommarfuktighet i augusti.
Det behöver inte vara gammalt för att det ska läcka…
”Växjö kommun har investerat 80 miljoner kronor i ett utjämningsmagasin för att ta hand om avloppsvatten.
80-miljonersbygget invigdes i februari 2025. Det består av ett betongmagasin som rymmer 7 000 kubikmeter avloppsvatten och en invallad mosse, en jorddamm, som kan ta upp till 20 000 kubik.
När avloppsvattnet i betongmagasinet för första gången pumpades över i jorddammen gick larmet.”
Troligtvis bakom bonniers betalvägg: https://www.smp.se/vaxjo/investerade-80-miljoner-lacker-avloppsvatten/
Men det är ju bara skattepengar…
#5 Roland Salomonsson
Jag läste inte din kommentar innan jag publicerade men tydligen delar vi Erfarenheter, men inte åsikter nödvändigtvis 😀
Folk vet inte heller om att EU har så när färdiga handlingar för sjösättandet av Europas Förenta Staterna (med en konstitution som knappast ger medlemmarna samma rättighet som i USA) när tiden är mogen.
Nej, EU vil oss inte illa men……
OT:
Jag hittade en artikel på WUWT och tycker den är läsvärd. Bad ChatGPT översätta och sammanfatta på en A4:
”Konventionell klimatvetenskap hotar civilisationen
(av Vijay Jayaraj, 14 oktober 2025, Watts Up With That / American Thinker)
Vetenskapens grundläggande styrka är dess självkorrigerande natur – förmågan att ifrågasätta egna antaganden och justera kursen när bevisen kräver det. Men i dag har klimatvetenskapen fjärmat sig från denna princip. Den har förvandlats till en dogm där konsensus ersatt nyfikenhet och där tvivel inte längre tolereras.
De som ställer frågor eller uttrycker skepsis mot den officiella klimatberättelsen stämplas som förnekare och utesluts ur den vetenskapliga gemenskapen. Det fria tankeutbytet har ersatts av en enhetlig ideologi som inte får ifrågasättas. Forskare som Richard Lindzen har påpekat att dagens klimatnarrativ har lite att göra med bevis och mycket att göra med politiska mål.
Genom historien har jorden upplevt perioder med betydligt högre temperaturer och koldioxidhalter än i dag, långt innan mänsklig påverkan. Klimatet har alltid förändrats naturligt – istider har kommit och gått – och nuvarande variationer ligger inom ramen för vad planeten upplevt tidigare.
Trots ständiga varningar om katastrof är mänskligheten i dag rikare och säkrare än någonsin. Dödsfall från extrema väderhändelser har sjunkit dramatiskt under det senaste århundradet, samtidigt som livslängden ökat världen över. Jordbruket producerar rekordskördar, och den ökade mängden koldioxid i atmosfären bidrar till att jorden blir grönare och mer produktiv.
Klimatmodellerna som används för att förutsäga framtida uppvärmning har gång på gång visat sig överskatta temperaturökningen jämfört med faktiska observationer. Om majoriteten av modellerna inte stämmer med verkligheten, är det verkligheten som gäller – inte modellerna. Trots detta används dessa prognoser för att rättfärdiga kostsamma politiska åtgärder som påverkar energiförsörjning, ekonomi och livskvalitet.
Vetenskapen har blivit starkt beroende av statliga bidrag och politiska intressen. När forskningsfinansiering, karriärer och prestige är knutna till ett bestämt resultat, blir det svårt att behålla objektiviteten. Slutsatser dras ofta först, och data anpassas därefter. Den “gröna” industrin och dess ideologiska allierade har byggt ett system där klimatkrisen fungerar som drivkraft för makt och pengar.
Den största faran ligger inte i klimatförändringen själv, utan i vad den konventionella klimatvetenskapen håller på att göra med vetenskapen som institution. När kritiskt tänkande, debatt och experiment ersätts med auktoritetstro och censur, förlorar mänskligheten det verktyg som gjort framsteg möjliga. Vetenskapen har blivit en politisk apparat snarare än en sökning efter sanning.
I längden kommer verkligheten att segra över ideologin, men ju längre denna förvridning får pågå, desto större blir skadan. Om civilisationen ska bevara sin frihet, sitt välstånd och sin förmåga till innovation, måste vetenskapen återvända till sina rötter – till öppenhet, tvivel och sökandet efter sanning snarare än lydnad inför dogmer.”
ChatGPT säger att ”Texten är stilistiskt flytande, neutral i tonen men trogen originalets budskap.”
Här är originalet: https://wattsupwiththat.com/2025/10/14/conventional-climate-science-threatens-civilization/
#13 Rossmore
EU drivs av mål (förutsättningen för deras existens), inte av vetenskap.
OT:
Nu har till och med aftonblaskan fått upp ögonen för konkursboet….
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/63mA33/andreas-cervenka-harald-mix-projekt-hotas-av-kollaps
15 Berra
Från artikeln:
”Stegra kan mycket väl klara sig igenom den akuta krisen. Men uppförsbacken är lång och brant. Tal om insolvens när fabriken bara är halvfärdig är inget bra tecken.”
Klart att tal om insolvens för ett ”start-up” är kalas och toppen!
Suck!
#16 Rossmore:
Jag läser konkursbo:
”Det råder kris i stålbolaget Stegra, rapporterar Financial Times. Styrelsen har diskuterat insolvens, minst en storbank överväger att dra sig ur och bolaget måste få in nytt kapital inom kort.”
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/63mA33/andreas-cervenka-harald-mix-projekt-hotas-av-kollaps
“De tidigare värderingarna är nog bara att glömma nu. Frågan är hur mycket de nuvarande aktieägarna kommer förlora”, säger han och fortsätter:
“Om stålverket sen inte kort efter start rullar som ett välstämt schweiziskt urverk blir det ännu större problem.”
https://www.affarsvarlden.se/artikel/afvs-analytiker-om-stegrakrisen-inte-en-chans-att-det-blir-bra
”Vatten, stan är full av vatten” Ett öde som grymt har drabbat det nordfrisiska folket.
För människan ogynsamma förhållanden ledde år 1362 till att Atlanten slök hela staden Rungholt. Givetvis berodde detta på synd.
”Enligt en sådan historia lär stadens välförtjänta undergång ha föregåtts av gudlöst leverne, och endast prästen skall ha klarat sig, varefter man på vindstilla dagar kunde höra Rungholts sjunkna kyrkklocka ringa i havet. ”
1634 återkom Atlanten i området i den s.k. Burchardstormfloden, med liknande katastrofalt utfall.
Det sägs att den som inte kan sin historia, riskerar att upprepa den gång på gång.
Tydligen så har väderkatastrofer inträffat gång efter annan i historisk tid, långt före dagens något högre atmosfärisk koldioxidkoncentration. I norra Europa likväl som i södra. Nu, såväl som då så påstår prästerskapet att vi har dragit olyckan på oss själva.
Intet nytt under solen.
https://www.svd.se/a/ny3PoQ/dick-harrison-om-den-glomda-katastrofen-burchardstormfloden-vid-tysk-danska-vastkusten
Vatten eller CO2……
https://substack.com/@fallofthecabalofficial/note/c-166313629?r=44tjw9