Är detta verkligen nödvändigt? På vår egen KTH har man utvecklat ett program som mäter olika webbplatsers koldioxidförbrukning. Det heter Greenalytics. Några av de webbplatser som redan abonnerar på tjänsten är miljöpartiet (surprise!), Tidningsutgivarna och Tricorona.
Greenalytics påpekar dock att alla beräkningar de lämnar är högst ungefärliga och bygger på en mängd olika antaganden. Jag är mäkta imponerad att de överhuvudtaget lyckas sälja tjänsten externt. Har vi så dåligt klimatsamvete?
Matte Matik: Bra affärsidé! 🙂 Jag är övertygad om att den skulle sälja. Om den inte redan gjort det. 😉
På en platt skärm (som de allra flesta har numera) är bakgrundsbelysningen tänd hela tiden oavsett om skärmbilden är svart eller vit. Svart bakgrund sparar bara energi på gamla CRT-skärmar.
Missbrukare brukar man väl definiera som någon som är onaturligt beroende av något….
Alcoholics, Workaholics….ungefär så…..
Och sitter man och räknar på hur mycket koldioxid som går åt för att göra/driva en hemsida…….så har man bevisat att man är onaturligt beroende av att Co2-hotet hålls vid liv……
Alltså, kan man då med fog kalla dessa för…
Greenaholics?
Detta görs bäst genom att webbsidan innehåller mycket rörlig grafik som fordrar CPU-kraft samt att webbsidan betraktas via en stor energislukande plasmaskärm. All den till värme omvandlade elenergin skall naturligtvis vara alstrad med kol eller oljekraft. På detta vis höjer vi atmosfärens temperatur och höjer även dess CO2-innehåll.
Högre temperatur och mer CO2 ger ett klimat med många fler prunkande gröna växter, och det är väl ett grönare samhälle vi vill ha!?
Om koldioxiden förbrukas, då är väl problemet eliminerat
Vem som stått för fiolerna borde väl inte vara så svårt att räkna ut?
Samma gäng som alltid betalar när det ”ofantliga” kastar pengar i sjön, dvs skattebetalarna….
Det är inte bara Aftonbladet, ävan en landsortsblaska som Östersundsposten http://www.op.se är numer nästan omöjlig att ladda ner om man inte har gott om tid. Försvaret är att utan denna reklam så går det inte att ge ut en tidning, det skall alltså vara för vårat eget bäst ! Tidningarna tenderar mer och mer att bli reklamblad som lite för skams skull även har lite nyheter.
Regeringen
Regeringen ansvarar för Sveriges genomförande av handelsdirektivet och deltagande i de internationella klimatförhandlingarna. De myndigheter som i Sverige arbetar med genomförandet av handelssystemet är Energimyndigheten, Naturvårdsverket, Nutek och länsstyrelserna.
Miljödepartementet
– Deltar i omförhandlingar av direktivet och ansvarar för den nationella lagstiftningen. Lämnar in den nationella fördelningsplanen till EU-kommissionen.
Energimyndigheten
– Har ansvaret för uppbyggnad och drift av det register där alla transaktioner inom ramen för utsläppshandeln ska registreras.
– Ansvarar tillsammans med Naturvårdsverket för information om handelssystemet.
– Bereder förslag till beslut om tilldelning i ett särskilt råd med representanter från Naturvårdsverket och Nutek.
– Bidrag till Länsstyrelserna för tillståndsprövning
Naturvårdsverket
– Fattar beslut om tilldelning av utsläppsrätter till deltagande anläggningar. Besluten bereds av ett särskilt råd med representanter för Energimyndigheten, NUTEK och Naturvårdsverket.
– Bistår länsstyrelserna i deras roll som tillståndsmyndigheter.
– Är tillsynsmyndighet och ska granska företagens årliga rapporter om faktiska utsläpp. Verket tar även fram regler som gäller tilldelning av utsläppsrätter, övervakning och rapportering av utsläpp samt preciserar reglerna för verifiering av utsläpp liksom kraven på den kontrollör som ska genomföra arbetet.
– Ansvarar tillsammans med Energimyndigheten för information om handelssystemet.
Sveriges länsstyrelser
– Beslutar om tillstånd för utsläpp av koldioxid.
SWEDAC
Styrelsen för ackreditering och teknisk kontroll. Ackrediterar företag som verifierar utsläppsrapporter.
http://www.utslappshandel.se/
Mvh, Håkan.
http://www.lindqvist.com/vilka-webbhotell-har-de-politiska-partierna/
Miljöpartiet
mp.se – 195.149.157.27 – Interoute Communications Limited, (Interoute köpte Pi, placeras geografiskt i tjeckienTjeckien). Detta är det märkligaste uppslaget hos de politiska partierna.
En av ägarna till interoute är det här företaget i Dubai.
http://en.wikipedia.org/wiki/Etisalat
Företaget anklagas för politisk censur i vissa nät !
Man kan verkligen hitta mycket roligt när bara för skojs skull kollar lite på djupet.
Tror inte nån skugga skall falla över Mp, men det är verkligen lustiga kopplingar som går att göra om man vill.
Visst är ”förbrukning” dvs ”konsumtion” motsatsen till ”utsläpp” dvs ”produktion”.
Jag tycker att man blandar ihop begreppen i artikeln och vissa kommentarer.
/Språkpolisen Totte
Jag tycker det kommer mer och mer pinsamma
PK-utspel från KTH-anknutna – sorry.
KTH kan ansöka om pengar för forskning av getingar!De rackarna vet att ved värmer!Har klubbat 5 st senaste månaden.Ett stort mörker kan finnas, vet inte hur många jag släppt ut vi skorstenen!
Fungerar utsläppshandeln? I USA är den väl död. Åtminstone så lägger världens största trade-centrum, Chicago ner har jag förstått
Surfa mindre och rädda världen
Skulle vara oerhört intressant att ha en ”sluten” omröstning bland alla klimatforskare beträffande deras tro på CO2-hotet.
En garanterat sluten sådan där de, oavsett resultat, blev garanterade ekonomiska anslag motsvarande dagens.
Resultatet kanske hade blivit sensationellt.
Kanske Kejsaren visades naken då.
Jodå…vet det är en utopisk tanke och rent praktiskt svårt att genomföra men ändå 🙂
Kul o tänka tanken.
”……om det är en sida med nakna människor på? Då flåsas det nog ordentligt.”
Då förbrukas syre och CO2 produceras!
/Totte
Att någon är så korkad så att han köper tjänsten är väl knappast kretörens fel. Världen vill bedras.
Maggie! Du som jobbar i ”kommunikations branchen” och det är inte med ansyftan på transport av gods och människor utan transport och överföring av information.Inom näringslivet så jobbar man strukturerat för att säkerställa att relevant information när relevant mottagare. Ett kvalitets och effektivitetstänk där man ser informationsmottagaren som ”kund” till informationen.Att utröna vem som är kund till vad är av största intresse.Den som nås av informationen skall ha en nytta av den samt förstå den för att den skall få ett värde.
Den ”information” om klimatet som nu sköljer över oss som en tsunami verkar helt ha glömt dessa grundläggande villkor.Vem är kunden? Vem har nytta av ”informationen”? Vad ska den användas till? Vad är målsättningen?
En webbsida drar x antal watt ….. och ? Vem pratar de till?
Det finns ett litet fiffigt program som rensar bort en del av reklamen, allt lyckas det inte med. Har använt det i något år utan att finna några uppenbara nackdelar.
http://adblockplus.org/en/
….funkar bara för firefox.
Som språkpolis har du väl betraktat mig som ett hopplöst fall och ägnar dig endast åt dem där hopp om ett korrekt språk finns inom räckhåll? 🙂
”Tillfällig språkpolis” skulle jag ha undertecknat med. Jag brukar inte hänga upp mig på normala felskrivningar men i detta fall använde man väl ordet ”förbruka” precis tvärtemot vad det betyder. Eller?
/Totte (igen)
Det är rätt.När hela budskapet blir fel genom språkmissbruk så bör polisen rycka ut.Själv har jag glömt ordet ”inte” flera gånger vilket ger en 180 gradig vänding på budskapet.Man kan bara lita till läsarens fantasi att bli rätt uppfattad.
Efter ett antal misstag i emails har jag faktiskt tagit för vana att läsa hela min text en innan jag skickar iväg den. Funkar bra.
Läs här, och kommentera gärna!
/Totte