
Den tyska bloggen Klimanachrichten har gått igenom den statistiska grunden för klimatinstitutionen PIK (Potsdams klimatinstitut) återkommande varningar för s.k. ”Tipping Points” https://klimanachrichten.de/2026/03/20/die-halluzinierte-beschleunigung-wie-das-pik-aus-datenrauschen-eine-klimakatastrophe-bastelt/
”Ett nytt inlägg från den tyska klimatvetenskapsbloggen Klimanachrichten med titeln: ”Den hallucinerade accelerationen: Hur PIK skapar en klimatkatastrof av databrus” kritiserar skarpt de senaste fynden och offentliga uttalanden som släppts av det klimat-ultraalarmistiska Potsdaminstitutet för klimatpåverkansforskning (PIK).”
När bloggen går igenom statistiken så upptäcker de en påvisbar körsbärsplockning av vissa perioder.
”Klimanachrichten skriver att PIK använder selektiva dataperioder (”cherry-picking”) för att skapa illusionen av en plötslig tippning i klimatsystemet. Genom att fokusera på kortsiktiga trender eller specifika regionala avvikelser argumenterar bloggen för att PIK ignorerar långsiktiga sammanhang som kan visa ett mer stabilt eller cykliskt mönster.”
”Den centrala tesen i Klimanachrichten-artikeln är att PIK (och särskilt vissa högprofilerade forskare som är associerade med den) tolkar naturliga fluktuationer i klimatdata – vad Klimanachrichten kallar ”databrus” – som bevis på en permanent och accelererande klimatkatastrof. Klimanachrichten menar att dessa ”accelerationer” är statistiskt obetydliga eller inom ramen för historisk naturlig variation.”
”Klimnachricten-inlägget sammanfattar sin ståndpunkt genom att konstatera att den upplevda ”accelerationen” av klimatförändringarna är ett resultat av bristfällig statistisk modellering och institutionell partiskhet.”
De säger det inte direkt men det bör påpekas att chefen för PIK numera heter Johan Rockström, en ofta anlitad ”klimatforskare” i TV4 om just faran med tipping points.
Ingemar Nordin

Professor emeritus i filosofi. Forskningsinriktning är vetenskapsteori, teknikfilosofi och politisk filosofi. Huvudredaktör för Klimatupplysningen.

Tipping points och planitära gränser är en skapelse av planetskötaren.
Vi som lever här och nu ser vädret som svårbestämt.
Aprilväder .
Glad påsk.
Snart kommer tröskeleffekten att slå till – den att Johan Rockström aldrig mer får tillgång till media för att sprida sina fantasier till teorier. De som inte tror på överdrifterna som vi hotas med blir allt fler. För att travestera de gamla kommunisterna –
”Det dånar uti rättens krater
snart skall frihetens timma slå”
Jodå, det finns en gigantisk tippingpoint i verkligheten. Det är vändningen ner i de naturliga långa klimatcyklerna, som vi inte heller kan påverka det minsta. Bara planera för.
Kanske har den redan inträffat? Tiden krymper.
Johan Rockström är som Astrid Lindgrens Krösa-Maja och ser hot överallt hela tiden.
co2 är idag 0,043%, beck som gick igenom en himla massa data påstod att england 1942 hade 0,040%, men han räknas inte, medan isprover ofta räknar 0,028%, oavsett vad som gäller så är procentandelen jäkligt liten och påminner mer om homeopatmedicin och den är det i alla fall möjligt att kritisera
Alla diktaturer använder skrämsel som främsta styrmedel, det är visserligen primitiv – men effektivt.
Men – vi kan titta på sveriges utveckling:
Solinstrålningen tycks ha nått sin peak, liksom årsmedeltemperaturen.
Kommande decennier blir mycket intressanta.
När Antarktis för ca 10 år sedan plötsligt vände den ökande havsistillväxten, sedan mätningarna startade 1979, till en plötslig minskning så visade det sig bero på ändrad atmosfärscirkulation.
Det – är något som allt fler av oss skeptiker noterat för sveriges del, dom ostliga vindarna tycks återvända – efter decennier med väst och sydsystem.
Det i sin tur påverkar temperaturerna, inte minst för vinter.
Sedan 1930 – talet har sveriges årsmedeltemperatur ökat med ca 1 grad Celsius – vilket känns betydligt tryggare än om den hade sjunkit med 1 grad.
Det kan nog även sägas gälla för världen i stort.
Nordamerika brukar sägas ha lämnat Lilla Istiden runt 1920 – talet….knappast någon vill tillbaka dit!
Men som vi här vet – det finns en tipping point, Solinstrålningen.
Koldioxiden har inte förmågan att
höja temperaturen på kort tid.
Våra kommande generationer har att hantera den uppenbara risken för minskad solinstrålning.
Det har skett flera gånger under dom senaste århundrandena och kommer att hända igen – med förödande matbrist och växande köldområden.
Inför den utvecklingen står vi människor chanslösa – när solen minskar ändras temperaturen mycket fort.
Klimathistorien visar oss – att köldperioderna anländer mycket hastigt.
Det är passande att PIK/Rockström är agronom — är det inte bondfångeri han ägnar sig åt?
Jag misstänker att Klimanachrichtens tyska och beskrivning överstiger flertalet medias förståelse – om de läst eller ens känner till dem. Jag anar också att de bara läser PIK:s sammanfattning. Det gäller förstås även IPCC:s. Allmänheten undanhålls medvetet viktiga invändningar.
PIK och DT har det gemensamt att de inte vet vad de talar om. Man kan inte ta dem på allvar!
Tege, #8,
es gibt heute nur noch wenige Menschen in Schweden, die Deutsch verstehen
Här är ’lite grann” om Tipping Points.
https://global-tipping-points.org/
”The Dartington Declaration:
Tipping the Future
The Dartington Declaration emanated from scientific meetings held at Dartington Hall in England, and then a statement agreed at the Global Tipping Points Conference, on 30 June – 3 July 2025. It was revised to capture the main findings of the Global Tipping Points Report 2025. The declaration was endorsed by over 640 scientists and 585 other signatories.”
Med mera!
”Global Tipping Points is led by Professor Tim Lenton from the University of Exeter’s Global Systems Institute with the support of more than 160 authors from over 87 institutions in 23 countries.
Sponsors and Partners
University of Exeter GSI
PIK
Max Planck Institut
Bezos Earth Fund
ARIA
Quadrature Climate Foundation
WWF
trex
World Challenges Foundation”
# 9. Förvisso, men vad är DT? Dalarnas Tidningar är det i alla fall inte. De ägs numera av Bonniers med samordnat och likriktat innehåll.
Hoppas Johan Rockström tar del av denna sidan! Men skynda på läsare för i morgon kan den vara borta. Persiska vikenkriget bevisar att det är dags att omfamna kall fusion https://www-naturalnews-com.translate.goog/2026-04-03-persian-gulf-war-time-to-embrace-cold-fusion.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=sv&_x_tr_hl=sv&_x_tr_pto=sc
Så vad är en ”tipping-point”? Såvitt jag kan fatta så menas en oåterkallelig förändring som permanent ändrar det sätt ett system fungerar, och som aldrig återgår till det ursprungliga läget.
På ett sätt är naturligtvis alla förändringar en tipping-point eftersom en exakt återgång till status quo ante knappast någonsin sker, men i praktiken så ser vi att de flesta förändringar i naturen faktiskt i stort sett återgår.
Ta t ex istider och mellanistider, vare sig det ena eller det andra är ett permanent tillstånd och detsamma gäller för de flesta förändringar, vulkanutbrott, havsnivåförändringar, orkaner, skogsbränder, jordbävningar, tsunamis, torka, översvämningar. Efter en tid återgår allt, i stort sett, till det gamla.
Sedan finns det naturligtvis verkliga tipping-points som för evigt och oåterkalleligt förändrar planeten. Några av de uppenbara:
Månens uppkomst
Livets upphomst
Fotosyntesen och förändringen av atmosfären från reducerande till oxiderande
den ”kambriska explosionen”
Skogarnas uppkomst under Devon
De fem stora utdöendena (med viss reservation för den första)
Uppkomsten av pelagiska kalcifierare under Jura
Blomväxternas uppkomst och expansion under Jura-Krita
Gräsens expansion under Miocen
Solens åldrande (som inte nått någon ”tipping-point” än, men det kommer!)
Mera osäkra fall:
Övergången till ishusklimat under oligocen (kommer nog någon gång att gå tillbaka)
Stora Vulkanprovinser (LIP Large Igneous Provinces), tycks för det mesta inte få permanenta effekter
Asteroidnedslag (dito, Chicxulub i stort sett enda undantaget)
Förändringar av istidscyklernas längd och intensitet (osäkert hur permanenta de är)
Katastrofala förändringar i solsystemet (teoretiskt fullt möjligt, men har inte hänt på typ 4 miljarder år)
#13
Har du någon uppfattning om hur coulombkrafterna övervinns vid låga temperaturer?
13
cold fusion är dessvärre inget som man kan omfamna. Tills vidare får man hoppas att det inte drabbas av någon aktivist a l a Northvoltgossarna. Grundforskning har pågått i fler decennier men processen som skapar energi är dels på en låg nivå och de experiment som genomförts är praktiskt tagen ännu inte möjligt att tillförlitligt reproducera. AI kan säkert ge en hygglig sammanfattning av läget
Tipping points för klimatet är i många avseenden en ”red herring” .
Det förekommer i enkla icke linjära experiment och grovt förenklade dynamiska modeller. Eftersom jorden har haft långa perioder ( på tidsskalor på tiotusentals år) trots relativt små variationer i jordbanan och jordaxelns lutning så är det fullt möjligt att ändringar har skett relativ snabbt men knappast på tidsskalor av några decennier utan snarare århundraden. Det är också fullt möjligt att en plötslig väldig ökning av koldioxid skulle förstärka koldioxideffekten på ett icke linjärt sätt.
Problemet idag är att vissa forskare umgås något väl lättsinnigt med tippning point. Genom att begreppet är medialt högattraktivt är det högst troligt att vi tvingas dras med det under en längre tid. Man kan bara hoppas att ansvarsfulla vetenskapsmän får styrsel på saken och inte låter det drar iväg på sätt som skett de senaste decennierna i klimatforskningen. Men det är väl förstås tröst för ett tigerhjärta.
Varm fusion är också mycket långt från kommersiell drift. På sistone har stellaratortekniken haussats hårt i bl a Tyskland, men den har fortfarande mycket stora tekniska problem olösta. Jag har t o m sett varningar att det skulle kunna bli nästa ”gröna bubbla” när vindkraft, solkraft, väte och batterier slutligen havererat.
I motsats till vad de flesta tror är det inte särskilt svårt att bygga en fusionsreaktor. Det finns t o m hobbybyggare som byggt en i källaren (googla ”fusor”). Vad som däremot är extremt svårt är att bygga en fusionsreaktor som producerar mer energi än den konsumerar.
”ändringar har skett relativ snabbt men knappast på tidsskalor av några decennier utan snarare århundraden.”
Man måste komma ihåg att upplösningen i paleoklimatiska data är väldigt mycket sämre än i vanliga väderdata, något som man ytterst sällan tycks tänka på. Det är t ex mycket tveksamt om temperaturhöjningen och koldioxidökningen sedan 1850 överhuvud taget skulle vara urskiljbar i proxydata om den inträffat t ex under någon tidigare mellanistid.
När det gäller den senaste istiden finns det dock klara belägg för mycket abrupta klimatomslag, främst uppvärmningar, av storleksordningen 5 grader på 50 år, s k Dansgaard-Oeschger events, varav den sista inträffade för 11600 år sedan.
Det hävdas ofta att dessa skulle vara inskränkta till Nordatlanten eller Grönland,
men det finns numera gott om belägg att de berörde åtminstone hela norra halvklotet.
D-O events på Grönland (den understa kurvan) och på andra håll på Norra Halvklotet:
https://www.researchgate.net/profile/Dominik-Fleitmann/publication/258472475/figure/fig1/AS:363847916507136@1463759511499/a-d-The-d-18-O-and-d-13-C-time-series-of-stalagmites-So-1-and-So-2-from-Sofular-Cave_Q640.jpg
Om det funnes några ”tipping points” i klimatsystemet, skulle de för länge sedan ha slagit till och gjort den här planeten för varm eller för kall för liv.
Detta faktum tas aldrig upp av dem som hävdar existensen av ”tipping points”. Vilket är naturligt, då det inte går ihop med deras tro på att tröskeleffekter existerar. Alltså låtsas de att problemet inte existerar.
Idén med tipping points, eller tröskeleffekter, är ju att att hela klimatsystemet slår över till en helt ny klimatregim. Det enda som det råder stor konsensus om är att det blivit varmare med en dryg grad sedan den lilla Istiden. Men något annat har jag inte sett. Dvs den gradvisa uppgången i temperatur är ingen tipping point såsom Rockström tänker sig dem. Inte heller att det skulle bli fler tippingpoints med högre global temperatur.
Andra tröskeleffekter av ett mer omvälvande slag för våra samhällen är väl i så fall elens införande i början på 1900-talet, bilen, telefonen, TV, medicinen, datorer etc. Där kan man snacka om stora förändringar som knappast är reversibla. Och dom skulle jag inte vilja att vi motarbetar.
#22 Ingemar
Den mest framstående ”tipping-point” torde vara oljans genombrott vid förra sekelskiftet. Finns knappast något annat i världshistorien som varit så betydelsefyllt för mänsklighetens välfärd.
I boken ”Mathematics & Climate” av Kaper & Engler behandlas bifurkationer, dvs att ekvationerna har två lösningar och små ändringar på en ingående parameter avgör vilken lösning som kommer att gälla. I deras exempel är det relativa solkonstanten som kan ge en övergång till ”snowball earth”.
Men visst är återgång möjlig.
I tät trafik längs en motorväg finns det två lösningar som ger samma flöde i bilar per sekund. Det ena är hög hastighet och långa avstånd och det andra låg hastighet och korta avstånd mellan bilarna. Övergången till låg hastighet sker snabbt medan det tar tid att etablera den högre hastigheten.
En resa genom Danmark och Tyskland i högtrafik brukar bjuda på ett par sådana upplevelser.
Den förste, människan eller neandertalaren, som nyfiket lyfte en brinnande trädgren var omedvetet med om en tippingpoint. Elden var länge den enda energiform vi använde och är än idag den absolut vanligaste, men vi har gömt den i värme- och ång-pannor och i förbränningsmototorer. Det är bara vid högtidliga tillfällen vi gör den synlig.
#13 Torgny
Mycket intressant, det där med kall fusion! Kanske kan makthavarnas hanteringen av kall fusion utmana klimatalarmismen gällande titeln om att vara tidernas största bedrägeri. Metoden att lägga locket på, misskreditera uppgiftslämnare och skrämma till tystnad är något vi väl känner till från hur klimatets utveckling brukar behandlas.
Över till något annat. Jag fick nyss ett samtal från en bekant i Solna, som uppgav att det ”storsnöade” där. Trots att väderleksrapporten på Tv4 brukar vara Stockholmsfixerad, nämndes inget om detta där.. Däremot nämnde de att det var regn och ruskväder i Åkersberga. Det passar väl illa att nämna snöfall i Solna, när an precis gott ut med att mars varit en extremt varm månad. I Skåne verkar den, enligt min mening ha varit helt normmal.
En tipping point kan vara kanten på den öppna container där jag just skall tippa mitt skräp. Även bildligt.
I kväll blir det inga ägg. Däremot grillad, marinerad ryggbiff. Namnam!
Det där med tipping points handlar inte om snabba förändringar utan om att ett självförstärkande fenomen initierats. Typexempel (teori) När temperaturen i Sibirien nu stigit flera grader så att permafrosten smälter frigörs metan och CO2 i extremt stora mängder. Detta ger en kraftig ökning av växthuseffekten. När fenomenet väl startat hjälper det inte om mänsklighten omedelbart övergår till ”net-zero” därför att ett smältande Sibirien ger tillräckligt stora utsläpp för att uppvärmningen ändå skall fortsätta och accelerera. Sedan tillkommer permafrost i resten av världen.
Det är alltså teorier om självförstärkande fenomen som kallas ”tipping points.” När Sovjetuniunen avledde floderna till Aralsjön ändrades klimatet. Det var inte någon tipping point. Man skulle mycket väl kunna återställa Aralsjön och låta bomullsodlingarna återgå till öken. Man har återställt en liten del och det funkar. Fisken kommer tillbaka, men man ger inte upp bomullsodlingarna – man effektiviserar bevattningen.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/dRPg7B/gladjebeskedet-mer-vatten-i-norra-aralsjon
https://www.youtube.com/watch?v=5_g6FU1EGlc
#7 Hans
Så länge Rockström kan sätta forskare till sin titel så verkar det inte spela någon roll om han är raketforskare eller naturforskare. Forskare väger tungt hos populasen, glöm inte att genene svensk har stor resoekt för titlar, det spelar ingen roll om titelbäraren är komplett idiot.
@28 Stefan
”Så länge Rockström kan sätta forskare till sin titel”
Jag kollade Rockströms CV och jag kan inte förstå hur han har fått titeln forskare. För titel forskare är väl skyddat precis som Doktor, Magister och Kandidat. Du måste ha läst en viss väg och enda undantaget jag vet om är om du får ordet heders- men då kan du inte heller använda det som en riktig titel eftersom du trots allt inte har läst dig till titeln.
Eller har jag helt fel här? Vad säger ni andra?
Vad krävs för att få sätta titeln forskare och om du forskar inom ett visst område, kan du då bara hänvisa till din titel i andra områden?
#29 Forskare är inte en skyddad titel. Vem som helst har rätt att kalla sig forskare!
Vanligt inom astronomi t.ex.
Numera också inom klimat verkar det som…