Öppen Tråd

cold

Vart tog sommarvärmen vägen? Här är hur som helst veckans öppna tråd för fri diskussion om väder, klimat och energi.

Trevlig Helg, önskar
Redaktionen

 

Kommentarer

Kommentera längst ner på sidan.

  1. Lars Cornell

    Batterier – kan man tjäna på sådana?

    Jag vill veta hur mycket man kan tjäna på att köpa ström när det är billigt och sälja när den är dyrare. En hemmaanläggning för 20 kWh kan man köpa för 100 000 till 140 000 kr inkl elektronik och montering. Om man dessutom har solceller kan man få bidrag med en tusenlapp drygt per månad (i tio år ?) för stabilisering av nätet. Räntefritt kan man dessutom erhålla alltsammans men oklart hur länge. Det vore en enkel kalkyl om det inte vore för det volatila priset på el.

    Är det någon som kan bidra med kunskap hur mycket det kan vara värt att spara 20 kWh från när det är billigt på natten en vintermånad till när det är dyrare på dagen. Och på samma sätt en sommarmånad. Verkligheten och erfarenhet är mångfalt mer värt än teorier. Skall vi räkna in den egna timinsatsen kan det inte bli lönsamt. Men den kostnaden får väl bokföras på det individuella intresset.

    Framtiden kommer att förändras när vi börjar ta ny kärnkraft i drift. Men dit har vi några år kvar.

  2. Evert Andersson

    #1 Lars C

    Du vet troligen redan, men fråga jag kan svara på är om vintermånaderna. Då finns nästan ingen solcellsel att spara.

  3. Joachim Andersson

    Man förstår varför våra ”opolitiska” journalister inte pratar om temperaturen i Arktis just nu.
    Hade det varit en halv grad högre än medel hade det varit ett himla liv i media
    https://ocean.dmi.dk/arctic/meant80n.php

  4. Berra

    Bulletin skriver om Sveriges negativa utsläpp av klimat…

    https://bulletin.nu/skogkar-det-ingen-vill-hora-om-sveriges-klimatutslapp

  5. Lasse

    Det kommer en hel del alarmistiska påståenden som alltid behöver tas på allvar men sällan har substans.
    Jag har snöat in på havsnivåförändringar där prognoser och verklighet lätt kan följas via pegelmätningar.
    Teorin är att vi kommer att se hur nivån höjs i en ökande takt allt eftersom landburen is smälter och havens varmare vatten tar större plats genom att volymen ökar när temperaturen gör det.
    För att prognoserna skall slå in krävs en acceleration i nivåhöjningen.
    Ser vi detta?
    Somliga gör det andra inte.
    Jag brukar luta mig mot de mätresultat som finns här: https://tidesandcurrents.noaa.gov/sltrends/sltrends.html
    Där är den 50 åriga utjämnade trenden mest intressant.
    Varför är det så få som kan relatera till dessa mätvärden?
    Då skulle vi slippa dessa återkommande alarm:
    https://wattsupwiththat.com/2026/06/12/wrong-sciencealert-sea-level-acceleration-isnt-what-the-measured-data-show/

    FÖ har vi en varm sommardag och SVD har lästs, inkl Birgitta Forsbergs absurda kärnkraftshatkampanj. (Vacker vik (Valdemars?) med kärnkraftsplaner)
    Inte långt från #1s hemvist
    FÖÖ så finns svaret på #1 fråga i dagens reklam, ett företag som skall tillverka bitcoin som lagervara när elen är snorbillig, som nu 🙂

  6. Simon

    #4 Berra
    Ja, Sveriges territoriella utsläpp var cirka 47,5 miljoner ton koldioxidekvivalenter år 2024. Samtidigt ökade skogens och markens nettoupptag till omkring 54 miljoner ton koldioxidekvivalenter. Det innebär att Sverige som helhet redovisade ett nettoupptag (negativa nettoutsläpp) när markanvändningssektorn räknas med.

    Trenden för nettoupptaget i LULUCF-sektorn vände och ökar i de senaste siffrorna. Detta förklaras främst av en ökning på skogsmark där mer koldioxid lagrades in i träden. Detta beror i sin tur på en något ökad tillväxttakt och minskad avverkning, vilket nu även fångas upp bättre i inventeringen.

    Det är därför rimligt att säga att Sverige för 2024 hade ett netto-upptag av växthusgaser enligt den officiella statistiken.
    Mer information finns hos: https://www.naturvardsverket.se/data-och-statistik/klimat/sveriges-utslapp-och-upptag-av-vaxthusgaser/

    Kommer ihåg lögnerna som spreds om detta för ett par år sedan. Bla:
    https://www.svt.se/nyheter/lokalt/varmland/minskade-klimatutslapp-men-skogen-tar-upp-allt-mindre-koldioxid–zgnaqn

    Jag skrev följande inlägg här på KU:
    https://klimatupplysningen.se/europas-bilindustri-i-kris/#comment-482947

    Man kan således konstatera att vi i nuläget redan späkt oss tillräckligt. Nu får andra länder ta över stafettpinnen.

  7. tty

    #3

    Detta är högst anmärkningsvärt. Får man tro ECMWF:s reanalyser har en så kall junimånad norr om 80:e breddgraden aldrig tidigare inträffat under intervallet 1958-2025. Det har funnits en liten tendens till kallar junimånader på senare år, men aldrig på denna nivå.

  8. Berra

    #7 tty: Fast enligt smhi så är hela Sverige över tidigare medeltemperatur för juni månad…

    https://www.smhi.se/klimat/klimatet-da-och-nu/kartor-avvikelse-hittills/avvikelsekartor/hittills-denna-manad/temperatur/

  9. Sigge

    Lars Cornell #1

    Jag undersökte för ett par år sedan att skaffa UPS till min bostad. Då skulle en sådan anläggning med växelriktare på 3×13 A och batterier på c:a 14 kWh kosta 160 000 – 170 000.

    Jag bor på landet och har strömavbrott oftare än de flesta. Senaste strömavbrottet var i förrgår.

    Jag har inte köpt UPS än, det blev så att jag bytte ut min stationära dator mot en laptop som har inbyggt batteri. Då förlorar jag i alla fall ingen information när det blir strömavbrott.

  10. Berra

    inte mycket gällande klimat (förutom att v kommer hjälpa mp att regera) men dagens krönika från Henrik Jönsson är tänkvärd…

    https://www.youtube.com/watch?v=m5kcG4Z_hds

  11. Lars C. #1
    Hur stavar man till följande personers namn om 4, 8, 12, 16, 20 år, Sveriges statsminister, Tysklands förbundskansler, Rysslands president, USAs president, EU-kommisionens ordförande, vad kostar glassen i Tyskland?

  12. Joachim

    SVT/Verians senaste opinionsmätningen visar ökat stöd för MP och V.
    https://www.svt.se/nyheter/inrikes/svtverian-s-lagsta-notering-pa-hela-mandatperioden

    ”Enligt Söderpalm beror medvinden för V och MP bland annat på att partierna går starkt bland kvinnor, unga väljare och i storstadsområdena.”

    SVT:s massiva valarbete för dom båda favoritpartierna längst ut på vänsterkanten tycks ha givit önskat resultat.

    Men kanske har den massiva kampanjen börjat för tidigt och varit för uppenbart manipulativ? Om de unga fattar misstankar och börjar ställa frågor om hur det egentligen förhåller sig kan det tippa snabbt.

    Det tragiska är att den mest extrema minoriteten (10-15% av väljarna) får så stort inflytande på faktisk politik. Egentligen tycker ju S och Tidölaget lika i de flesta viktiga sakfrågorna. (Var C står vet ingen. Men att dom överhuvudtaget finns kvar måste bero på dom som förstår att socialism är ännu värre än en klimatkris.)

    Problemet är att S aldrig kan sitta i regering utan statsministerposten. Det är nog lika prestigesvårt för högersidan.

    Jag trodde aldrig jag skulle skriva detta, men en regering med Tidölaget och Socialdemokraterna, där inriktningen för framtida invandringspolitik, kriminalpolitik och energipolitik (mm) ristades i sten skulle kunna bli fantastiskt! Öppet mål för att göra Sverige fungerande igen.

    Men risken för total katastrof finns allrid. Politiker har en osviklig förmåga att göra helt fullkomligt omöjliga snedsprång rakt ner i klaveret när dom har chansen att bara sätta ner foten och göra rätt.

  13. Simon

    #12 Joachim

    ”Jag trodde aldrig jag skulle skriva detta, men en regering med Tidölaget och Socialdemokraterna, där inriktningen för framtida invandringspolitik, kriminalpolitik och energipolitik (mm) ristades i sten skulle kunna bli fantastiskt! Öppet mål för att göra Sverige fungerande igen.”

    Jag trodde aldrig jag skulle kunna hålla med om detta men som du framställer saken så gör jag det. 👍

  14. Joachim

    #1 Lars C
    Jag kan rekommendera Solförlustkalkylatorn.
    https://nejdetkanviinte.se/solforlustkalkylatorn/

    Tyvärr finns ännu inte batterier med, men du får tips om vad du ska tänka på när du räknar. Och blir påmind om att hela kalaset sammantaget är en brakförlust för samhället.

  15. Ann lh

    # 12 Joakim, en tanke jag burit på en längre tid. För landets bästa. Tack!

  16. För första gången på länge nu så fungerar faktiskt Entsoe för visning av kraftläget i nästan alla länderna, om inte i realtid så hyfsat nära, just nu 09:45. Naturligtvis finns det undantag, t.ex. UK vad det beror på vet nog ingen, kanske deras enheter som pund-fötter och -huven, vad vet jag.

  17. SatSapiente

    Glöm inte bort att batterier för energilagring har begränsad livslängd. Jag har sett fantasisiffror på 6000 laddnings/urladdningscykler för något fabrikat.
    Med 2 cykler/dygn skulle det optimistiskt ge en livslängd på drygt 8 år.
    I realiteten troligen mindre. Vad kostar en uppsättning batterier?

  18. Christer Eriksson

    https://www.expressen.se/nyheter/varlden/antarktis-saknar-havsis-lika-stor-som-frankrike/
    Nu larmas det om havsisen i Antaktis igen.
    Det är över,kommer alldrig mer bli havsis igen.Säger en forskare

  19. Joachim #12
    Valrörelsen börjar väl med almedalsveckan nästa måndag 22/6. Hoppas alla deltagare deklarerar klimatavtrycket för resan dit. Men dom kan fundera på en sak, nästa säsong blir 13 lag i hockeyallsvenskan tvungna att ta sig till Visby 2 gånger och Visby Roma måste spela 26 bortamatcher på fastlandet, det kommer att bli dyrt hur ska Visby Roma klara sin ekonomi, okey det kan inte ha varit lätt att klara i division 1 heller men nu snackar vi flyg till Ö-vik, Östersund, Mora, Leksand, bl.a.

  20. Brutus

    # 19 Håkan : Ja, det blir många drönare på ön. Jag befarar dock att det en dag blir ett våldsamt slut pga drönare i luften. Tekniken finns ju sedan länge.

  21. Brutus #20
    Hur hanterar visbyborna spektaklet, det kan ju inte vara nån dröm precis att invaderas av en massa inbilska idioter som tror att dom är nåt? Jag har nån gång drömt om OS här i Stockholm, lägenhet med bra kommunikationer och stabilt och snabbt bredband utmärkt att hyra ut till nåt medieföretag och ta en månad så långt bort som möjligt. Men släppa in packet som invaderar Visby under almedalsveckan skulle jag nog akta mig noga för.

  22. Leif Andersson

    #1 Lars Cornell
    När du köper el på natten betalar du inte bara spotpriset. Du betalar även rörlig elnätsavgift, energiskatt och moms på dessa komponenter. När du sedan säljer elen på dagen får du bara spotpriset. Det går back.
    Det är väl bara solels klustrets krämare som kan lägga upp en lönsamhets kalkyl för detta. Jmf kejsarens nya kläder.

  23. Brutus

    # 21 Håkan : Visbyborna kan ju titta på dem med det förakt de är värda, dessa drönare i det offentligas tjänst. Cost-Benefitkalkyl på evenemanget vore intressant.

  24. Tråkigt på lördan, här en sevärd video, hela videon är naturligtvis sevärd men starta gärna här sen kan ni backa tillbaka och se hela.
    https://www.youtube.com/watch?v=iCKEppEZc-0&t=2980s

  25. Det här dök upp i videon ovan och det var nytt för mig, hur ska vi få plats i fängelserna?
    https://www.regeringen.se/pressmeddelanden/2026/02/regeringen-foreslar-utokat-tjanstemannaansvar/

  26. Brutus

    # 25 Håkan : Varför inte smälla upp välisolerade friggebodar med vedspis i mellansverige väl inhägnade och låta fångarna hugga upp ved själva. Maten kan de laga själva på vedspisen. Utedass. Vatten må hämtas i hink för dryck och hygien. FM-radio. Ingen mobil. Tvätt av kläder ombesörjes av staten. Detta vore väsentligt billigare än nuvarande upplägg. Kanske kan ”ej utvisningsbara” behandlas på samma sätt.

  27. SatSapiente

    #1 L Cornell, #22 L Andersson
    Glöm inte heller en planerad kommande effektskatt som förstör kalkylen.
    Och att sälja el en solig sommardag blir en förlustaffär när det är elöverskott och priset går negativt. Man måste kalkylera med att använda all egenproducerad el själv, endera direkt eller lagra i egna batterier, men ekonomiskt går man ändå rejält back. Batterier är dyra och har relativt kort livslängd.
    Enda vettiga användningen är på platser där anslutning till publikt elnät är orealistisk, pga skyhöga anslutningskostnader.
    Det finns förvisso entusiaster som har kopplat bort sig från elnätet och har mindre batterier och växelriktare för belysning och apparater som drar lite ström, lagar mat på gasspis och kanske har ett bränsledrivet elverk för att kortvarigt köra mer effektkrävande apparater typ tvättmaskin, diskmaskin eller vattenpump. Uppvärmning får ske med vedkaminer eller vedpanna.
    Det går, men kräver mycken manuell handpåläggning, inget för människor med normala arbetstider.

  28. Håkan B #25,

    Bra att de återinför tjänstemannaansvaret.

    Man har naturligtvis rätt att vara korkad, men ofta så gör inte tjänstemännen det som förväntas av dem. T.ex. att läsa rapporter och utredningar, Alltför många frågor verkar inte alls har varit penetrerat mer än en artikel i DN eller vad man sagt på SvT.

  29. https://folkungen.se/den-stolliga-drommen-om-vatgassamhallet/

  30. Berra

    Nu dör vi…igen…

    https://www.dn.se/varlden/rekordvarme-pa-antarktiska-halvon-forskare-varnar-for-snabb-issmaltning/

  31. Gunnar Strandell

    Brutus #26
    Det finns redan, fast bekvämare än ditt förslag:
    Anstalten Gruvberget (Hälsingland): En öppen kriminalvårdsanstalt (säkerhetsklass 3) belägen ca fyra mil söder om Bollnäs. Anstalten saknar murar och rymmer intagna i villor. Mer information och kontaktuppgifter hittar du hos Kriminalvården.

    20-40 km till närmaste samhälle gör att man stannar kvar.

  32. Thorleif

    AMOC

    Att nämnda cirkulation är på väg att försvagas har väl vi här på KU sedan flera år förväntat oss? Är det inte en normal cyklisk vändning?

    https://www.svd.se/a/k0QLbv/kall-klump-pa-kartan-kan-bero-pa-forsvagad-strom

    Frågan till er är då om den cykliska variationen beror på kallt smältvatten (med mindre salthalt) pga nuvarande uppvärmning (polerna i synnerhet då) eller på något annat återkommande fenomen?

    Alarmisterna anser att en försvagad ström riskerar att leda till att arktisk kyla flyttar sydvart innebärande kallare klimat. Inget nytt under solen isf men alarmisterna tjatar om AMOCs kollaps vilket är något helt annat.

  33. tty

    #32

    För att AMOC skall kollapsa krävs en så stark utsötning av nordatlanten att det kalla och salta vattnet i norska havet och labradorhavet inte sjunker. Senast hände det då Hudson bay tömdes i Nordatlanten för 8200 år sedan. Dagens minimala avsmältning av Grönland är absurt liten i jämförelse

  34. Claes-Erik Simonsbacka

    SpaceX – flip eller flop? + kommentarer

    https://www.frihetsportalen.se/2026/06/spacex-flip-eller-flop/comment-page-1/#comment-44559

    Mvh,

  35. iah

    8 juni
    Våren 2026 var kallare än normalt i hela Alaska, särskilt i de södra delarna. NWS-data visar temperaturer under genomsnittet från Anchorage till Kodiak, Bethel, King Salmon, Cold Bay och Saint Paul. I Anchorage var medeltemperaturen från mars till maj -0,3°C, 3,1 K under det normala, och det var den fjärde kallaste våren sedan mätningarna började 1952.

    Köldknäppen i Kina i början av juni har nu lett till nya månadsrekord.

    Den 7 juni satte totalt 12 nationella väderstationer nya lägsta temperaturrekord för juni månad eller nådde tidigare rekordnivåer. Rekorden var spridda över Peking, Hebei, Shandong, Ningxia och Hubei. Nio av dem var tydligt slagna, och tre tangerades. I Peking sjönk temperaturen till 7,1 °C i Zhaitang, till 8,3 °C i både Xiayunling och Daxing, och till 9,2 °C i Huairou. I Hebei nådde Fuping 9,5 °C, Qinghe 9,8 °C och Anping 9,9 °C – alla nya rekordlägsta temperaturer för juni månad.

    Vid öppningshelgen den 6 juni rapporterade skidorter i Victoria och New South Wales så mycket som 44 cm snö. Skidsäsongen i Australien började med nysnöfall i de australiska Alperna. Under öppningshelgen den 6 juni rapporterade skidorter i Victoria och New South Wales upp till 44 cm nysnö. Vid Thredbo Top Station har temperaturerna legat under nollpunkten under större delen av juni hittills. Situationen var liknande vid Falls Creek och Mount Hotham.

    9 juni
    Den 8 juni registrerade Kina ytterligare 16 köldrekord för juni månad, inklusive sju rekordlåga minimitemperaturer och nio rekordhöga temperaturer. Nio väderstationer slog eller tangerade rekord för de lägsta maximala temperaturerna i juni, inklusive Taoyuan i Hunan, där endast 17,2 °C uppmättes,

    Brasilien registrerade sina lägsta temperaturer hittills under 2026 den 7 juni i flera viktiga regioner. Enligt INMET sjönk temperaturen i Brasília till 8,8 °C. Rio de Janeiro registrerade sin lägsta temperatur för året för andra dagen i rad, med Vila Militar som nådde 12,4 °C.

    10 juni
    Europa: Köldknäppen i juni ignorerades i stort sett Storbritannien har upplevt en vändning från rekordvärme i maj till kall juni. I slutet av maj ansågs situationen fortfarande vara en nationell nödsituation. Nu har kylan återvänt och oroligheterna har avtagit. Den 9 juni registrerade Braemar en lägsta temperatur på bara 1,6 °C, enligt Met Offices dagliga extremtemperaturdata – inte långt ifrån den nationella lägsta temperaturen för den dagen. I Aberdeenshire rapporterade lokalbefolkningen vinterscener i Oldmeldrum, där sällsynt sommarsnö till och med föll.

    11 juni
    Den kalla våren i Alaska varar nu långt in i juni. Denna vecka sjönk temperaturen i Kotzebue till -2,8 °C och i McGrath till 1,1 °C – båda dagsrekord från början av 1940-talet. Våren 2026 var kallare än normalt i hela Alaska, inklusive Anchorage, Kodiakön, Aleuterna och Pribilofföarna.

    12 juni
    Den 11 juni täckte ett nytt lager vit snö Passo Gardena i de italienska Dolomiterna på en höjd av cirka 2 000 meter. Lokala prognoser förutspådde temperaturer så låga som -2 °C vid passet; på 3 000 meter låg temperaturen runt -4 °C. Totalt 23 cm snö rapporterades vid Stelviopasset, medan temperaturen vid Stelvioglaciären var -8 °C.
    Samma bild framträdde i Schweiz.

    Sommarkyla råder i det inre av nordvästra USA. Den 11 juni sjönk temperaturen i Baker City till -3,9 °C, vilket understeg den tidigare dagliga lägsta temperaturen på -0,6 °C från uppmätta temperaturer sedan 1928. I Burns sjönk temperaturen till -2,8 °C, vilket understeg det tidigare rekordet från den 11 juni på -1,1 °C från 1938.

    En temperatur på -76,5 °C uppmättes i Concordia den 11 juni. En temperatur på -77,3 °C uppmättes i Vostok den 12 juni. Dessa värden är särskilt extrema för mitten av juni.Vid både Dome C- och Vostok-stationerna ligger medeltemperaturen i juni runt -64°C, vilket innebär att de senaste lägsta temperaturerna är cirka 12°C under det normala. Och dessa temperaturer var inte ovanliga i juni 2026; om denna trend fortsätter kommer månaden sannolikt att gå till historien som historiskt kall.

    utdrag ur kälterapport 24 från EIKE den 12 juni 2026

  36. Sören G

    Vad är det som värmer haven? Den ökade IR-strålningen från den ökade koldioxidhalten kan inte tränga ens en millimeter ner i havet. Däremot kan den ökade solstrålningen värma haven eftersom den tränger ner flera meter i havet.

  37. Lasse

    En av mina favorittänkare har tänkt till:
    https://wattsupwiththat.com/2026/06/13/unverified-and-unvalidated/

    Lite filosofiskt men tänkvärt från Willis E.

    Är inte osäkerheten något att ta på allvar?
    ”People misunderestimate the complexity of the climate. It has no less than six major subsystems: atmosphere, hydrosphere, lithosphere, biosphere, cryosphere, and electrosphere.”

  38. Ivar Andersson

    Den ”gröna omställningen” är också helt beroende av råvaror – och till stor del teknik – som produceras i Kina. Den ”gröna omställningen” är helt beroende av råvaror (och till stor del teknik) som produceras i Kina.
    https://www.gp.se/ledare/sverige-maste-vaga-bli-ett-industriland-igen-.a3bbc0db-204a-4e1b-9d9e-949ec3b4c228
    Till och med GP ser vart utvecklingen är på väg men inte EU, regeringen, dagstidningar och radio och TV.

  39. Sigge

    Claes-Erik Simonsbacka #34

    Som amatör när det gäller aktieplaceringar så har jag lärt mig vissa saker. En viktig sak är att ha kunskap om verksamheten, läsa bokslut och förstå dessa.

    Ett bolag som jag för c:a 10 år sedan tittade på för att jag skulle placera pengar där var Tesla. Jag tyckte då att bolaget var övervärderat. Idag är börsvärdet 20 ggr så stort och jag tycker det är ännu mer övervärderat idag. Elon Musk verkar kunna sälja sina bolag till överpriser och med sitt snack kunna hålla kursen uppe.

    Jag tror inte SpaceX är en bra placering, men det är möjligt att Musk kan snacka på och på det sättet hålla kursen hög.

    Jag kommer inte att köpa aktier i SpaceX.

  40. Thorleif

    #34 CES

    SpaceX

    Det är helt fel att den här typen av bolag ens får noteras (förväntningsbolag utan going concern-status). Nästa AI-bolag på tur är OpenAI osv.

    Sedan 70-talet har USA lett nyliberaliseringen/finansialiseringen och ständigt förändrat spelreglerna. Den viktigaste lagändringen som infördes efter The Great Depression, Glass-Stegall-Act, tog President Clinton bort 1999.

    Det var inte länge sedan Nasdaq förbjöd den här typen av IPOs. Mjuk korruption kallas det. ”Ingen” högre bolagschef åker längre i fängelse för t.ex finansiella brott utan bolaget (aktieägarna) betalar istället stora böter. Allt detta förändrades stort efter 80-talets stora Savings&Loan-skandal i USA då cheferna fick långa fängelsestraff.

    1976 gav Reagan (hans finansiärer) läkemedels-bolagen ansvarsfrihet för vaccin-produkter för att nu exemplifiera. Inget sålt vaccin har sedan dess vetenskapligt testats (kliniska prövningar) inför FDA-godkännandet mot en försöksgrupp som ej vaccinerats. Produktsäkerhetslagarna har mao undantagit vacciner i USA……..

    Lobbyisterna förstås, de som betalar valkampanjerna……. 😀
    Se på vad som händer i Israel.

  41. Berra

    ”När det blåser i Norrland blåser det ofta överallt, och då producerar alla vindparker samtidigt. Priset pressas mot noll just de timmar Björnberget har som mest att sälja.”

    https://vetenskapforalla.se/energi/vindparken-som-gjorde-allt-ratt-och-anda-forlorar

    https://vetenskapforalla.se/energi/vindkraft-ar-billigt-tills-du-raknar-med-lagringen

  42. Berra #41
    Tack för länkarna! Ägarna kan vara glada att Björnberget inte ligger i Tyskland, Runt 1100 gav vinden där ca 25 GW och solen lite drygt 27 GW till ett spotpris på -10€. Dagens galna solmarknad fanns ju inte på kartan när såna där parker projekterades.
    Kanibalkamp i Tyskland,

  43. Thorleif

    #41 Berra

    Och i Prime Capitals fonder sätts inte bara småsparares pengar utan säkert också våra pensioner. Och givetvis EU-pengar via EIB (med känd svensk f.d sosse-politiker som vicechef under bl.a Northvolt).

    Sv Exportkredit som nämns här är inte direkta EU-pengar (svensk budget). Enligt följande länk har EU inte offentliggjort hur stora stöd t.ex Prime Capital erhållit;

    ”Den exakta storleken på EU:s investering har inte offentliggjorts, men stödet kommer från europeiska investeringsfonden (eif), som är en del av den Europeiska Investeringsbanken (eib)”

    Notera att källan i artikel nedan är Prime Capital själva (!). I Björnberget blev det kanske bara från svensk budget eller så kanaliseras pengar från EU?

    https://www.energinyheter.se/20241018/32085/eu-satsar-pa-gron-energifond-norden

    Vi får anta att man potentiellt ”rekonstruerar” Björnberget och då kanske med nya stöd av EU och/eller fondandelsägarna (byta rotorblad)? Inte ska de privata bankerna bli sittandes med ansvaret att städa upp (pantansvar vs markägaren vid konkurs)? Vi vet inte heller om det finns statliga bankgarantier inblandade på ngt sätt.

    SCA har f.ö flera privatägda vindkraftsanläggningar på sina marker varifrån man köper kontrakterad el för sin drift.

    Björnberget är väl som Markbygden ett skalbolag utan anställda.

  44. Thorleif

    #43

    EIB

    Jag vet inte om ni läst statuterna för EIB. De är ju inte en bank (medlemsavgifter från oss) utan ett regelrätt investeringsbolag. De skriver själva att de verkar inom ”venture cap” med vilket vi översätter till riskkapital(bolag).

    Det är skapat för att ta risker banker inte gör. Inte undra på att Björnbergets ursprungliga ägare RES erhållit nästan 50% (210 milj €) av i initialinvesteringen med bara snurrorna som pant (i ett skalbolag). Det framgår typiskt ej hur stor insats skattebetalarna står för. Jag undrar stillsamt vilka affärsbanker som gör en sådan deal?

    Ett regelrätt Ponzi-schema där bankernas säkerheter är dolda?

  45. Thorleif

    #44 EIB

    Läs #40 om Glass-Steagall Act

    Lagen (efter 1929) förhindrade att traditionella affärs-och sparbanker tog risker som de icke statligt (federalt) garanterade investmentbankerna gjorde. Sedan 1999 har dessa senare banker mao igen ökat risktagandet extremt. Med ökad risk kommer möjligheter men också det som blivit ”too big to fail”.
    Bankkoncentrationen bara ökar. Clinton möjliggjorde att investmentbankerna blandade/förvärvade vanlig bankverksamhet och fick skydd liksom att vanliga banker utökade sina risker.

  46. Magnus blomgren

    Nr 3 & 7 om Arktis köld.
    Visst är det ordentligt kallt den vår igen.
    Och – det var likadant när den stora polarexpeditionen med Oden var dit upp för bara några år sedan – dom skulle studera smältstarten…men dom höll på att missa starten på denna helt, eftersom avsmältningen startade mycket senare än beräknat..och deras avsatta expeditionsdagar höll på att ta slut.

    Samma expedition noterade att havsisen var tjockare och temperaturen 2 meter över isen var flera grader kallare än vad satelliterna visade.

    Deras resultat borde ha föranlett braskande rubriker.
    Men – det blev knäpptyst.

    Och – något annat är inte att förvänta i den Moderna Klimatforskningens era.

    Det är inte bara dåligt, det är katastrof.

    I år förefaller ju även nivån på avvikelsen mellan dom olika mätinstitutens havsismätningar nå oanade höjder, särskilt vid området svalbard/nova zemlja.

    Arktis är förvånandsvärt stabilt – trots en mycket kraftig solinstrålningsökning på norra hemisfären under senaste decennierna.

  47. Micke Lindström

    Idag är det folkomröstning i Karlshamn om etablering av ny kärnkraft eller inte.
    Hur tror ni det kommer att gå?
    Jag befarar det värsta.

  48. Magnus blomgren

    Nr 5 Lasse
    Det förefaller som du har ungefär samma åsikter som Judith Curry angående havsnivåhöjningarna.

    Jag håller helt med – vad jag kan se är den långa trenden otroligt stabil.

    Trots denna närmast otroliga stabilitet – så är just havsnivåtrenden Alarmisternas och den Moderna Klimatvetenskapens favorit – Hot.

    Undra om inte Al Gore och IPCC skulle ha fortsatt att ägna sig åt att göra katastroffilmer – ngt annat bidrag är det svårt att se dessa prestera…under dom senaste 15 åren.

  49. Brutus

    # 31 Gunnar : Det låter litet för bekvämt. Kriminella och utvisningsdömda dito skall t ex ej ha bättre matstandard än pensionärer med hemtjänst eller på boenden. Friluftsliv ger nya insikter och är bra för hälsan.

  50. Axel

    Om valet i höst blir som opinionsmätningar pekar på så har de borgerliga ingen chans.
    Jag föreslår att borgerligheten då aktivt släpper fram en socialdemokratisk regering som lovar att utesluta Vänsterpartiet. Är jag ensam att tycka så?

  51. Simon

    #50 Axel
    Om det också innefattar MP (kanske även mitt gamla parti C, hur kunde det spåra ur såhär?) så inga problem här.

  52. TorbjörnR

    Dagens inlägg att fundera runt!

    Bor du helst i Uppsala eller Norrköping?

    https://www.facebook.com/share/p/1BZ4Z2ncu2/?mibextid=wwXIfr

  53. laco

    Axel #50. Mp är det farligaste av de två eftersom det är det mest extrema.

  54. Leif Åsbrink

    #36 Sören G

    Du skriver: ”Den ökade IR-strålningen från den ökade koldioxidhalten kan inte tränga ens en millimeter ner i havet.”

    Det är inte första gången jag läser detta. Det är alldeles fel!!

    IR-strålningen från koldioxid mot havsytan ökar inte när koldioxidhalten ökar. Intensiteten hos strålningen från koldioxid beror vilken höjd strålningen kommer ifrån och temperaturen där. Strålningen mot havsytan kommer i medeltal från en höjd av ett fåtal meter. Med fördubblad koldioxidhalt sjunker höjden till hälften. I vilken riktning det påverkar strålningens intensitet beror på temperaturens höjdberoende, men om någon effekt finns måste den vara extremt liten.

    Ökad koldioxid i atmosfären leder till minskad avkylning på hög höjd vilket i sin tur gör att hela atmosfären blir varmare. Troposfären upprätthåller ett laps rate som ordnar den saken. En varmare atmosfär ökar infrarödstrålningen mot havsytan vilket värmer de översta mikrometerna vilket i sin tur leder till uppvärmning nedåt i havet.

    Havet värms direkt av solen med cirka 160 W/m² och av den marknära luften genom strålning med cirka 330 W/m² Sedan tillkommer värmning av ytan genom konduktion och latent värme. Det är endast solen som enbart värmer. De andra fenomenen går åt båda hållen, dom antingen värmer eller kyler beroende på om havsytan är varmare eller kallare än luften.

  55. Leif Åsbrink

    #50 Axel

    Jag föreslår att borgerligheten då aktivt släpper fram en socialdemokratisk enpartiregering! Jag är mer rädd för MP än för V.

  56. tty

    Några kommentarer till SpaceX och allmän Elon-bashing ovan.

    Space X är i hög grad ett ”going concern”-bolag.

    De har ca 80 % marknadsandel på uppskjutning av kommersiella satelliter, de har minskat kostnaden för satellituppskjutningar med 85 % och har ett tekniskt försprång mot andra operatörer på ungefär 10 år. Deras Falcon 9 raketer har en tillförlitlighet på 99,8%

    De har också den enda fungerande och lönsamma megakonstellationen av kommunikationssatelliter i LEO. Och som läget är nu så är eventuella konkurrenter i praktiken nästan helt beroende av Space X för sina uppskjutningar i åtminstone ett par år framåt.

    De har USA:s enda fungerande bemannade rymdfarkost (Crew Dragon).

    Och de skulle ha monopol även på militära satellituppskjutningar om inte Pentagon kände sig tvungna att hålla ULA under armarna för att inte bli helt beroende av ett enskilt företag (vilket de i och för sig är just nu, eftersom ULA har allvarliga tekniska problem).

    Är SpaceX övervärderat? Ja, definitivt på kort sikt, liksom i princip alla bolag på NYSE. Men det finns få om ens något bolag som har större potential på längre sikt.

    Förresten så kommer många av de som nu försäkrar att de aldrig skulle köpa SpaceX ändå att göra det eftersom de har indexfonder som oundvikligen kommer att bli tvungna att köpa SpaceX för att kunna följa index.

    Sveriges första militära satellit sköts upp 2024. Gissa vilket bolag som sköt upp den (för det nämns lustigt nog inte i pressmeddelandet).
    Sveriges första spaningssatellit sköts upp i maj i år. Gissa av vem.

  57. Thorleif

    #56 tty

    Det handlar om vilka listor/börser som den här typen av bolag får noteras på. Här har Nasdag frångått gamla regler (skydd mot investerarna).

    Övervärderat på kort sikt? Nvidia med extremt hög vinsttillväxt av främst processorer värderas till 15 ggr omsättningen. Normala tal är 2-3. SpaceX till ca 94 ggr omsättningen.
    Och det är för att man också uttalar en nysatsning på AI inom X (inkl gamla Twitter). Jag antar att även hans intresse inom digital biovetenskap samt robotutveckling ingår här. Forskningsverksamhet.

    Visst är man framgångsrika med sin raketutveckling men vi pratar i huvudsak om ett bolag som är och varit beroende av statliga medel (NASA etc). Visst, det har varit en konkurrens mellan Bezos och Musk där den senare varit mest framgångsrik. Men ska ett sådant företag verkligen börsnoteras? Och redan nu då Musk suttit med i regeringen inkl DOGE t.ex. Det finns gott om kritik både inom och utom NASA. Blir USAs rymdprogram ett privat äventyr med skattebetalarnas pengar?

    Såvitt jag förstår redovisar inte heller hans framgångsrika satellitbolag Starlink heller några vinster.

    Den här typen av bolag listades förr alltid på mer inofficiella börser där kraven är betydligt lägre. Förväntningsbolag!

  58. Thorleif

    #56 tty

    Elon-bashing? Då har du inte förstått mycket! De flesta av oss är väl i högsta grad imponerade av Musk, eller hur?

  59. Gunnar Strandell

    TorbjörnR #52
    Jag har bott 7 -10 år i Uppsala, Norrköping och Södertälje.
    Det är ingen större skillnad och klimatet är det sista man tänker på.

    Trafiksituationen och buset i förorterna är det man lever med och talar om. Centrum besöker man bara på dagtid.

    Alla tre orterna har vatten, järnväg och europavägar som ställer till trafikplaneringen. Ingen har lyckats hantera rusningstider särskilt väl.

    Vid Dalälven, en bit norr om Uppsala passerar man ofta omslaget från plus till minusgrader under vinterhalvåret. Norr därom ligger snön kvar och väglaget kan ändras drastiskt vid passagen.

  60. Mats Kälvemark

    Helt obegripligt det som händer just nu med Musk och SpaceX i strålkastarljuset.
    Den osannolika värderingen bygger på Musks storslagna löften om ”Ai-datacenter i rymden, att skapa en fungerande månekonomi samt att kolonisera Mars.”
    Man tar sig för pannan!
    Hur kan så många låta sig bli så grundlurade??
    Ändå sa redan Abraham Lincoln : ”You can fool some of the people all of the time, and all of the people some of the time, but you cannot fool all of the people all of the time.”
    Medeltemperaturen på Mars är cirka -60°C. Klimatet är extremt kargt, och variationerna är enorma. Temperaturen kan pendla från som högst +20°C mitt på dagen vid ekvatorn, till att sjunka till -153°C som kallast vid polerna under vintern. Mars har en mycket tunn och kall atmosfär som huvudsakligen består av koldioxid (ca 95 %). Trycket är mindre än en procent av jordens, vilket gör att människor inte kan andas där utan rymddräkt. Risk för att kroppsvätskorna skall ”koka.” Dessutom saknar planeten ett skyddande globalt magnetfält, vilket gör att atmosfären långsamt eroderas av solvinden. Kolonisera Mars? Skulle inte tro det

  61. Lasse

    #54Leif Å
    Du får tänka mer vertikalt!
    https://wattsupwiththat.com/2026/06/14/the-model-that-works/

    Ännu ett inlägg med Willis E syn på uppvärmningen där en enkel modell funkar bra!
    Globen kyls i polerna och värms kring ekvatorn.

  62. Jonas W

    Appropå AMOC …

    Funderar på energiutbytet p.g.a. termohalina cirkulationen.

    Ytvatten sjunker vid polerna – temperatur typ 0 C
    Djupvatten kommer upp vid uppvällnings-zoner – temperatur typ +3C

    Det kommer alltså upp varmare vatten än vad som sjunker, vilket rimligen borde innebära att ythavet tillförs energi underifrån.

    Om man gör en grov kalkyl med att ythavet är ca 50 meter djupt och att 10% byts ut varje år p.g.a. cirkulation så får man en signifikant energitillförsel.

    Rimligt ? Tankefel ?

  63. Lennart Bengtsson

    Jag kan inte uttala mig om temperaturen för området 80 -90°N för juni 2026 men för hela perioden 1980 -2025 år juli den månad som haft de minsta uppvärmningen eller snarare närmast oförändrad temperatur. Området har dock en ringa storlek, som kanske först inses om man betraktar en jordglob, eller 0.76% av den totala jordytan.
    Årsmedeltemperaturen i området har dock stigit med 2.7°C sedan 1980.

    Källa: ERA5

  64. Benny

    Angående Musks ”affärer” men han är en duktigt snackare vilket Sveriges egen ”Batteri-Jesus” Peter Carlsson snappade upp haha…Detta angående hypen kring SpaceX börsintroduktion! Att ha perspektiv är väl bra för att inte låta sig luras av alla insiders som kommer att sälja så fort korthuset börjar svaja.

    “Värderingen på 2,1 biljoner dollar för SpaceX har inget samband med någon faktisk produktionsprocess. SpaceX förlorade 4,9 miljarder dollar 2025, på 18,7 miljarder dollar i intäkter. SpaceX värderas till ungefär 95 gånger sin årliga intäkt, medan det genomsnittliga företaget i S&P 500, själv i greppet av en historisk bubbla, handlas till mindre än fyra gånger årliga intäkter.
    Som jämförelse tog General Motors in 187 miljarder dollar 2025, tio gånger SpaceX:s intäkter, och har en marknadsvärdering på cirka 70 miljarder dollar. Om GM prissattes till SpaceX:s kurs skulle det vara värt 17,7 biljoner dollar, mer än hälften av hela den årliga bruttonationalprodukten i USA— och en enda aktie, nu runt 82 dollar, skulle kosta ungefär 21 000 dollar. Walmart skulle vara värd 65 biljoner dollar, mer än dubbelt så mycket som USA:s BNP; ExxonMobil, 32 biljoner dollar.”

  65. Ivar Andersson

    #41 Berra
    Kort sammandrag av https://vetenskapforalla.se/energi/vindkraft-ar-billigt-tills-du-raknar-med-lagringen:
    Landbaserad vindkraft kostar i dag 30–55 öre per kWh att producera, mätt med det vedertagna måttet LCOE (Levelized Cost of Energy). Det är billigt – i paritet med eller lägre än ny kärnkraft, som brukar uppskattas till 55–68 öre per kWh.
    LCOE mäter vad det kostar att producera en kilowattimme när kraftverket faktiskt producerar. Det innebär att ”billig” vindkraft på 35 öre per kWh kombinerat med batterier plötsligt kostar 75–115 öre per kWh – och det är fortfarande bara för dygnslagring. Lagringskostnaden per nyttjad kWh för vätgas hamnar, när ineffektiviteten räknas in, på 80–150 öre per kWh. 

  66. Sigge

    Micke Lindström #47

    Nu finns resultatet från folkomröstningen.

    Som väntat var valdeltagandet lågt. c:a 50%.

    Att motståndarsidan skulle vinna var väl väntat. Valdeltagandet bland motståndarna blir alltid högre än för de som är för. Jag är ganska övertygad om att gör man en opinionsundersökning bland de som inte valde att rösta så blir resultatet det motsatta.

  67. pa

    Intressant från den bästa siten om klimat https://wattsupwiththat.com/2026/06/14/the-model-that-works/

  68. Thorleif

    #64 Benny

    SpaceX har de senaste åren dragit på sig ca 50 Mdr usd i förluster. Emissionen beräknades dra in 75 Mdr usd vilket då snyggar till balansräkningen en del 😉. Musk får mao tillbaka sitt dyra köp av Tvitter 😀 Dum är han ju inte!

    Pratar vi uppenbara risker så utgör USAs statsfinansiella situation ett frågetecken pga det ohållbara. Det gäller f.ö även andra länder med egna rymdprogram. Det börjar bli alltmer uppenbart att Trump inser att både landets ekonomi och skuldsituation liksom hans parti’s mellanårsval är i farozonen på allvar och därmed han själv. En del pekar därför på att USA avser att hitta på någon extraordinärt på det makroekonomiska området (valuta/ränta) inför hösten, ja kanske redan under sommaren. Scott Bessent (Soros tidigare adept) har modet och kompetensen som jag förstår det. Dollarn är helt rörlig sedan 1971 medan Kina idag ”devalverar” sin valuta. Hur hantera? Guldet? Det finns spekulationer om en ”ny dollar” för att inte minst öka efterfrågan.

  69. Thorleif

    $68 SpaceX

    Det som ändå talar för Musk är trots allt dagens geopolitiska situation och att krigföringen nu alltmer inriktas mot rymden och i elektronisk form.

  70. tty

    #62

    Havet tillförs mycket riktigt en del värme underifrån genom geotermisk energi, ca 0,1 W/m2. Dessutom produceras rimligen en del värme i djuphavet genom biologiska processer.

    Men större delen av skillnaden mellan temperaturen i den sjunkande och den stigande delen av den termohalina cirkulationen beror troligen på blandning mellan ytvatten och djupvatten. Plus att det utöver det kalla nordatlantiska djupvattnet och det extremt kalla antarktiska djupvattnet även tillförs en mindre mängd varmt djupvatten från Medelhavet.

    Under äldre epoker (>35 miljoner år sedan) då djuphavet var upp till 20 grader varmare än nu dominerade sådant varmt, extremt salt och syrefattigt djupvatten.

  71. Berra

    Hur många gånger ska de sminka om grisen?…

    https://www.affarsvarlden.se/artikel/stegra-byter-namn-igen

  72. Claes-Erik Simonsbacka

    LKAB får tillstånd för fossilfri svampjärnsanläggning i Malmberget.

    Demonstrationsanläggningen kommer att vara en integrerad del av det ”gröna stål”-företaget Hybrit, som ägs av LKAB, SSAB och Vattenfall.

    Beslutet kan överklagas

    Mvh,

  73. tty

    #71

    Det är mera än en omsminkning. Stålverket ligger nu i ett dotterbolag som kan konkas utan att ”Green Nexus” drabbas.

    Med största säkerhet ligger långtidskontrakten på billig vattenkraft däremot INTE i dotterbolaget. Det kommer nog att dyka upp en AI-serverhall i Boden vad det lider…

  74. Berra

    Petterssons blogg levererar…

    https://petterssonsblogg.se/2026/06/16/dagens-andra-52/

  75. Leif Åsbrink

    #61 Lasse

    Ännu ett inlägg med Willis E syn på uppvärmningen där en enkel modell funkar bra!
    Globen kyls i polerna och värms kring ekvatorn.

    Jag kan inte inse att detta på något sätt är relevant för vad jag skrev i #54

    Det är solen som värmer havet direkt och genom att atmosfären värms. Delvis av att havet blivit varmare och delvis direkt av solen. Atmosfären värms också genom att koldioxid reducerar avkylningen högt upp i troposfären.

    Den exakta mekanismen spelar ingen roll för artikeln du refererar till.

  76. Jonas W

    #70

    Nja. det stämmer nog inte. Visst – det sker en blandning.

    Om man ser det från ythavets ”perspektiv” så kommer det upp 5 gradigt vatten . Blandat eller inte. Ner sjunker 0 gradigt vatten.

    Visst djuphavet kanske är 3 grader, och på vägen upp blir det 8 grader ..

    Men det vet inte ythavet. Ythavet märker att det kommer upp vatten med typ X grader och det går ner vatten med typ Y grader.

    I processens utbyts enorma mängder energi.

    Om detta vore viktigt så hade naturligtvis detta redan beskrivits. Av bloggens experter . Därför är den här typen av kommentarer helt ointressanta eftersom vi har facit.

  77. Jonas W

    #70

    skrev jag att havet tillförs geotermisk energi underifrån??

    Nej, det var inte det jag skrev, Tydligen var det svårt att förstå. Trist. Riktigt trist att det inte går att föra en diskussion.

    Eller förstår du .. ? Tveksamt.

    Det kommer upp varmare vatten än vad som sjunker . Supersvårt. Ångrar att jag tog upp frågan i detta vetenskapliga forum.

  78. Jonas W

    #70

    I tillägg till din förklaring kan jag berätta att alla vet att det geotermiska flödet från havsbotten är typ 0.1 W/m2.

    Kul med en intellektuell diskussion … eller vad tycker du?

    Stimulerande.

  79. Adepten

    #78 Jonas W

    Det är riktigt roligt med en intellektuell diskussion!

    Det har publicerats en hel del om AMOC på KU genom åren, men den mellersta pleistocenövergången (MPT) är ett ämne som aldrig tidigare har lyfts. Vad jag kan se.