
(Eget foto)
Vissa saker verkar ha fastnat i politikernas hjärnor som ex att vindkraft en en bra sak som ger mycket energi och inte förstör naturen. Efter Torbjörn Ripstrands genomgång igår behöver så mycket mer inte sägas men det går tydligen inte fram.
Bolaget Claudberry Clean Energy AB försökte få tillstånd att sätta upp 11 stycken vindkraftverk som skulle vara 300 meter höga på Älgfallet i Nora kommun men det blev stora protester. Ingen som jag pratade med förra våren och sommaren ville ha dem. Till slut blev det en folkomröstning där Nej-sidan fick majoritet. Jag vet inte om det sista formella beslutet är fattat men ha en magkänsla att Claudberry gärna vill dra det här ett varv till. Vi får se hur det blir med den saken.
Nu vill bolaget Rabbalshede kraft AB sätta upp nio vindkraftverk som ska bli 290 meter höga, de högsta i landet. Nu handlar det inte om Nora utan om Brattön-Sälelund utanför Munkedal skriver SVT.
Protesterna mot projektet har dock varit omfattande. Här en sammanfattning av Googles AI:
”Protester mot vindkraft i Munkedals kommun är omfattande, särskilt gällande planer på extremt höga vindkraftverk i projekt som Brattön-Sälelund. Grannar och boende oroar sig för påverkan på natur, landskapsbild och livsmiljö, vilket lett till överklaganden och en ”proteststorm” under 2025/2026.
- Proteststorm 2025/2026: Planerna beskrivs av kritiker som att de ”punkterar hela bygden” på grund av de planerade rekordhöga verken.
- Överklaganden: Projektet har överklagats av närboende som anser att planerna är odemokratiska och medför stor oordning.
- Tidigare stopp: Tidigare planer på vindkraft vid Holmevattnet stoppades på grund av tjäderförekomst.
- Politisk debatt: Kommunstyrelsens ordförande har tidigare betonat det kommunala vetot som en viktig del av självstyret för att kunna hantera vindkraftsetableringar.”
Som ni ser i den nästsista punkten har tidigare planer på andra ställen i kommunen stoppats eftersom det finns tjädrar där. I närheten av Nora, men inte i Nora kommun, ville de sätta upp sex vindkraftverk. Det blev protester eftersom det fanns just tjädrar och tjäderspel där. Lindesbergs kommun sade ja till att sätta upp tre och ”se vad som händer”. Ja tjädrarna försvann såklart och då tyckte kommunen att nu kan man sätta upp resterande tre för nu är ju tjädrarna ändå borta.
Nej, det här med vindkraft har aldrig handlat om någon omsorg om natur och miljö den saken är klar.

Tack, bra!
Sedan kommer man naturligtvis skylla på klimatförändringar när antalet tjädrar minskar – och att det därför är ännu mer bråttom att ”rädda klimatet”.
Framförda huvudargument emot är att verken är störande på olika sätt. Men vi måste trycka mer på att de a ) inte behövs för säker elförsörjning, b) slösar med dyra, rara och ofta även kritiska och miljöfarliga resurser, c) måste kompletteras med annan energi, d) minskar fastighetsvärden och försvårar eller omöjliggör annan verksamhet och andra värden.
Om någon i dag skulle komma med idén att bygga 200-300 meter höga torn för att fånga vind skulle det knappast godkännas – hoppas jag.
Vi har blivit för mesiga, djävlas med mig och jag djävlas tillbaka, för det finns människor som driver sänt här, hänsynslösa individer som brinner för att rädda planeten och som inte för en sekund tvekar att göra andra människors liv till ett helvete.
# 3. Håkan. Här har du en viktig poäng. Socialister och rödgröna tror/anser sig vara ädlare och bättre människor med ädlare syften, som rättfärdigar deras politik. Med andras pengar, förstår sig. Det måste bemötas och bekämpas!!
Om jag förstått saken rätt så är Brattön-Sälelund en ö. Och dessutom ett naturskyddsområde. Bortsett från vinden (det blåser ofta vid kustbandet) så är det en väldigt olämpligt ställe att bygga enormt höga vindkraftverk på. Här torde finnas gott om fågel och mycket inbjudande badställen. Varför vill Tanum Kraft absolut förstöra sitt landskap ännu mer än vad de redan har gjort i inlandet?
En annan fråga är hur mycket asbest som de planerade verken kommer att innehålla?
Ingemar N. #5
Vinden till havs och vinden högre upp varierar bara runt ett högre medelvärde, den är lika f*rb… intermittent och duger inte för anslutning till elnätet utan höga kostnader för att parera den.
Länsstyrelsen behöver rensa bort sina aktivister och skaffa sig en verklig bild.
#7 pa
Det är inte aktivisterna som är felande. Länsstyrelserna styrs från Regeringskansliet.
Min anamnes av det politiska läget är att det behövs nytt blod till riksdagen. Jag kommer därför att rösta på ”Ambition Sverige”.
#5 Ingemar
Industrin är mellan Munkedal och Färgelanda dvs ute i skogen. Du kan hitta Säkelund väster om Färjelanda på kartan
OT #8 Adepten
Ja det finns mkt man kan nicka instämmande till i deras program. Att det behövs nytt blod till riksdagen kan jag absolut hålla med dig om. Frågan är ju bara om det blir en bortkastad röst?
Jag har uppdaterat min startsida med svensk el och lagt till en kalender för kärnkraften för t.v. resten av året. Klicka på mitt namn så kommer ni dit.
#10 Simon
😄 En röst är bara bortkastad om du låter den ligga kvar i soffan.
Torbjörn R #9,,
Så kan det vara och då handlar det inte om någon ö eller om ett naturreservat. Men kanske finns det tjädrar där inne i skogarna? 🙂
Och vad blir kostnaden i förhållandet till den tekniska livslängden? Som Magnus Henrekson konstaterat ligger ROI för vindkraften i södra Sverige ligger på omkring 170 dvs aldrig. Jag tvivlar starkt att dessa vindsnurror öht kommer att tjäna in sin investering.
Big Glenn i Göteborgs hamninlopp stod bara några år innan det plockades ned.
Att ideologiskt övertygelse ska råda framför fakta, och ekonomi inom energiförsörjning borde vara förbjudet.
#13
”Men kanske finns det tjädrar där inne i skogarna? ”
Är det äldre granskog finns det nästan garanterat knärot, som brukar vara populärt för att stoppa avverkningar.
Ut och leta! Det är den enda vintergröna orkidén så den är som lättast att hitta just nu. Så här ser den ut så här års:
https://static-cdn.sr.se/images/106/5d8fc565-f68a-42bd-a5f9-49a32cc0501b.jpg
Jag kollade i Artportalen, och ja, det finns många lokaler i Munkedal, och går troligen att hitta i ”vindkraftparken” också-
Nr 13 & 15
Visst finns det tjädrar i skogen däruppe – men dom blir allt färre.
Den varma sommaren 2018 gav en rejäl ökning av både tjäder och orre – dessa fåglar älskar varma torra somrar.
Här i västsverige har vi tyvärr haft några riktigt kraftig kalluftsutbrott dom senaste åren, just under kycklingarnas känsliga tid – viket har gett bestånden en dipp igen.
Vindkraft erhåller dock en kraftfull gräddfil, jämfört skogsavverkning och MKB:erna är helt värde – lösa.
Dessutom innehåller samtliga MKB:er för vindkraft en horribel formulering ” obetydlig påverkan”…det gör att vindkraft enkelt kan byggas i både kungsörnsrevir och berguvsrevir.
Den som från havet närmar sig den bohuslänska kusten möts av allt fler vindtorn. Svensk natur i sin prydno!
# 13, 15, 16. Tjädrar anamma!!!