Ayla och hennes kompisar var visst inga änglar. Enligt en ny studie som ska publiceras i Geophysical Research Letters var stenåldersfolk riktiga klimatbovar, trots att de varken hade tillgång till kol, gas eller olja.
Hur bar de sig åt då, frågar ni kanske? Jo, de tidiga jägarna gillade att jaga mammutar. Människans jakt i kombination med naturlig klimatförändring ledde så småningom till att dessa jättar började dö ut. Utan mammutar fick dvärgbjörkarna bre ut sig fritt och ersätta grässlätterna. Träden var mörkare i färgen än gräset och påstås därmed ha förändrat jordens utstrålning. Uppvärmningen späddes alltså på, vilket ledde till ännu färre mammutar, ännu fler björkar och ja… till slut segrade dvärgbjörken över mammuten.
Forskarna räknar med att Sibiriens jägarfolk bidrog till att höja den regionala temperaturen med 0,2 grader C.
Vad blir den självklara slutsatsen? Om både jakt och jordbruk förändrar klimatet, vad i hela fridens namn ska vi då leva av?
Så vill du maggie leva ett liv som främjar annat liv maximalt???
Jaga mammutar.
Snart får du chansen då modern genmanipulation kommer återskapa dem…
Det är på tiden att tillverka spjut och lära sig bruka dem….
För klimatets skull……….. annars ogillar vi att utsätta även mammutar för smärta… kanske bedövande spjut, mer som akupunktur???
Jag får gå ut i verkstan och bygga en prototyp…..
Leva av? Leva? Det är inte meningen att vi skall leva överhuvudtaget. Moder Gaia gillar inte det!
Ingemar: Om det inte är gött att leva så kan det lika gärna kvetta. 😉
Klimatforskare ÄR stenåldersmän måste väl vara den korrekta??? 🙂
Usch så egoistisk du är! Vi inom RJR (rädda jorden rörelsen) uppskattar verkligen inte sådana kommentarer. Ja, de är rentav omoraliska! Du borde inse att det ENDA som kan rädda planeten är att Du, och alla andra, lägger dig ned och dör ut som art. Moder Gaia (och vi som är Gaias uttolkare) har alltid haft svår för sådana som er!
det var betydligt färre människor som skulle leva på det betydligt mer närproducerade på den tiden.
Inlägget har ingen som helst relevans nu när vi är många miljarder fler på klotet med en global marknad.
Och ändå är det någon forskare som fått mina pengar för att göra denna lysande forskningsinsats.
Jag tycker att det är kul vetande om hur det var förr, och jag bidrar gärna med någon tjuga per år för att få veta mer.
Och i det aktuella fallet kanske jag bidragit med två eller fyra öre… om jag överhuvudtaget bidragit.
Men inlägget har ingen koppling till dagens drebatt om miljö och klimat. Enligt min mening.
Ursäkta stavfelen… 🙂
Inlägget har i högsta grad koppling till dagens CO2-hot debatt.
De försöker skriva om och gå vidare utan att avklara just CO2-hotet.
Allt som ger ett varmare klimat är per definition negativt, trots att vi nu pendlar mellan 1,5 och 2,5C över jordens absolut kallaste tid de senaste 600M åren…(7C under medel)
Alla som värnar sina barnbarn och kommande generationers livskvalitet, måste alltid opponera då forskningsresurser används destruktivt.
Först ska alla inse att CO2-hotet saknar vetenskaplig bäring, sen kan vi gott forska om vad som styr marktemperaturen och hur positivt det är med högre, negativt med lägre, temperatur.
Att gå en bit från dagens 2M år långa istid, ska för alla inses vore positivt.
Att våra CO2-utsläpp inte påverkar växthuseffekten mätbart ska med inses av alla.
Sen kan vi gå vidare (hand i hand 🙂 ) mot den ljusnande framtiden.
Eller hur Uffeb och KristianA?
Tag emot en ursäkt som kan bytas mot en whiskey om 10 dagar i Stockholm??? (båtnära….).
Jag min pappskalle ser rött (eller är det grönt?? att köra över) förväxlar dig med en annan…
Vi ses?
Men har de verkligen räknat in den enorma minskning av växthusgaser som Mammutarnas utdöende måste ha inneburit? Då tänker jag naturligtvis på den effekt de moderna kossorna påstås ha på klimatet. Metan, metan…….. 😉
Nej, det här går bara inte att ta på allvar. Ännu ett idiotiskt ”vetenskapligt” arbete sponsrat av skattebetalare.
Du menar så här?
YouTube – Gunnar Wiklund Vi ska gå hand i hand.
Nu tänkte jag mer så här.
Snart kräks jag på min inställsamma smörighet…
http://www.youtube.com/watch?v=VlRXQEA0yj0
Sitter du på ett sommar paradis och är ledig kan du skratta åt bonnahumor och livsglädje (fast han själv var effektiv nog att avklara livet på få år… som så många andra)…
P.S. det blir lite barnförbjudet efter första låten, så maggie med sina jämnåriga bör inte lyssna vidare…
klockrent! 🙂
man ska leva för varandra x staten och kapitalet = miljövänstern i ett nötskal.
Dessutom, har du tänkt på att det i alla tider alltid har funnits människor som har opponerat sig mot nymodigheter?
Sedan romartiden och ännu tidigare har den äldre generationen talat om att de ungas levnadssätt kommer att bringa världen till undergång.(Minnet har alltid varit kort!)
Och Stockholms historia alltid präglats av en folklig opposition mot nymodigheter.
Varje gång en ny bro har projekteras från medeltid och framåt (aktuellt igen med förbifart Stockholm) så har ett antal människor protesterat. När sedan broar och annat kommit i bruk och visat sig fungera har det blivit blixt tyst.
(Till och med Olov Johansson har väl blivit lite halvkär i Öresundsbron, eller?)
Därför lanserar jag härmed en teori och min tes är att det finns en gen hos ca 12 -26 % av mänskligheten som man skulle kunna kalla ”sätta sig på tvären – genen” och denna manifesterar sig i en benägenhet hos bäraren att med ryggmärgsreaktion börja bjäbba så fort tillfälle ges.
Har jag fel om jag påstår att bärare av denna gen är överrepresenterade bland vänsterfolk och att dessa oftast representerar stockkonservativa bakåtsträvare?
Heja Finland! 😀
Visst är det så, visa en byggd bro som lokalbefolkningen vill ha bort….
Eller om vi tillåter det billigaste, miljövänligaste och säkraste energisystemet… efter att motvallskärringar vant sig vid att alla produkters prisinnehåll blev reducerat mot noll, skulle de finna nya hatobjekt… såklart mest omfattande gamla gubbar, ju gladare och mer lösningsorienterade vi är, ju mer ska hatet mot oss odlas…
-Tänk om det var så enkelt… (standard kommentaren mot mig i min ungdom då ingen längre hade motargument..)
Vart har allt vikingablod tagit vägen?
Men Labbibia då!
Är det dina privata super-8 filmer från Kyrkviken på 70-talet?
”produkters prisinnehåll” energiprisinnehåll… så klart…
Tänk om alla visste hur stor del av deras köpkraft som går till energipriser (inkl. skatt).
Uffeb jiddrar om någon tjuga .. jotack du betalar mer än 100:-/dag i destruktiva avgifter och merkostnader….
De pengarna används till stor del för att ytterligare försämra din och dina närmastes vardag….
Det tror jag att Uffeb inser innerst inne, han bara är lite motvalls och gråsosse av miljön….
Eller?
Hahahaha…….
Nej det är bara mitt knäppa musikminne som ibland ”poppar upp” gamla hits……. Och just i den här tråden passade ju den videon rätt bra?
Nog en riktig stenkaka som snurrar på grammofonen, för yngre läsare grammofon var ett förhistoriskt ord för multimedia-anläggning.
http://www.youtube.com/watch?v=gKvhWFUlOQs
Moder Gaia (och vi som är Gaias uttolkare) har alltid haft svår för sådana som er!
”Vi” som är Gaias uttolkare ska alltså överleva. Hmm intressant! Historiska paralleller saknas inte.
Mammutar (liksom bl a hästar) är/var caecalider, inte idisslare. Idisslare producerar mycket mera metan.
Undrar när vi får se slogan: Rädda klimatet, ät hästkött!
I frågan om Cro Magnon-människans och Neanderthalarnas motbjudande ovana att äta kött från mammutar och liknande nu utrotade jättegräsätare, är min dom: FÖR JÄVLIGT!
Hade dessa oansvarslösa varianter av människoarten ett enda ögonblick tänkt på klimatet hundra år framåt, hade de naturligtvis nöjt sig med att leva på sävrötter, kråkbär och tallblodriska.
Då hade våra dagars människor sluppit att oroa sig för det skenande klimatet, eftersom våra oansvarslösa förfäder av så erkänt hälsosam kost blivit så sjuka av näringsbrist att de inte kunnat framföda någon överlevnadsduglig avkomma. Spermierna hade förlorat simförmågan och äggen skrumpnat så de sett ut som russin.
Vi hade helt enkelt inte funnits, vilket, som våra mest hängivna naturvänner så riktigt påpekar, hade varit rätt åt oss allihopa.
Detta ovanstående, är min uppriktigt upprörda åsikt om mina förfäder, de där med sina fåniga grottmålningar och sina små bulliga havandekvinnastatyetter. Snuskiga fåntrattar! Sätta i sig mammutkött när det finns så mycket mycket nyttig tallstrunt, björksav och ätlig tång i både naturen och havet!
Sådär, nu har jag avlagt bekännelse om hur jag ser på mina klimatbovar till förfäder, så raskt över till det ovidkommande inslaget jag lovade i starten på detta inlägg:
Fick ett brev från PostKodLotteriet, med medföljande brev från världsnaturfonden. WWF titulerade mig ”Bästa naturvän”, vilket retade mig på något sätt, varför jag skickade nedanstående till nämnda WWF. Nu, när jag skickat det och tänker att jag kunde väl låtit bli`at, så undrar jag om ni tycker jag varit orättvis mot organisationen i fråga?
”I flera år har jag sett er annonsering, som ska tubba folk och fä att lägga 100 kronor i månaden för att rädda de stackars utrotningshotade (sic) isbjörnarna. Kampanjen har illustrerats med gulliga bilder på isbjörnar i olika åldrar. Aldrig någonsin har jag sett bilder på normala isbjörnar, de som sliter strupen av sälar så att blodet stänker.
För några år sedan var det sälarna som var i fokus. Anmärkningsvärt att WWF plötsligt överger de stackars (sic) sälarna och istället sätter igång en lika tårdrypande kampanj om de stackars (sic) isbjörnarna.
WWF vet precis lika väl som jag att isbjörnarna inte alls har varit utrotningshotade, tvärtom de lever och frodas i större antal än på mycket länge. Hela den oerhört omfattande kampanjen, med sitt baksluga vädjande till okunniga människors känslor och vilja att göra något bra, har intet med att rädda en utrotningshotad variant av brunbjörnen att göra, då isbjörnen inte är utrotningshotad. 100 kr i månaden är ingen liten summa om man tänker på att WWF kanske lyckas tubba, säg 100.000 människor som vill ”göra något bra”.
Det blir 120 millioner på ett år, ett säkert välkommet tillskott för att bekosta dryga direktörslöner med tillhörande pensionsförmåner och till stigande administrationskostnader helt enligt Parkinsons lag. Samt till annonskostnader för nya snyftkampanjer till ”fömån” för mer eller mindre hotade djurarter, vilkas väl och ve jag, efter att i flera år ha betraktat den cyniska isbjörnskampanjen, inte tror organisationen bryr sig det minsta om. Jag tror numera att WWF mest är intresserad av att se till att själva organisationen bibehålls, med de tjänster och tjänsteförmåner som är inbyggda i verksamheten.
Jag har idag fått ett brev från WWF där jag tituleras ”Bästa naturvän”. Jag är inte alls trakterad av att bli titulerad som ”naturvän” eftersom det bit för bit gått upp för mig att den där förmenta omsorgen om naturen mest är ett medel för att utnyttja godtrogna människors vilja att ”värna om naturen”.
Så jag är inte längre någon naturvän. Det är en utveckling i mitt sinne som har sitt ursprung i peningtörstande kampanjer från organisationer som WWF men allra mest från den upprörande vanvettiga och förljugna världsomfattande kampanjen för att ”rädda klimatet”.
Tala om pengar! Jag har sett skattningar av den framtida omsättningen i så kallade utsläppsrätter varierande från 10 till 50 BILLIONER dollar om året. Lägg sedan till alla de andra bedrägerierna inom ”klimatsmart”-nessområdet.
Och WWF spelar med i detta fula spel av hjärtans lust.
Ja, se päängar (Thore Skogman).
Jag är INTE ensam om att tycka som ovan beskrivits. Definitivt inte.
Stryk mig genast från utskickslistan.
Börje Sandquist”
Hear Hear!
tty # 27
Hm…
Tack för info. Men liiiite metan skapar väl även hästar och mammutarnas släktingar elefanterna i sina digestiva ansträngningar?