Från Klimatvett 11/8 https://www.klimatvett.fi/post/rekord-av-d%C3%B6dsfall-orsakade-av-klimatf%C3%B6r%C3%A4ndringar-st%C3%A4mmer-det
Media har i dessa dagar lyft fram den mängd dödsfall som enligt vissa forskare då beror av klimatförändringen. Man talar om rekordsiffror och att antalet bara stiger.
Här några rubriker och textavsnitt i ett urval:



Europa har haft en värmebölja i sommar, liksom förra sommaren men den har INTE varit global. Största delen av jorden har INTE haft det. Genom denna fokusering i media får man lätt intrycket av att jorden håller på brinner upp av all hetta. Folk dör i mängder och det bara ökar.
För några år sedan kunde man ännu läsa sanningen bakom dödsfallen; att extrem kyla fortfarande överlägset dödar flest människor på jorden … men numera har detta glömts bort. Nu är det bara värmeböljor som dödar folk.

Hur ser då verkligheten ut? Vi tittar på statistiken.
Jag är nästan säker på att om du kollade trettio sådana ”mainstream”-nyhetskällor under det senaste året, skulle alla trettio ha artiklar som upprepar samma berättelse.
Därför kan du bli förvånad över det faktiska rekordet som har satts:
Under första halvåret 2025 (januari till juni) har det lägsta antalet dödsfall till följd av klimat- och väderkatastrofer upplevts under något annat århundrade.
Den informationen hittas på Roger Pielke, Jr:s Honest Broker Substack . Han citerar i sin tur Global Catastrophe Recap för första halvåret 2025, utgiven av försäkringsmäklaren Aon , och EM-DAT-databasen över katastrofförluster.)
Låt oss se på de faktiska uppgifterna om dödsfall från klimat- och väderkatastrofer under de 25 åren sedan år 2000, och med särskilt fokus på den första halvan av varje år. Följande uttalande (citerat av Pielke) finns i sammanfattningen av Aon-rapporten:
Minst 7 700 människor omkom i naturkatastrofer under första halvåret 2025, vilket är långt under 2000-talets genomsnitt på 37 250. Majoriteten av dödsfallen (5 456) inträffade till följd av jordbävningen i Myanmar.
En jordbävning är inte en klimat- eller väderkatastrof. Om man bortser från de 5 456 dödsfallen från jordbävningen i Myanmar har man bara 2 244 dödsfall kvar som eventuellt skulle kunna falla inom klimat- eller väderkategorin.
Hur står det sig i jämförelse med andra år på senare tid? Pielke går till EM-DAT-databasen, där han hittar data för dödsfall i väder- och klimatrelaterade katastrofer för vart och ett av åren från 2000 till 2024. Här är diagrammet han sammanställer för januari till juni varje år:

Den lilla röda stapeln till höger representerar de ~2 200 klimat-/väderrelaterade dödsfallen fram till den 30 juni 2025. Dessa dödsfall från klimat- och väderrelaterade katastrofer i år är klart det lägsta under den jämförbara perioden av de 26 åren i fråga.
Det näst lägsta är 2009 på cirka 2 600. Det är också uppenbart att antalet dödsfall i hög grad domineras av större katastrofer som har inträffat under några år, särskilt 2008, 2010 och 2022. Men med eller utan dessa år utanför gränsen finns det ingen uppenbar trend upp eller ner i det årliga antalet dödsfall från dessa orsaker.
2025 verkar bli ett rekordår för LÄGST antal dödsfall
Så 2025 är helt klart rekordår för lägst antal dödsfall i klimat-/väderkatastrofer under första halvåret under 2000-talet. Men hur är det innan dess? Pielke har inga jämförbara data för jämförelsen. Men före modern väderrapportering och katastrofvarningar var dödsfallen i klimat- och väderkatastrofer generellt sett betydligt fler än de är idag.
Med utgångspunkt i andra källor hittar han ganska grova uppskattningar på cirka 50 000 000 dödsfall i klimat- och väderkatastrofer under 1870-talet (det skulle vara 5 000 000 per år), 5 000 000 på 1920-talet (500 000 per år) och 500 000 så sent som på 1970-talet (50 000 per år). De generellt sett mycket högre dödsfallen under tidigare decennier leder Pielke till följande påstående:
Jag skulle vilja gå så långt som att påstå att det är troligt att första halvåret 2025 har inneburit det lägsta antalet dödsfall relaterade till extremväder av alla halvår i mänsklighetens historia.
Det är omöjligt att bevisa det påståendet definitivt, men det är mycket troligt att det stämmer.
Medias ständiga försök att skrämma folk ur sina sinnens fulla bruk i den här frågan är, uppriktigt sagt, avskyvärda.
Christer Käld

Skickade lite beröm till TV4 i dag för att de överhuvudtaget nämnde att Spanien gripit ca 30 pyromaner och att de INTE kom med den vanliga klimatkatastrofkommentaren …
Brukar skicka ifrågasättande kommentar när de tuggar det vanliga klimatkatastroftjafset, men tyckte jag fick göra lite tvärtom i dag …
Tack för sammanställningen Christer.
Här är en länk till ytterligare en av MSMs femöresexperter på klimat och väder, som med stöd av vår egen SMHI-professor Kjellström vet att berätta för oss varför och hur det var varmt i norra Sverige i år.
”Att det är så varmt just nu beror förstås på klimatförändringarna, och människans utsläpp av växthusgaser” – Häpp!!
https://www.svd.se/a/VzErV4/okanda-faktorn-bakom-varmeboljan-i-norr
Reportern, Therese Bergstedt är enligt egen utsaga – vetenskapsjournalist med folkhälsofrågor och klimat som specialområden. Har tidigare arbetat på SR och SVT som nyhets- och vetenskapsjournalist. Enligt hennes egen Linkedinprofil har hon en universitetsutbildning i statsvetenskap, journalistik samt ”medicin för journalister”
Tack för denna, det är viktigt att folk förstår vad som är sant och falskt – gällande hälsa och temperatur.
Sedan lång tid är vi utsatta för en massindoktrinering, vi skall lära oss att må dåligt och få ångest av värme – och det både fungerar och är effektivt!
I flera hundra år har våra samhällen och våran metala och kroppsliga hälsa varit utsatt för påtryckningar från samhället, som flockdjur är vi mycket responsiva till ” generella uppfattningar och påståenden”.
Sett till den svenska ” temperaturhälsan” så har vi dragit den stora vinstlotten – våra somrar är knappt märkbart varmare medans vintrarna blivit mildare..Perfekt för folkhälsan!
Runt ekvatorn syns folk må som bäst, sett till antal som når riktigt hög ålder – vilket faktiskt varit uppe även på SVT under våren..matvanor och temperatur brukar då ses som viktiga förutsättningar.
Vi människor är dessutom i allmänhet beskaffade med ett extremt kort väderminne – vem minns när man gick som en pingvin förra vinterhalvåret, med grunda andetag och stela muskler?
Hjärta och kärl tar mycket stryk av kyla – plack bildas av att blodet blir fetare på vintern, strok ökar och artärer pluggas igen – det bruna fettet skyddar oss mot kylan men förstör en del av hälsan när dess nedbrytning härjar i vårat inre system.
Men är det 25 grader varmt och någon säger ”Usch vad varmt” så reagerar vi lätt med likartade känslor – än värre blir det när SVT och media hamrar in budskapet dag efter dag!
Jag märker detta tydligt I min omgivning – många börjar klaga på värmen redan vid 22 – 23 grader numera.. medans dom trots det fortsätter att boka resor till ännu varmare länder.
Människan är ologisk – ” den sköna värmen” var ett etablerat uttryck…få säger ” den sköna kylan”.
Själv har jag förfrusit båda lillfingrarna och har rejält köldskadade luftrör ( efter hård ansträngning i 28 minus, och dåligt omdöme)
Luftrörens ärrbildning gör att min jogging fungerar bäst när temperaturen närmar sig solvarma 30 grader.. vilket fortfarande är en ovanlig temperatur här I västsverige, i bästa fall blir det ngn vecka av den varan…per år.
Tack Christer Käld
#3 foliehatt
SVDs artikel upplyste oss om en ”okänd” faktor bakom värmen-solen!
”Att luften blivit renare kan paradoxalt nog ha förvärrat uppvärmningen, menar forskarna bakom studien.
Luftföroreningarna genererar nämligen små partiklar i atmosfären, som hjälper till att reflektera bort solljuset tillbaka till rymden igen – vilket gör jorden svalare.
– Ju mer förorenad luft, desto mer reflekteras solljuset, konstaterar Erik Kjellström.
När dessa partiklar försvinner, blir solens strålar varmare.
Observerades i Europa
Erik Kjellström säger att samma sak observerats i Europa, som värmdes upp snabbare på 1990-talet efter att luften blivit renare under 1970- och 1980-talet. ”SVD 2025-08-15
Kanske kan SMHI upplysa oss om att vi fått rejält mycket fler soltimmar på 40 år (20%) och att solen värmer 🙂
dödar gör den väl också om man glömmer att ta skydd i skuggan eller ersätta svett med vatten.
Men vi kan adaptera till väderhändelser vilket Pjelke tydligt visar!
Lite Ot.
Dagens Industri larmar idag om vattenbrist i Stockholm – Mälaren är så varm att det ger vattenverket problem..
Men enligt hav å vatten var temperaturen i tisdags 21 grader i Mälaren – låter inte speciellt högt..
Kanske dåligt skött vattenverk ist ligger bakom?
#5 Magnus B
Vatten från Mälaren används efter polering av det i dammar där det filtreras i bäddar med nån meters djup.
Man väljer att ta vatten från djupet för att få kallare vatten.
Jag gissar att det är dammarna som får problem med solens värme.
Kanske minskar flödet när beväxning sker?
Eller också är det utgående temp som spökar.
Vi vill ju inte ha varmt kallvatten och varmare vatten kan ge problem med bakterier.
Kanske har de slutat med klorering?
Det är skillnad mellan att dö av och att dö med en viss sjukdom. Kanske var de flesta som dog åldriga med flera åkommor och avled troligen något tidigare än de annars hade gjort. Vi kan också undra hur varmt det var är de bodde. Ventilation och luftkonditionering är som bekant eftersatta områden.
Pielkes EM-DAT-graf visar påfallande jämnt och lågt antal väderrelaterade dödsfall 2000-2025, frånsett 2008, 2010 och 2022. Men detta förtiger larmande media diskret,.
Tredubbelt betyder åtta gånger. Men det var det väl knappast.
Runt 70.000 dör inte plötsligt i vanliga miljöer mot normalt några tusen. Men det nämner media heller inte.
Nr 6 Lasse
Inte alls omöjligt med ngt teknikskifte, kanske ett grönt sådant…
Kanske brukar Stockholm drabbas..jag vet inget om Stockholm.. men knappast har det varit ngn rekordvärme..?
Dö av värme eller vattenbrist?
Kan ngn kunnig förklara för mig varför varmt vatten i Mälaren minskar vattenproduktionen till Stockholmarna? SVD väljer att själva inte ställa sig den frågan som journalister.
https://www.svd.se/a/3M2da0/akut-vattenbrist-i-stockholm
Såg att Lasse#5 försöker svara.
I WEFs Canada är det nu förbjudet att gå ut i skogen.
https://www.armstrongeconomics.com/international-news/canada/climate-lockdowns-in-canada/
Har ni tänkt på detta men all kritisk granskning av EU försvann från SVT i samband med att Miljöpartiet bytte fot och blev för EU vilket visar hur infiltrerat SR/SVT är av det lilla skitpartiet? Att det ytterst är Bryssel som driver på klimatnojan torde väl knappast vara någon hemlighet och Sverige ska enligt politiker och MSM-fulmedia alltid ”gå före” och tar allt som Bryssel hittar på med största iver som en sorts Bror Duktig.
#6 Varmt vatten
I Östersjön håller vattentemp alltid +4 gr under 20m på sommaren. Hur det är i Mälaren vet jag inte men jag antar att kallt vatten pumpas upp underifrån. Är det så handlar det inte speciellt om Mälarens vatten utan bara det faktum att den är vår reservoar. Lasse tycks vara orsaken på spåren om det handlar om solinstrålning i grunda bassänger.
Hur många fler stockholmare har vi blivit med massinvandringen? Klimatalarmisterna med alla partier i Stockholm tycks inte bry sig om att ta höjd för dess konsekvenser.
Det är samma politiker som valt både Grönt och Massinvandring.
Grundvattenproblemet tillkommer med fler människor.
Varmt vatten?
Man kan ju undra hur dom här får kylvatten?
https://www.datacentermap.com/sweden/stockholm/
Knappast att dom tar in sjövatten själva, vi bjuder säkert på anslutning till det vanliga ledningssystemet för fjärrkyla och det systemet lär inte gå på orenat sjövatten.
#13 Håkan Bergman
”Tänkte inte på det”
https://www.dn.se/varlden/brittiskt-tips-for-att-spara-vatten-vacker-kritik/
Thorleif #14
Äntligen kan jag slå mig för bröstet och skryta med hur grön jag är, jag har nämligen mitt eget moln och server, och det systemet behöver ingen extern kylning ens, annat än luften som cirkulerar runt lådan. Energiförbrukningen klarar det med USB från en av mina bildskärmar. 500 GB och räcker inte det är det lätt fixat att skala upp.
De extensiva bränderna i Los Angeles i Januari 2025 illustrerar att temperatur är en underordnad faktor för skogsbränder, däremot är torka och hård vind viktiga förutsättningar för spridning. Start av skogsbrand är ju antingen uppgjord eld, medvetet eller genom slarv, gnistbildning från arbetsmaskiner eller blixtnedslag.
Viktigt är ju det förebyggande arbetet. LA-bränderna inträffade en torr vinter efter två blöta vintrar med kraftig tillväxt av sly, i kombination med avsaknad av slyrensning, av ideologiska skäl eller bristande ekonomi, ambition och prioritering. Skogsbränder kan också förebyggas genom inblandning av lövskog, undvikande av eldfängda träd som eukalyptus, och brandgator.
I Los Angeles var den återkommande torra vinden och mängden sly och död ved, samt usel organisation av brandskyddet orsak till att branden blev så omfattande.
Man kan undra varför Spanien och Grekland som alltid drabbas av bränder inte kunde satsa mer på brandförebyggande åtgärder – är det politiska skäl att man prioriterar ineffektiv ’klimatpolitik’ istället för effektiv brandprofylax?
Om Mälarens vattentemperatur.
Jag kollade vad SLU säger för deras mätperiod 1964 – 1990 jämfört 1994 – 2024..
Feb/ mars – samma temperatur för båda perioderna i ytvattnet 0,9 C.
Störst ökning, som förväntat med den kraftiga solinstrålningen för våren – är Maj..Med 2,0C mellan perioderna.
Juli – 1,4 grader varmare ytvatten mellan perioderna.
Aug – 1,5 grader varmare
September, då är skillnaden bara 0,7 grader mellan dessa perioder 1964 – 1990 & 1994 – 2023.
Vad vi ser idag i Mälarens vattentemperaturutveckling – förstärker sålunda Solförespråkarnas hypotes…
Det är mer solinstrålning som är huvudorsaken till uppvärmningen.
Dessutom har Lasse antagligen helt rätt om processen i vattenverket, med grunda dammar ( som fått mer sol.).
Smhi var ute med sitt forskningsfartyg 14 – 20 juli 2025.. fint och lugnt väder enligt rapport…och normala yttemperaturer.
Något mer salt än vanligt i skagerrak – på tvärs mot klimathypotesen om att smältande glaciärer sänker salthalten.
Som forskarna förvånat noterat globalt – salthalten är stabil.
Som lekman är man glad åt ett stabilt hav – och att våra ytvattentemperaturer i sjö och hav störtdyker varje höst – pga avsaknad av sol.
Sol och hav är fantastiska klimatparametrar – därför finns det liv på våran planet, trots årmiljoner av dramatiska klimatvariationer.
Renare luft och mera sol – svårt att klaga på det!
Har det brunnit mycket i norra Sverige nu när de har haft ”extremvärme”?
#18
Skogsägarna och svenskarna sköter sin skog……
Viktigast är nog skillnad i vegetation och fuktighet.
#15 Håkan Bergman
Gott så! Kanske dags att SvD ber oss ta hem våra data från molnen så vi kan duscha i lugn och ro. Världens bästa land ifråga om t.ex vatten och energi. Vatten sägs ju annars vara nästa bristtillgång i världen så EU lägger snart näsan i blöt här också.
Undrar jag vad xtra kostnaden(netto och brutto) blir för att använda molnet? Lägg till AI och att de stora ny ”ägarna av våra personliga data” ägnar stor möda åt att bearbeta dessa under stor energiförbrukning.
Vänta bara tills allt fler tvingande tjänster startar via våra mobiler. Till årsskiftet inför EU digital wallet. Det är starten utför när det gäller personlig integritet.
Två rubriker intill varandra på SMHI klimat:
”Renare luft och mindre moln ökar möjligheten till mer solenergi”
”Den globala uppvärmningen har ökat sannolikheten för svåra värmeböljor”
Man kommer onekligen att tänka på Orwells ”Doublethink”, förmågan att tro på två motsatta saker samtidigt utan att märka det.
Apropå de höga dödstalen på 1870-talet så berodde de på en extrem El Nino som ledde till svaga monsunregn och massvält i både Indien och Kina.
#18,19
Anledningen till att det inte varit särskilt många skogsbränder i Norrland trots värmen är helt enkelt att det inte är särskilt torrt. Det är torka och blåst som leder till svåra bränder. inte värme i sig:
https://www.smhi.se/pd/klimat/time_period_maps/precip/2025/ref_1961_1990/rrmk2508.png
Ska det bli några större bränder är det snarare östra Småland och Skåne som kan vara aktuella.
#16
Du glömde bort att det är en klar fördel att det finns vatten i reservoaren som ger tryck till brandposterna också. Och att den inte stått tom i flera år p g a att absurd byråkrati fördröjt underhåll.
På tal om byråkrati så är tydligen fortfarande bara ett fåtal byggnadstillstånd beviljade för att bygga upp nedbrända hus.
https://www.nbclosangeles.com/news/local/sluggish-pace-of-rebuilding-permits-for-fire-affected-homes-causes-concern/3741073/
Lokalpolitikerna börjar oroa sig för att folk istället kommer att flytta till andra delstater där försäkringspengarna räcker till ett nytt hus (byggkostnaderna i Kalifornien är extrema).
tty #23,
Nej skogen kan inte självantända ens vid 40 grader. Inte heller torka och blåst i sig utan blixtnedslag och vulkaner.
En ytterligare faktor som tydligen inte är helt ovanlig är människor som tuttar på. Jag hörde att Spanien, eller var det Italien?, hade anhållit 40 personer för att de hade anlagt bränder. Det kan nämligen vara lönsamt att bränna av populära områden som sedan kan köpas upp billigt och exploateras i nya byggen.
#23
Den överlägset vanligaste orsaken till skogsbränder är mänsklig aktivitet. Allt ifrån slarv och skogsmaskiner till pyromaner. De senare triggas av andra bränder, vilket gör att en brand kan resultera i många nya, anstiftade av sjuka personer.
#26
Hörde på nyheterna en dag att 30 nya bränder hade startat. Vilket lyssnarna förmodligen tolkade berodde på ”extremvärmen”.
#2 Foliehatt
Jag har skickat ett mejl till SVD Therese Bergstedt:
__
”
Du skriver
”På flera håll slogs 100 år gamla värmerekord. ”
Vilka ”värmerekord” syftar du på? Menar du rekord i högsta temperatur? I så fall, var det alltså nästan lika hög temperatur för 100 år sedan? Har du någon källa till dina ”värmerekord”?
Du skriver:
”Att det är så varmt just nu beror förstås på klimatförändringarna, och människans utsläpp av växthusgaser.”
Hur går det ihop med att det var liknande ”värme” för 100 år sedan, när utsläppen av växthusgaser var en bråkdel av dagens, och halten av koldioxid i atmosfären kanske var under 0,03% istället för idag drygt 0,04%. (Du vet väl att 400 ppm motsvarar 0,04% ?).
”
—
Jag återkopplar om jag får svar…
I Grekland är det också många bränder som startats genom mänsklig aktivitet, dock ej CO2:
”In the current fire season in Greece, over 310 individuals have been arrested on suspicion of starting wildfires. Notably, the Directorate for Combating Arson Crimes (DAEE) has made fifty arrests so far this year, a sharp increase from fewer than ten in the previous years.”
https://greekreporter.com/2025/08/14/arson-negligence-greece-wildfire-crisis/
Antalet värnerelaterade döda torde också bero på följande:
1) Att befolkningen på hundra år ökat med runt 7 miljarder
2) Att befolkningen blir allt äldre, och att det därmed finns både flera som är nära döden av ålder och har svårare att klara värme och kyla
3) Att allt större andel av befolkningen bor i städer, där värmen artificiellt blir flera grader varmare än på landsbygden
4) 2023-2024 var det varmaste vi uppmätt globalt satellitmätningarna började 1979, flera tiondelars grader varmare. Denna extra värme torde innebära lite fler och/eller varmare värmeböljor (en av två kategorier som IPCC lyckats hitta en liten ökning av).
5) För svenskt vidkommande har äldreboenden och liknande varit överrepresenterade i dödsfall på senare år. Många boenden har saknat luftkonditionering, och omsorgen har inte haft beredskap för värmen.
En liten ytterligare tanke: högre elpriser minskar möjligheten att använda luftkonditionering. Europa har skapat sig rekordhöga priser på senare år.
Nr 30 Joachim
Ja det är klent att våra äldreboenden inte förmått planera för ständigt återkommande värmeböljor – särskilt som våra värmerekord har nästan 100 år på nacken..
Äldre har alltid varit lågt prioriterade av samhället..och makthavarna.
Nr 28 BD – Nille
Bra jobbat – det där behöver vi praktisera oftare!
Magnus blomgren #5
På 1970-talet i en studentkorridor skrattade vi hjärtligt åt en rad i ett seriehäfte:
”Plötsligt gick solen upp!”
Minnet har väckts av att klimatförändringar plötsligt har slagit till mot Stockholms vattenförsörjning.
Södertälje och Nykvarn tar också dricksvatten från Mälaren.
Dessutom kallt vatten för fjärrkyla:
”Vår fjärrkyla används i huvudsak för att kyla ner AstraZenecas och Scanias kontor och produktionsanläggningar samt affärsfastigheter i Södertälje centrum.
Pumpstationen i Stuggrundet, Södra Björkfjärden har kapacitet att pumpa 6 000 kubikmeter vatten i timmen.
Pumpstationen hämtar kallt vatten på 45 meters djup i Mälaren och transporterar det i en sex kilometer lång sjöledning. En kylväxlarstation fördelar sedan ut kylan till fastigheterna. När vattnet har avgett sin kyla i kylväxlarstationen leds det tillbaka till Mälaren igen.”
Jag kan inte acceptera att man skyller i från sig istället för att be om ursäkt och rätta till fel.
Det har tjatats i 25 år om CAGW, katastrofala antropogena globala klimatförändringar, så de kan inte ha kommit plötsligt. Södertäljes fjärrkyla startades ungefär samtidigt och det kan inte heller vara en överraskning att vattnet håller 16 grader.
Att människor som kommer hem från semestern vill tvätta sig själva och sina kläder är ingen överraskning.
#30 Joachim
JA, IPCC och dess klimatföljare framställer ökningen av värmerelaterade dödsfall som ett tydligt tecken på klimatkris, men utelämnar att de flesta av dessa dödsfall beror på fler människor, fler äldre och fler som bor i varma städer – inte på att den globala temperaturen har blivit extremare.
Andelen som dör av värme är i många länder stabil eller sjunkande, men det passar inte narrativet.
I Sverige hade färre dött om äldreboenden haft luftkonditionering, inte om vi betalar mer koldioxidskatt.
Dödstalen från extremt väder är betydligt mycket lägre än många andra vardagliga eller medicinska risker.
Denna proportion är viktig att ha i åtanke när man diskuterar samhällsplanering och prioriteringar.
#5 Magnus Blomgren
”Dagens Industri larmar idag om vattenbrist i Stockholm – Mälaren är så varm att det ger vattenverket problem..
Men enligt hav å vatten var temperaturen i tisdags 21 grader i Mälaren – låter inte speciellt högt..”
Uppenbarligen fungerar ändå vattenverken i tex Skåne – eller Italien – i helt andra klimatzoner… Något annat måste vara fel.
Wilderängs blogg har kommenterat problematiken i Stockholm. (Dock har både han och många följare en del att önska i vad gäller Upplysning om Klimatet….)
https://cornucopia.se/2025/08/stockholm-ignorerar-klimatforandringar-underinvesterar-i-vattenforsorjning/
#7 Tege Tornvall
”Tredubbelt betyder åtta gånger. Men det var det väl knappast.”
Uttrycket Tredubbelt är synonymt med Trefaldigt, vilket betyder tre gånger.
OT,
Kan verka petigt men Jag har fler gånger har sett tolkningen att tredubbelt skulle betyda tredje potensen av två. Men ordet tredubbelt är sammansatt av orden tre och dubbelt där dubbelt snarare betyder gånger.
Nr 36 BD – Nille
Det handlar nog om bristande kunskaper för drift.
En framtid full av kunskapsbrist- tycks segla rakt in i stormen.
Naturvetare och andra skall vaggas av gröna drömmar och ofullständiga hypoteser.
Jag känner mej gammal nog – för att oroas.
#9 Magnus blomgren
”men knappast har det varit ngn rekordvärme..”
Såvitt jag kunde se högtrycket på väderkartorna handlade värmen denna sommar (2-3 veckor i juli) om den klassiska ryss-värmen. Den brukar ligga kvar ca 3 veckor om när den väl etablerar sig.
#37 Magnus Blomgren
Typ Kakistokrati, det begrepp som vi fick lära oss häromdagen!
En stor del av befolkningen inklusive politiker och journalister är övertygade om att nuvarande väderhändelser är extrema.
Därför upprepar man som ett mantra ”vi har en klimatkris”.
Men eftersom de saknar kunskap om tidigare väder är de övertygade om att användningen av fossila bränslen är orsak till höga temperaturer, stora regnmängder, svåra stormar, torka.
Det är onekligen märkligt att samtidigt som Stockholms kommun inte kan få fram dricksvatten för att vattnet i Mälaren är för varmt så levererar Södertälje kommun fjärrkyla baserat på. just det, vatten från Mälaren.
Jag undrar om inte ”värme” i detta fall egentligen stavas ”inkompetens”.
Här ngt om Mälarens modell-prognoser fram till år 2100;
”Bottenvattnets medeltemperatur väntas öka mellan 1 till 2 grader i den grundare västra bassängen och 0,5 till 1,5 grader i den djupare östra bassängen.”
Detta torde knappast påverka utbudet av dricksvatten från våra vattenverk.
https://www.smhi.se/publikationer-fran-smhi/sok-publikationer/2017-12-04-vattentemperaturer-och-is-i-malaren-berakningar-for-dagens-och-framtidens-klimatforhallanden
Här lite om varför det generellt aldrig blir varmare än ca +4gr under ca 20 m djup i Bottenviken (som ex). Salthalt har viss betydelse som vi vet betr isbildning. Sötvatten har sin största densitet (tyngd) vid +4 gr. På vintern blir det då som varmast på djupet.
https://www.smhi.se/kunskapsbanken/oceanografi/haven-runt-sverige/temperatur-i-havet
#43 rättelse/komplettering
Länk nr 2 ovan blev fel. Fick gå till en finsk sida för att få den graf över djuptemperaturerer jag sökte ovan. Här kommer den;
https://sv.ilmatieteenlaitos.fi/skiktningen
Så varför pratar alla om Mälarens lite varmare vatten om det är det kalla djupvattnet som pumpas upp? Om det nu inte är djuppumpning så får man väl övergå till sådan?
Är det inte så att processerna att skapa rent dricksvatten till största delen sker i dammar utomhus? Jo så var det i min gamla hemort. Alltså billigare än inomhus. Vad göra för att förhindra solinstrålning? Tak är väl det första man tänker på. Men omgivningen värmer också upp luften som påverkar det grunda vattnet. Skulle detta vara ett reellt problem så bygger vi väl in dammarna med både väggar och tak med isolering. Kan inte vara enormt dyrt? Men man har underinvesterat i kapacitet mht till befolkningsökningen och på senare tid datacenters …..(känt i minst 10 år liksom i viss mån även AI-utvecklingen). Inkompetens handlar det om. Kommunerna har enligh lag rätt att höja va-avgifterna mht självkostnaderna. Vi går en dyr tid tillmötes. Boende kommer att bli dyrt på riktigt igen (drift och skatter) och de reala priserna kommer inte öka under min livstid (BR och villa).
De amerikanska räntorna som hittills styrt våra räntor har sedan 70-talet manipulerats ner via en halvering av inflationen av metodskäl.
#37
För en matematiker kan det tyckas logiskt att tredubbelt skulle betyda åtta. Men nej, så är inte fallet. Helt riktigt betyder det Trefaldigt.
Enligt SAOL:
tre|dubbel adjektiv ~t ‑dubbla
• trefaldig
Positiv
en tredubbel + substantiv
ett tredubbelt + substantiv
den/det/de tredubbla + substantiv
den tredubble + maskulint substantiv
Ordet tredubbelt bör inte användas! Skriv TREFALDIGT så är saken klar. Om någon skriver tredubbla — ställ frågan, menar du trefaldigt?
#49. Jag tar varken språknämnden eller SAOL på allvar. De böjer sig för vinden. Det räcker med vanlig enkel logik.
Fyrdubbel är inte 4 utan 16. Tiodubbel är inte 10 utan 1.024.
Thorleif #45
Vatten, det eviga problemet.
Ser att många är bekymrade över vattenbristen i Stockholm och vill se ökande investeringar.
Brist uppkommer när utbudet inte når upp till efterfrågan.
Varmt väder ökar behov av vatten , framförallt för växtbevattning.
Därför brukar behovet vara störst i maj.
Att klimatet eller solen skulle vara onormala i år är svårt att bevisa.
Stockholms plats i solligan är oförändrad, dvs normal.https://www.svt.se/datajournalistik/solligan-2025/
Möjligen har driften drabbats av ny kompetens?
Eller också är det aktivism.
Thorleif, #43,
RCP8.5 – smittad rapport. Stoppas i runda arkivet.
Nr 43 & 51
Eftersom temperaturen i mälaren återställs varje höst och vinter, när solen försvinner – sååå, måste dom räkna med extremt varma somrar framöver.
Vilket i sig blir märkligt när sommartemperaturerna varit relativt stabila dom senaste 100 åren.
#51 foliehatt
Ok, det visste jag inte, dvs att rapporten om Mälaren (temp djupvatten t.ex) baserades på RCP 8.5. Framgick det ur detaljerna i pdf’en?
Eftersom RCP 8.5 till slut övergivits av t.ex SMHI så borde väl det framgått av Sammanfattningen 2025 (länken).
Givetvis passar den ändå för Runda Arkivet då RCP 8.5 är grovt överskattad modell men viktigast ifråga om dricksvatten-temp handlar förstås om 1-2 gr varmare djupvatten verkligen påverkar vattenkvaliteten? Särskilt om vattnet pumpas upp från större djup än 20 m. Jag tror inte det! Enligt uppgift gäller ”Mälaren är Sveriges tredje största sjö och har ett medeldjup på 12,8 meter och ett största djup på 66 meter.”.
#52 Magnus b
Bra kommentar! RCP 8.5 är ju en teoretisk extrem-modell.
#48″
”Det räcker med vanlig enkel logik.”
Språk är inte strikt logiska.
”Mälaren utgör dricksvattentäkt för mer än två miljoner människor fördelat på åtta större uttag för kommunal vattenförsörjning och ett 20-tal mindre anläggningar. Uttaget för dricksvattenförsörjning uppgår totalt till ca 8 m3/s.”
#48, 55
Från Wiktionary:
multiplicera med tre
Synonymer: trippla, trefaldiga
Besläktade ord: tredubbel
Användning: Ibland hävdas att ”tredubbla” borde betyda ”dubbla tre gånger”, det vill säga multiplicera med åtta. Denna betydelse har inte använts historiskt.
Endubbla = 2, tvådubbla = 4, tredubbla = 8, fyrdubbla = 16, femdubbla = 32… tiodubbla = 1.024. … etc .
Minns schackbrädet och sädeskornen i Tusen och en natt. ”64-dubbelt” = alla världens sädeskorn.
”Faldigt” = addition. Dubbelt” = multiplikation.
Klart som korvspad, eller hur? Försök inte med trendkänsliga och okunniga idioter i SAOL och Språknämnden!
Hej Tege #58
Malla dig inte 🙂!
”trefaldigt” är tre gånger, d.v.s. multiplikation (inte addition!)
däremot borde ”tredubbelt” vara tre fördubblingar
(inte multiplikation utan 2-potenser)
Tredubbelt borde vara ett förbjudet ord liksom fydubblelt, mångdubbelt m.fl. I dag när de flesta avvänder ordbehandlare med stavningskontroll borde dessa ord automatiskt ersättas med trefaligt, mångfaldigt etc.
Att försöka byta betydelse på ett väl etablerat begrepp, tredubbelt betyder samma sak som trefaldigt. Det är ologiskt och dumt, men att byta innebörden till något helt annat kommer möjligen att skapa förvirring, men det kommer inte att lyckas för den etablerade betydelsen är väl spridd hos den stora allmänheten som inte vet vad potenser är.
#47, Sten Kaijser
”Ordet tredubbelt bör inte användas! Skriv TREFALDIGT så är saken klar.”
#60, Leif Åsbrink
”Tredubbelt borde vara ett förbjudet ord … med stavningskontroll borde dessa ord automatiskt ersättas med trefaligt, mångfaldigt etc.”
IMHO, tredubbelt kan inte rakt av ersättas av trefaldigt, ordet dubbelt gör skillnad.
Att dubblera kan även betyda duplicera eller kopiera, dvs framställa fler likadana.
Trefaldigt anger ett ökat antal medan tredubbelt avser ett ökat antal av samma sak.
Eftersom artiklarna handlar om värmerelaterade dödsfall kan tredubbelt vara det bättre ordvalet.
Tack alla för intressanta inlägg!