
Citat från Göteborgsposten https://www.gp.se/kultur-noje/noje-kultur/leninpriset-till-klimatforskare.902b80fa-3ff7-5a65-a44f-ae47354c76e4 :
”Leninpriset till klimatforskare
Klimatforskaren Andreas Malm tilldelas årets Leninpris med en prissumma på 100 000 kronor.
Malm, som är lektor i humanekologi vid Lunds universitet, kallar sig stolt leninist – men anti-stalinist – och ser det som en ära att få ett pris i den första sovjetiska ledarens namn, skriver Hallands Nyheter.
”Humanekologen, marxisten och aktivisten Andreas Malm har med livet som insats i rasismens, de imperialistiska krigens, det palestinska folkmordets och klimatkatastrofernas tidevarv med sitt brinnande intellektuella mod och kompromisslösa integritet, blivit en helt avgörande svensk röst ute i världen”, lyder en del av prismotiveringen.
Bland 47-årige Andreas Malms böcker finns ”Om ingenting görs nu kommer det att vara försent”, ”Stormens utveckling” och ”How to blow up a pipeline”.
Priset delas ut av hotellägaren Lasse Diding till en författare eller konstnär som ”verkar i en samhällskritisk och upprorisk vänstertradition”. Utdelningen sker på Varbergs teater den 15 november.
Bland tidigare pristagare märks Jan Guillou, Maj Sjöwall, Mikael Wiehe, Nina Björk och Karl Ove Knausgård.”
Jo, Andreas Malm tituleras ”klimatforskare” i flera tidningar, t.ex. Hallands Nyheter och DN. Som framgår ganska tydligt så är han allt annat än klimatforskare, eller ”forskare” överhuvudtaget. Han är bara ännu en av dessa vänster- och klimataktivister som gärna får ta plats i våra klimatobjektiva medier. Av det jag läst av honom så ogillar han industrier, bilar och civilisation i allmänhet. Och så är han förstås Marxist och vill krossa kapitalismen som ju är roten till allt ont i världen. Han gillar hårda tag i revolutionär anda.
Självklart är han en stor beundrare av terrorgrupper som Hamas. Bitte Assarmo på det Goda samhället skriver om detta här:
”Det råder ingen tvekan om hur han ser på Hamas terrordåd. Han betraktar det som en naturlig och självklar del av den ”frihetskamp” som Hamas ägnar sig åt. ”
https://detgodasamhallet.com/2025/09/16/bitte-assarmo-och-arets-leninpris-gar-till/
Ingemar Nordin

Professor emeritus i filosofi. Forskningsinriktning är vetenskapsteori, teknikfilosofi och politisk filosofi. Huvudredaktör för Klimatupplysningen.

Ser man på!
Uppror och hyllandet av ångest och samhällsomstörtning – är det nya Goda.
I ett samhälle av överflöd och lättja – föds inte sällan oro och mörka idéer.
Zoomar man ut – och ser på vårat kollektiva medvetande och våran utvecklingshistoria…dvs vad som utgör människa och samhälle, så är det svårt att blunda för att vi fötts ur armod och hot och endast med ett hopp om liv och en bättre tillvaro.
Det diffusa klimathotet och dess riddare – kan nå långt i sina ambitioner..Deras väg framåt är nu förberedd.
Verkligheten är det enda som kan rädda oss vanliga… men just nu tar Dom krafttag för att kunna hävda – Att Även Kallare Klimat beror på klimathotet.
Såå, snart/ nu spelar det ingen roll om det blir varmare eller kallare….
En viktig påminnelse om att den som lyckades lotsa in klimathots/miljö-rörelsen i FN genom klimatkonventionen var marxisten Maurice Strong.
Betydligt trevligare är det nya inlägget i dagens Klimarealistene.com om Nobelpristagaren och fysikern J. Clauser och de befriande Molnen. Alltid stimulerande att lyfta blicken mot dem och för en stund släppa tankarna på den politiskt korrekta klimatpolitiken som nu lamslår väst.
På tal om ” klimatforskare”…
” Dom ” och rätt många till…är fortsatt helt övertygade om att klimathotet och koldioxidens värmande egenskaper – Syns tydligast i Arktis…
MEN – vad har hänt, nu tycks den Arktiska havsisens tillväxtperiod ( vintern ) ha börjat!
Ett par veckor tidigare än normalt – samtidigt har den Antarktiska vintern slutspurtat – med snabb istillväxt.
Märkligt – men logiskt i alarmisternas och ” klimatforskarnas ” ögon…Det ser ut att bli kallt och tidig vinter i Arktis…. Alltså – ” det kan bli kallare också ”….pga mer koldioxid och…hot, om både varmt och kallt.
Onekligen framstår både Malm och Greta..allt mer som profeter med religiösa förtecken…än som goda Samhällsbyggare.
Verkligheten är nu således, genom alarmisternas senaste påhitt,….Upplöst..och omvandlat till hot, hot och mera hot.
# 2 Ann lh
Instämmer i betydligt trevligare.
Noterar att det Clauser lägger fram ligger i linje med det jag gjorde inlägg om igår, dvs att biosfären, genom ökad växtlighet – det som ofta kallas för ”greening” – ökar transpirationen, vilket släpper ut mer vattenånga i atmosfären. Denna vattenånga bidrar till bildandet av låga moln (som cumulus och stratus), särskilt i skogsområden. Låga moln har hög reflektionsförmåga (albedo) och reflekterar en del av solens strålning tillbaka till rymden, vilket kyler jordytan. Detta fungerar som en negativ återkoppling i klimatsystemet – där biosfären delvis motverkar den globala uppvärmningen (Duveiller et al., 2021).
Är det en slump att Malm och Greta sitter i samma båt?
(Visar på större humanism än naturkunskap-skulle jag sagt om inte frågan vore ett NO-NO för debatter)
#2 o 4
Clausers thermostat liknar Willis Eschenbachs 😉
Noterar samtidigt att vetenskapsradion tar upp bakteriers roll för vår andning.
Dock med en farhåga att dessa inte trivs i vatten varmare än +28 grader.
Även där finns ett samband som Willis E visat.
Detta är den temperatur som lockar fram orkanbildning.
Just nu är det ont om orkaner vilket är anmärkningsvärt.
Sällan har så få bildats som i år!
Som vanligt larmas det om klimathot i radions P1. Nu var det cyanobakterier som står för en stor del av det syre vi andas som inte tål högre temperaturer. Enligt någon klimatmodell kommer haven bli allt varmare.
Hur är det med ”termostaten” som begränsar ytvattnets temperatur till 28 grader? För då ökar avdunstningen och molnbildningen kraftigt med regn vilket kyler hyavsytan igen.
Malm är ett av allt fler exempel på vägen mot att hela klimatfrågan går käpprätt åt fanders. Först då kanske skutan vänder från sin fastlagda kurs mot haveri.
Jag är inte säker på att det finns mer stollar i Sverige än i andra länder även om man på senare tid fått ett sådant intryck. Däremot är det ingen tvekan om att stollar och knäppskallar får klart större och positiv medial uppmärksamhet och även märkligt nog akademisk sådan i Sverige än i de flesta andra civiliserade länder.
Skillnaden mot vad som var fallet i Sverige förr i tiden var att man tidigare var betydligt mer framgångsrik att hålla dem tillbaka. Konsekvenserna blir förstås därefter.
# 8 Lasse, Du tog upp Eschenbachs analyser och det väckte minnen av Roy W. Spencers bok från 2008, ”Climate Confusion – How Global Warming Hysteria Leads to Bad Science, Pandering Politicans and Misguided Policies That Hurt the Poor”.
Nu är det länge sedan jag läste den, men minns det som att han var inne på samma spår som Eschenbach och nu Clauser.
Är det kanske så att Clauser nu med data och mer noggranna analyser tillhjälp nu har kunnat studera idén om molnens möjliga feed-back-system, när han tittar på oceaner och land för sig?
Spencers bok har åkt fram ur bokhyllan men nu väntar vardagsupgifter.
Humanekologi? Vad skulle det ha med klimatforskning att göra? Möjligen klimatförändringsforskning då, som ska skiljas från klimatforskning. Klimatförändringsforskning som går ut på att försöka lista ut konsekvenser av vad klimatförändringar hittills har orsakat och/eller spekulationer om vad framtida klimatförändringar kommer att ha för konsekvenser.
Stalin fortsatte bara vad Lenin hade inlett, så det är tämligen omöjligt att samtidigt gilla Lenin och vara anti-stalinist.
#10. ”Klimatförändringsforskning” är väl vad Rockström , Potsdam och WG2 ägnar sig åt. Vingliga byggen på lösan grund.
#6
”Nu var det cyanobakterier som står för en stor del av det syre vi andas som inte tål högre temperaturer. Enligt någon klimatmodell kommer haven bli allt varmare.”
Som en upplysning: cyanobakterier är de viktigaste primärproducenterna i heta källor. En bild från Yellowstone:
https://images.fineartamerica.com/images/artworkimages/mediumlarge/2/blue-green-algae-in-a-hot-spring-thermal-pool-simon-terreyscience-photo-library.jpg
Nr 4 Simon
Moln, låga moln och fukt från havet – är både klimat och liv.
Vi hade en indisk doktorand på mitt gamla labb – han berättade om när hans hemstad drabbades av en lokal klimatkatastrof när deras kustskog höggs ner – medeltemperaturen steg flera grader och brunnarna torkade ut.
Skogen brukade fånga fukten från havet – och bilda låga moln/dimma.
Hur kan man vara hotellägare och samtidigt dela ut Leninpriset? Egna företagare var väl enligt Lenin samhällets (folkets) fiender?
# 14 Tege kolla, om jag minns rätt var Jan Myrdal inblandad i detta ”hotell”.
#15 ,Ann lh
Visst har Jan Myrdal fått leninpriset!
https://www.janmyrdalsallskapet.se/sallskapet/jan-myrdals-stora-pris-leninpriset/
Hade stollen Andreas Malm idiologiskt varit på högersidan hade han sedan länge avskiljs från sin tjänst vid Lunds universitet.
Det finns idag i detta land mycket större tolerans för extremister på vänstersidan än dito på högersidan.
Marxism är tjuvarnas ideologi. Handlar om hur man lever på andras arbete. Hur kan man tycka det är bra om man inte är en komplett bitter odugling?
Det är ett rätt perverst samhälle vi lever i där en av historiens största massmördare hyllas med pris till diverse tokstollar och dårar utan märkbara protester från vår vanligtvis självpåtaget goda media- och kulturvärld.
#15. Hotell Gästis i 1700-tals kulturbyggnad i Varbergs centrum. Det ser rätt trevligt ut och har stort bibliotek. Men också ett Leninbad. Tidigare (?) ägaren Lasse Diding är känd marxist och har en Leninstaty i sin trädgård. Kanske en kluven personlighet?
Nr 19 Tege T
Lasse D äger även Hotell Havanna i Varberg – vi brukar åka dit – märkligt nog ett av dom mysigaste och bästa hotell jag besökt.
Rejält Kubainfluerat – Lasse lät köra flera containers med prylar från Kuba.
Ordentligt rökrum, för dom som gillar cigarrer och mustiga dofter och stabila romdrinkar.
Gott om litteratur.
Nr 18 Fredrik S
Ja!!
Där finner vi onekligen den otroligt sjuka mediavärld vi befinner oss i – vänstergalningar får alltid hyllningar och bugningar…Det är beklämmande…och SVT – stämmer gärna in i hyllningskören…våran inlärda världsbild förblir förvrängd…både vad gäller klimathot och politik.
Lite OT
Här ett inslag om osäkerhet i samband med regndimensionering från ”Practical ingeneering” som borde få pris för sin pedagogiska presentation.
https://www.youtube.com/watch?v=3FfMzWa6LKg
Han tar upp den tragiska katastrofen som hände i Texas 4 juli i år och svårigheten att fånga nederbörden med mätare.
”Och så är han förstås Marxist och vill krossa kapitalismen som ju är roten till allt ont i världen.”
Just orden ”krossa kapitalismen” som en universalmetod för att lösa problem hävdas varje dag i franska statliga media. Det är något jag påpekat många gånger.
Hej Lars M #24
vart ska vi ta vägen?
Europa verkar kört, i USA blir vi väl inte insläppta, kanske är det bättre i Thailand, själv är jag i mattebyn och där mår jag bra, men jag får bara vara kvar en vecka till …..
hälsar Sten
Jag tog mig friheten att skriva ihop en liten artikel som ju kanske passar bra här.
”Vem är det egentligen som förnekar verkligheten?”
— En kritisk granskning av klimatpolitikens blinda fläckar
I dagens samhälle är det svårt att ifrågasätta klimatpolitiken utan att bli kallad klimatförnekare. Ett ord som numera används lika slarvigt som effektivt – för att tysta, inte för att diskutera. Men vad händer om vi vänder på perspektivet? Om det istället är många av de mest högljudda klimatförespråkarna som lever i förnekelse – inte av klimatvetenskapen, utan av verkligheten?
Ja, klimatförändringar är verkliga – men det betyder inte att all klimatpolitik är det
Låt oss vara tydliga: klimatförändringar sker. Människan har ett finger med i spelet. Det förnekar ingen seriös röst. Men att använda det som ett carte blanche för all politik, alla beslut, alla tekniska lösningar – oavsett kostnad, konsekvenser eller avsändare – är inte vetenskap. Det är dogmatism.
Och den som ifrågasätter? Den stämplas. Som bakåtsträvare. Som okunnig. Som ”förnekare”.
De verkliga vinnarna i den gröna omställningen
De som tjänar mest på dagens klimatpolitik är inte unga idealister, forskare eller småskaliga uppfinnare. Det är samma gamla aktörer som länge drivit den fossila ekonomin:
* BP, Shell, TotalEnergies, Equinor, ExxonMobil.
* Investeringsbanker, riskkapitalister, teknikjättar.
* De stater som kontrollerar råvaror som litium, kobolt och sällsynta jordartsmetaller.
Många av dessa har ställt om – inte av klimatnödvändighet, utan av affärsstrategi. De vill fortsätta dominera energimarknaden. Skillnaden? Nu är oljefatet målat grönt.
Grön teknik – men inte ren
Solpaneler, vindkraft, elbilar, batterier – de kallas ofta “rena” lösningar. Men i praktiken kräver de:
* Gruvbrytning i miljömässigt och socialt katastrofala områden.
* Fossila bränslen i hela produktionskedjan.
* Exploatering av natur, mark, vatten och människor.
Allt detta sker ofta utom synhåll – i globala syd, där miljöhänsyn offras för den ”gröna” framtiden i norr.
Men så länge produkten marknadsförs rätt, applåderas den av samma grupper som säger sig kämpa för klimatet och rättvisa.
Kritik är inte tillåten
När någon pekar på detta hyckleri – på affärsintressen, på missriktade subventioner, på energi- och klimatpolitik som slår hårdast mot vanligt folk – då tystas det snabbt:
* “Klimatförnekare!”
* “Vetenskapsmotståndare!”
* “Extremist!”
Men är det verkligen extremt att vilja förstå hur makt, pengar och politik hänger ihop?
Är det inte snarare sunt förnuft?
De som ropar högst – förstår minst
Många av dem som mest högljutt försvarar klimatpolitiken vet i själva verket ganska lite om:
* Hur energisystem faktiskt fungerar.
* Vem som äger tekniken de hyllar.
* Vad de ekonomiska och sociala kostnaderna blir.
Men de fortsätter ropa ”rädda planeten!” – samtidigt som de stöder ett system som kanske räddar klimatnarrativet, men inte människorna eller verkligheten.
Det är inte klimatförnekelse. Det är verklighetsförnekelse.
Vi behöver nykterhet – inte lydnad
Vi behöver inte fler tomma slagord, symboliska beslut eller företag med grönt smink. Vi behöver ärliga samtal, teknisk realism och maktkritik.
# 26 Simon : Mkt bra!!
# 26 Simon, BRA!
Nr 5 Lasse
Orkaner som skulle toköka..Ja, det är många Forskare som räknat ut hur våldsam frekvens dessa skulle drabba oss med – i detta Nya..Aldrig skådade klimat…
Den så kallade extrema havstemperaturökningen ( särskilt yttemperaturerna )…. måste väl kunna räknas fram som slutsats – att orkanerna ökar mycket kraftigt..???
Vari ligger forskarnas felaktiga slutsatser?
Är inte havets energiinnehåll så högt som satelliterna visar?
Är klimatekvationen fel – saknar den avgörande parametrar?
Frågorna är naturligtvis oändliga – liksom forskarnas oförstående inför klimatsystemets komplexitet – visst är det bara ren fysik.. men för en korrekt ekvation och beräkning..krävs rätt mätvärden och rätt parametrar.
Det haltar fram – I klimatförståelsen.
Men Medias Klimathot…springer maraton i 100 meters fart… Vi får se när dom tröttnar.
#29 Godmorgon !
Det finns de som säger tvärt om , att uppvärmning i norr skulle minska potentiell orkanfara eftersom temperaturkontrasterna minskar.
Men orkanerna är ett effektivt sätt att minska yttemperaturer över 27 grader.
En av mina käpphästar är ute och visar upp sig på WUWT:
Skadekostnaderna har inte ökat tvärt om:
https://wattsupwiththat.com/2025/09/17/realtor-com-and-yahoo-news-are-wrong-insurance-is-not-rising-due-to-climate-change/
I Radion talas det om olika sätt att minska risken för bränder. Djur som betar (eller varför inte folk som krattar ?)
Därtill om vikten av att behålla skog i slänter annars kan det bli som det blev nyligen, erosion vid kraftig nederbörd.
Adaption kallas det!
#26. Utmärkt genomgång! Men olje- och energibolag i gemen är inte gifta med olja eller kol utan tillhandahåller alla energiformer som marknaden efterfrågar. Om politik styr efterfrågan, följer de – liksom de flesta – politiken. Därför skall främst politiker kritiseras och bekämpas.
Lite OT, men ändå relevant och detta område kan Magnus Blomgren mycket bättre, men jag kan påbörja en diskussion om detta.
Det har observerats att kalhyggen kan bidra till väg- och järnvägsras. På nyheterna i går (startar 3.36 in i inslaget https://www.svtplay.se/video/erQyJm4/aktuellt/igar-21-00?video=visa) konstaterades att både för vägras och järnvägsras (vid Skorped) fanns kalhyggen på branta släntar ovanför och att då möjligheten för naturen att hantera vattenmängderna försämras vilket gör att vattnet rinner ner mot banvallen och underminerar den. Banvallen är dimensionerad för en sluttning med träd, att räkna med framtida kalhyggen ökar byggkostnaderna drastiskt.
Det finns andra sätt att ta ner skog, som i och för sig kostar lite mer, men där skogen delvis står kvar och binder regnet. Här kan man diskutera någon form av kompensation för detta.
https://www.skogsstyrelsen.se/bruka-skog/olika-satt-att-skota-din-skog/hyggesfritt-skogsbruk/
I inslaget noterades att trädkronorna tar upp cirka 50 % av nederbörden och rotsystemet hanterar en del av överskjutande nederbörd, vilket innebär att majoriteten av nederbörden hanteras av den stående skogen.
Naturligtvis slutade inslaget med att klimatförändringarna ökar i frekvens och lösningen var att om man bara inför drakoniska åtgärder kommer detta att kunna hanteras (alltså, det kom aldrig störtregn tidigare i jordens historia).
Den lösning som borde förespråkas är följande:
1. Gör en inventering av vilka riskområden som finns för översvämningar relaterat till skogsavverkning.
2. Ta fram ett kompensationssystem för skogsägare som inte får kalhugga längre med en identifierad procent av skogen som måste stå kvar efter uttag av träd anpassat till respektive riskområde.
3. Gå igenom konstruktionsunderlagen för banvallar och vägbanor för riskområden och säkerställ att de kan hantera de regnmängder som predikteras (till exempel 100 års regn) baserat på att det finns en viss minimimängd skog kvar på sluttningarna ovanför.
Detta är helt klart billigare än att föreslå åtgärder som inte kan garanteras ha effekt på risken för extremväder.
Nr 30 Lasse
Jodå!
Visst finns falangen som röstar på utjämningen…
Och – den debatten i klimatforskarsamhället är ganska roande att följa!
Det är ju en smula intressant också – att det redan på 1930 – talet sattes några rekord i antal orkaner, på Atlanten.
Dom där ca 3,5 graderna i medeltemp i havet…är lika intressanta som dom fortsatt är en vagel i ögat på forskarkollektivet.
Vi – finns kvar som art på detta klot tackvare havets klimatutjämnande effekt.
Dess volym – kommer vi människor inte att ” hetta upp ”…i första taget.
Angående omvandling av våra miljöer – Jag knatar just runt i norra Bohusläns skärgård, med spöet i hand…Här, i detta landskap har vi en av sverige största landskapsomvandlingar, dom senaste 100 åren.
Pratade förra helgen med en 90 årig dam, som bott härute hela livet – hon beklagade den kraftiga igenväxningen..träd, buskar, gräs…snart är varenda skreva ett risigt snår.
Fortfarande, när hon och mina gamla släktingar var unga – så var det kala klippor och öppna miljöer – varenda grässtrå och varenda gren gick åt till kreatur och bränsle.
När jag tittar på gamla kort från släktgårdarna härute – så häpnar jag – otroligt kalt!
Utifrån denna miljöomvandling – så skyller folk och media fästinginvasionen på Klimaaatet!
Inte minst – kan man räkna upp en stor mängd forskare och även hela institutioner, som hävdar att det är klimatet och värmen som ger fler fästingar.
Landskapsomvandling pågår alltid – men riktigt fort gick det när betande djur försvann..och vedeldning övergick från livsviktigt till fredagsmys.
Samma sak gäller I högsta utsträckning igenväxningen i våran fjällvärld – vi har faktiskt även områden I fjällvärlden som har något lägre tillväxtperiod än 1961 – 1990…som ändå växer igen pga förändrat betesbestånd av renar och får.
UWb #32
Man kan ta det en bit till, vad gör ”vindparker” med vattenflöden. Förvisso ingen rasad banvall bara en gård som blev isolerad och problem längs väg 738, men gå över till flygfoto på följande karta och zooma in på spindelväven av vägar fram till varje snurra och plats för maskiner, en mobilkran som ska klara att lyfta tunga delar 100 m eller mer, den behöver nåt stadigt att stå på. Vad gör allt detta med vattenflödena ner mot väg 738?
Lillsela
Nr 34 Håkan Bergman!
Där har du verkligen tokrätt!!
Vi fick för ett par år sedan exakt en sådan effekt, vid Lilla Edet söder om trollhättan – 45:an sveptes bort av en störtskur!
Problemet var just en vindindustri på berget ovanför vägen – man kunde före bygget av vindindustrin se pittoreska vattenfall kasta sig nerför bergsstupet intill vägen – och dessa småbäckar ledes sedan både naturligt och via vägtrummor ner under 45:an och ut i göta älv – när så vindindustrin byggdes ovanför vägen och stupet – så försvann dom naturliga vattenvägarna och bäckarna.
Kabelgravar i vindkraftpark är ca 1,5 djupa – och skär effektivt av all naturlig vattenfunktion..till det kommer tungtransportvägarna mellan verken.
En vindkraftpark på ca 40 verk kan som visade exempel bestå av 150 kilometer kabelgravar.
Vattenvägar är ofattbart viktiga saker!
Det är dessutom mycket vanligt att finna extremt uttorkade miljöer i våra vindkraftparker – jag har t o m kunna konstatera hur ljungbestånd torkat bort I våra vindparker i norra bohuslän..pga ändrad markdränering.
Dessa uttorkade marker – riskerar sedan att starta Skogsbränder.
En sista rapport från Odens kapten:
https://www.polar.se/nyheter/2025/kaptenens-avslutande-resebrev/
”Navigationen har varit stundtals utmanande och Oden har fått kämpa på ordentligt för att ta sig fram men klarat det med bravur. Nu återstår det bara att pressa oss igenom krossisen i iskanten. Vi är nu i isen som är på väg att lämna Arktis och långsamt smälta i Atlanten.
Flaken som vi för tillfället ligger i är av tvåårstyp och cirka 2m plus tjock men flaken är inte större än 30m x 30m så det är inte så svårt att ta sig fram.”
Jämför gärna med denna bild:
https://polarportal.dk/havis-og-isbjerge/havisens-tykkelse-og-volumen/
Han är väl som fiskare alltid snabb till överdrifter 😉
Magnus B #33
Naturen har ändrats många gånger i Bohuslän.
Till att börja med har vi landhöjningen som gjort att kusten dragit sig tillbaka västerut flera mil. De skepp som vi idag kan se på hällristningarna i Tanum visar att det var seglingsbart ända dit in.
Under 1800-talet hade vi perioder av sillfiske i stor skala. Likaså stenbrytning. Det bodde folk överallt på landsbygden som brukade skogen för bl.a ved. till trankokning. Ruiner av torp och stenhuggarbostäder finns lite varstans i skogarna. I början av 1900-talet var det tomt på skog längs kusten och skolbarnen beordrades ut att plantera ny skog. Om detta kunde de äldre berätta när jag var sommarbarn på landet i norra Bohuslän. Precis som du säger så ser man ett ganska stenigt och kalt Bohuslän på fotona från den tiden.
#30
I dag i P1 rapporterade man utan klimathotsövertoner att bränder beror på förbuskning och att man behöver mer betande får i skogarna.
Sören G #38
Miljöpartister kvalar väl in som får, bara att sätta in dom att för en gångs skull göra lite nytta.
Lite om skogen:
”Svenska bolag har blivit ”för gröna” – riskerar tapp i miljardklassen
Svenska pappersjättar förlorar rätten att sälja utsläppsrätter. Anledningen: Utsläppen är för små. Det väntas kosta branschen 1,3 miljarder kronor om året – en dramatisk omsvängning efter år av miljonintäkter.
”Från att ha gjort ett stort klimatjobb blir vi nu utstraffade”, säger Johan Tavast, energiansvarig på pappersjätten Billerud.” (Affärsvärlden idag)
Gissar att de som bestämmer vet varför?
De här marxisterna kanske missat att Lenin 1921 införde något som kallades NEP som betydde införandet av en blandekonomi med kapitalism liknande den som S senare förde i Sverige? Antagligen kom verkligheten ikapp Lenin? Angående den ”gröna” galenskapen som drabbat svenska företag så undrar man om medias makt är så stor att vettet kastas överbord?
OT
Här finns en film på under minuten som är en lisa för själen hos den som ogillar vindkraft. Mer sånt.😀
https://wattsupwiththat.com/2025/09/17/heartwarming-watch-madison-county-destroy-7-wind-turbines-with-explosives/
#Sten Kaijser 25#
Hej Sten!
Ja det kan man verkligen fråga sig. När Trump omvaldes hade jag hopp om att Europa skulle följa efter, men nu verkar det snarare som om våra ledare har beslutat sig för att göra tvärt om jämfört med USA. Jag är pessimistisk om Europas framtid.
I Frankrike råder kaos. Ekonomien lider. Mitt företag hade fram till Covid ungefär en kontakt per dag. Nu är det knappt en var tredje vecka. I år har jag bara sålt ett hus.
Du har väl inte bott i mattebyn sedan 2019?
OT:
Knappt har vattnet runnit undan i Norrland och snart har väl trafikverket hunnit dit…
Nu kräver mp och v förbud mot kalhyggen i närheten av infrastruktur…
https://www.dn.se/sverige/mp-och-v-forbjud-kalavverkning-i-kansliga-omraden/
Tycker någon istället åtminstone borde börja med att slyrensa på taltrattens huvud…ännu hellre kalhugga för att släppa fri alla tretåiga hackspettar som byggt bo i den härvan…
Hej Lars M,
nej, mattebyn brukar jag normalt besöka en vecka om året, vanligen i augusti. I år får jag vara här två veckor vilket innebär att jag kan skriva på en ”liten” bok (om den matematik jag håller på med).
Som jag ser det har Europas politiska elit målat in sig i ett hörn. Även om de skulle inse att allt håller på att gå åt f-nd-s så vågar de inte backa. Det vore ju att medge att de haft fel — och det gör ju ingen politiker med makt.
#32 Uwb
”I inslaget noterades att trädkronorna tar upp cirka 50 % av nederbörden och rotsystemet hanterar en del av överskjutande nederbörd, vilket innebär att majoriteten av nederbörden hanteras av den stående skogen.”
Det föll 100 mm regn dvs 100 l/m2. Ett träd som är 10 m2 tar då emot 1000 l vatten. Helt osannolikt att trädkronan skulle tar upp 500 l vatten. Kan möjligen gälla om det faller enstaka mm.
#25, 43
Europa och Sverige, med alla sina politiskt korrekta klimat och energiexperter, verkar vara bortom all räddning, medan andra steppar upp rejält:
https://www.nordnet.se/marknaden/nyheter/065b0de4-500e-40da-8e3c-bdc51af9b11d
# 45 Sten K : Macron har börjat förflyttningen mot klimatrealism.
#46 Ivar Andersson
Men det är ändå så att skog bromsar vatten genom trädkronor, rötter och markstruktur, vilket minskar risken för översvämning.
På kalhyggen saknas detta, så vattnet rinner av snabbare.
Det är alltså skogens helhet, inte enskilda träd, som gör skillnaden.
Känt långt tidigare innan klimatförändring kom på tapeten😁
På kalhyggen så tar man numera för det mesta även stubbarna på träden och mal ner till flis som eldas upp och det är rötterna som binder samman jorden till stor del! I ökenområden med sanddyner planterar man växter av just den anledningen för att stoppa dynernas vandring mot bebyggelse och oaser.
# 50 Benny
Det är ytterst sällsynt att man tar stubbar till flisning numer. På 1980 -90 talet var det vanligare.
Grot alltså grenar och toppar är det som tas tillvara för att flisas, men då får det inte vara någon inblandning av jord i råvaran.
Så Grot som används för att minimera körskador på marken blir kvar där.
Ett tecken på mer realism?
”Macron stoppar EU klimatmål”
Hoppas det stämmer.
https://www.vindkraftsnyheter.se/20250918/8781/macron-stoppar-eus-klimatmal-hamnar-i-ovantat-sallskap
https://www.politico.eu/article/emmanuel-macron-joined-climate-bad-guys-camp-targets/
BD Nille #52
Macron kan inte ett skit om klimatet, eller om en förnuftig energipolitik. Han är däremot en politiker ut i fingerspetsarna och inser nu att han måste gå över till oppositionens ståndpunkter för att ha en chans i framtida val. Han följer politikens vanliga vinflöjelväg.
#49 Adepten
Trädkronor kommer bara att fördröja vattnets resa ner till marken. Blad och barr har ingen funktion för att suga upp vatten. Det kommer bara via rötterna. Vid riktigt små nederbördsmängder kan en del av vattnet stanna på grenar, blad och barr och därefter hinna avdunsta.
Problemet vid extremt stora regn mängder är att vi får ytavrinning. En stor del av vattnet går aldrig ner i marken. För att rötter ska kunna ta upp vatten så måste det ha gått ner till rötterna som i stort sett bara finns i mineraljorden. Vatten som har sjunkit ner i mineraljorden kommer aldrig att komma upp till markytan i närtid. Dessutom så kan inte rötter ställa om så snabbt så att de inom någon timme börja suga upp enormt mycket större mängd vatten.
Problem med ytvatten måste lösas med diken och rätt dimensionerade trummor under vägar och annan infrastruktur. Dikena får då inte löpa längs vägbankar och banvallar några längre sträckor. Då blir vattnet i dikena det som spolar bort materialet i vägbankar och banvallar
#54 Karl Erik R
Typiskt ingenjörstänk😉 Skogen reduceras till noll, medan diken och trummor upphöjs till hela lösningen.
Att vegetation faktiskt bromsar vatten, binder jord och skyddar vägar försvinner helt ur bilden.
Så då blir kalhyggen och vindkrafts parker nästan rumsrena, när vi kan bortse från skogens skyddande funktioner och istället sätta all vår tillit till rör och grävskopor?
Robert Norling, inte verkar det vara speciellt sällsynt att man bryter bort stubbar om man googlar på verksamheten? Kanske det är olika där du bor men visst fortsätter man att ta bort stubbar efter avverkning på många håll och flisar upp dem!
#55 Adepten
”Ingenjörstänk” är nästan alltid baserat på fakta, till skillnad från vissas (kansk inte du) fria fantasier och drömmar om hur det borde vara. Helt rätt är att vegetation binder jord och förhindrar skred. I det här fallet var det banvallen som gav vika och vad gör Trafikverket med sina banvallar. Jo, man röjer systematiskt bort all vegetation. Växter får inte finnas på banvallen. Det här var inget skred av jord från någon sluttning utanför banområdet. Då måste man ha bra diken och rätt dimensionerade trummor.
Jag har noterat att man i vissa vägdiken har börjat att lägga grov sten (200 mm?) i botten och sidorna. Säkert för att förhindra erosion vid stora regn. Det är nog säkrast att vi förlitar oss på väl byggda diken och rätt dimensionerade trummor.
#56 Benny
Vet inte vilka siffror du hittat men det finns inte någon nationell statistik på stubb uttag. Orsaken är att den beskrivs som ”knappt mätbar”. Den senaste uppgiften jag hittat var från 2008 och då tog man ut på 1400 hektar. Jag är tämligen övertygad om att det är ännu mindre idag. Stubbarna har för mycket sand och sten med sig så värmeverken vill inte ha stubbar.
Karl Erik, tydligen är det till trädgårdar och annat man använder flis från stubbar som täckmaterial men hur mycket som flisas upp är lite oklart! Hoppas man kan hitta en bra källa för uppgifter om detta…
#59 Benny
Det är knappast möjligt att flisa stubbar p g a mängden sand och sten som upptagna stubbar innehåller. Ett flisaggregat slits och kan förstöras. Stubbar brukar man krossa för användning i värmeverk. En kross producerar inte flis. En stubbkross är en till synes gigantisk maskin, för att klara de påfrestningar som jobbet att krossa stubbar innebär.
Däremot finns det stubbfräsar som används för att ta bort stubbar i trädgårdar och parker. Mängden flis från dessa är dock ”mindre än minimal”.