I mars 2002 bröts ett gigantiskt isstycke loss från Antarktis. Naturligtvis skylde man då på den globala uppvärmningen. Nu har dock två forskare kommit fram till att isen under många decennier hade varit utsatt för geologisk stress och att den dessutom försvagats av havsströmmar. Det var med andra ord inte så enkelt som man först trodde.
Samma forskare säger också att kollapsande is bidrar till stigande havsnivåer. Den delen av isberget som befinner sig under vattenytan tränger nämligen undan motsvarande mängd vatten. Det är ungefär som att ta ett bad – du sätter dig i ett badkar fyllt med vatten och vattennivån stiger. Enkel fysik, eller hur?
I så fall borde alla miljöaktivister vara mycket glada för den pågående utfiskningen av världshaven. Ju mindre fisk i havet, desto lägre havsnivå. Hmm… ska vi berätta det för dem?
Vad som däremot förvånar mig är det sista stycket om stigande havsvattensnivåer. Eftersom Larsen isflaken FLÖT på vattnet så innebär det att vattnet inte kan stiga när dessa smälter. Det är Archimedes princip som råder. Isen flyter pga att den tränger undan lika mycket vatten som den väger. Så när isen smälter stiger inte havsnivån. Bara is på fastland kan orsaka nivåhöjningar när den smälter. Det borde forskarna veta.