År 2020 kan hela 12 procent av världens el härstamma från vindkraft, menar Greenpeace. Och 2030 så mycket som 20 procent. Dessa siffror är tagna ur en studie som Greenpeace tagit fram tillsammans med Global Wind Energy Council. Något som direkt slår mig att en sådan rapport torde vara ungefär lika objektiv som när Sveriges äggproducenter menar att vi borde äta mer ägg.
”År 2010 sätts en ny vindturbin upp ungefär var 30:e minut, varav en av tre turbiner uppfördes i Kina. År 2030 kan marknaden vara tre gånger större än idag, med € 202 miljarder i investeringar”, säger Sven Teske, senior energiexpert på Greenpeace International.
Å andra sidan kanske det monteras ner en vindsnurra var 30:e minut år 2030. Det är väl ungefär lika sannolikt?
Det ska man tänka på då man jämför med de reaktorer som masstillverkas redan om 10år… de håller i 100år..
I kärnkraftens barndom var det 25 år som planerades för (fortfarande en del ryska..). så 40 år… så livstidsförlängning till 60 år, numer byggs västerländska för 60 år och kommer kanske förlängas till 80… de Indiska konstrueras redan för 100år.. Med 95%drifttid i 100år en försumbar kostnad för bränslet, ett reaktorpris på 1$/We samt knappt någon driftpersonal, kommer alla inse hur dumt vindkraft är.
Vindkraft kommer byggas för små energiöar och i länder med höga skatter… Om batteripriset eller vätgaslagring, faller under 50öre/kWh kommer de svenska avgift och skattenivåerna tvingas ner.
Det troliga är att politiker först inför realtidsmätare och vi därmed får mindre prissvängningar.
Inom fem år är det maximala totala priset för en kWh troligen under 1:- (för hushåll) och därefter antas falla som priset för egen småskalig produktion.
I de länder som räknas, kommer givetvis kärnkraft ta över allt.
Det ska bli mycket trevligt att se hur Brownvar faller för vart år… Deras grundare insåg, vad inte den nuvarande profithungriga ledningen vill inse.
Utan pengar blir det konkurs, och vem ska då betala för rivningen av eländet?
i USA blev det i det närmaste totalstopp på utbyggnaden runt förra årsskiftet.
Vi ska inte hänga ut profitörerna i form av ägare, konsulter, tillverkare och entreprenörer..
Det är de politiker som ligger bakom de allt annat än gröna certifikaten och dess motsats, effektskatt för kärnkraft, som i evighet ska hängas ut.
Ska man vara lite grundligare i ansvarsfrågan är nog ansvaret obildade väljare som låtit sig påverkas av ohederliga forskare och mest skattefinansierade NGO….
Bär väljare ansvaret för att skatter finansierar NGO som därefter långsamt tar över makten och försämrar samhället genom miljöförstöring och resursutarmning?
Eller bär de politiker som ligger bakom dessa alla små steg från demokrati till NGO-styre, ansvaret?
Vi kan ta ett mildare exempel.
Byråkrati ökar per automatik av att alla vill vara maximalt produktiva på sina arbeten, så undersysselsatta byråkrater finner nya och eller utökade verksamheter.
Jag anser att politiker bär det tyngsta ansvaret.
Ryssland avskedade nyss 100.000 byråkrater…
Det måste göras med jämna mellanrum just för att motverka automatiken ovan.
När satte den svenska riksdagen ett tak för hur många politiker, byråkrater och diplomater, landets medborgare ska bära upp?
När hörde ni en politiker plädera för den optimala politikerkåren?
http://www.pjtv.com/?cmd=mpg&mpid=174&load=4234
”Om batteripriset eller vätgaslagring, faller under 50öre/kWh kommer de svenska avgift och skattenivåerna tvingas ner.”
Kommer aldrig att ske med dagens politiker, och tyvärr inte nästa heller.
Intressant debattartikel om EU:s ”utsläppsrättigheter”.
Godtycklighet som drabbar svensk industri?
http://www.dn.se/debatt/framtidens-klimatsmarta-teknik-bestraffas-av-eu-1.1188545
http://www.svd.se/naringsliv/nyheter/karnkraft-pa-halvfart-igen_5494099.svd
De fonderna är nog tomma den dagen.
Nätavgifter
Hoppas SD börjar ifrågasätta elmaffian i riksdagen eftersom de har med frågan i partiprogrammet. De verkar ju vara duktiga på att få sina frågor på bordet.
Tankelag.
I lagen står att ”ingen får utarbeta konstruktionsritningar, beräkna kostnader, beställa utrustning eller vidta sådana förberedande åtgärder i syfte att inom landet uppföra en vindkraftsverk.
http://www.s-info.se/page/blogg.asp?id=1465&blogg=29681
Men så sitter han inte kvar i riksdagen
Men det borde kloka människor göra!
Halvera riksdagen så försvinner 50 % dårskap.
Jag har sett på den svenska elcertifikatmodellen för att kunna jämföra understöden som betalas till vindkraft i våra respektive länder. Här får vindelproducenten ett garantipris om ca 105 euro/MWh, hur jämför det sig med svenska understödsnivåer vid ett elcertpris runt 300kr? Jag har fått den uppfattningen att det motsvarar ca 350 kr/MWh + marknadspris?
Tänkte inte på det!
Men ta ta då bort den andra halvan.
Deras beräkningar och planering bygger på att vindkraften levererar 6% av installerad effekt. Den är den faktiska verkningsgraden.
Energieffektivitet?
http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703673604575550322091167574.html
Mvh/TJ