Gårdagens vinnare blev helt klart miljöpartiet som nu får ytterligare en plats i EU-parlamentet. Miljöpartiets kandidat i Värmland, Eva Hallström, tror att framgången beror på ”att Miljöpartiet lyfter fram klimatfrågan och vikten av att göra någonting åt våra utsläpp av växthusgaser.” (PS Är det någon mer än jag som tycker att Eva Hallström ser ut som en man?) Och Ulf Holm, miljöpartist från Lund, tror att även partiets ställning i fildelningsfrågan avgjorde.
Igår eftermiddag (efter att ha röstat) gjorde jag för skojs skull Aftonbladets webbtest EU-profiler som var avsett att hjälpa väljarna att hitta ”rätt” parti. Konstigt nog hamnade jag i den kvadrant där i princip inga politiska partier fanns. I ytterkanten av min ”valsfär” fanns Junilistan och kd, men det tycktes inte finnas något parti som speglade mina egna intressen. Då föddes förstås tanken på att det rimligen borde finnas plats för ytterligare ett riksdagsparti i Sverige…
Tege
Nu har vi ”klimatfrågan”. Undrar just hur den kommer att utvecklas under de närmaste tjugo åren. Jag känner en viss oro för att miljöfolket inte är färdiga med frågan.
Ändamålsglidning går inte att undvika när man ger myndigheter olika verktyg, därför måste man hålla hårt på grundläggande demokratiska rättigheter. Att Piratpartiet igår kom in i EU-parlamentet är därför något som jag på sikt tror kommer att gynna klimatdebatten.
Att välja riksdagsparti är som att välja mellan pest eller kolera
Visst ser hon ut som en man; iofs inget konstigt med en transing i mp.
Klimatrealisterna – 15 % sept 2010!
Gaia-kulten är troligen den störst växande urbana religionen i Sverige och säkerligen i andra länder också.
Människor som ser sig som intellektuella men ändå behöver något att ”klamra fast vid” i tillvaron och som aldrig skulle kunna tänka sig att ansluta till ngn av de vanliga religionerna kan nog hitta många andliga upplevelser inom Gaia-kulten.
Önskar att någon kunde göra en avhandling i detta ämne, men eftersom de som i dagsläget går och funderar på vad de ska skriva om härnäst antagligen tillhör gruppen som jag nämner ovan så lär det väl inte hända särskilt snart… 😉
Enligt TV-reportaget i går kväll fick Miljöpartiet i Stockholms stad fler röster än Socialdemokraterna.
Det är en allvarlig signal då urbaniseringen fortsätter och de nya väljarna i Stockholm saknar den förankring i landsbygd, brukssamhällen och reella livsvillkor som tidigare fanns genom mormor och morfar, farmor och farfar, etc.
Det är ”inne” för ungdomar i storstäderna att ”brinna” för klimatet då man sitter på pubarna och ölar och vinar.
Jag erinrar mig i sammanhanget ungdomar under 60-talet som med stor glöd kämpade mot Vietnam-kriget och USA, men inte kunde peka ut Vietnam på en karta. USA-hatet var ofta kombinerat med Kennedy-kärlek, trots att det var J F Kennedy som igångsatte kriget.(Vilket var ett av historiens största politiska och militära misstag)
Den nya generationen behöver något att ”brinna för” och en fiende att kämpa mot. Miljöpartiet har skickligt utnyttjat dessa krafter.
Vad som nu behövs är ett SAKFRÅGEPARTI där SANNINGSSÖKANDE blir den nya ideologin.
Maggie som är kvinna, ung, söt, intelligent, kunnig, klok, verbal, karismatisk, etc skulle som ordförande i ett Sakfrågeparti bli en svår nöt för Maria Wetterstrand att knäcka.
Kjell-A Jönsson
Tege
”Maggie som är kvinna, ung, söt, intelligent, kunnig, klok, verbal, karismatisk, etc skulle som ordförande i ett Sakfrågeparti bli en svår nöt för Maria Wetterstrand att knäcka.”
Instämmer!
Ser du inte hur svårlobbat det är i den här frågan?Dessutom, klimatetvetenskapen är ju redan politik.
Kör Maggie!
AGW har ju närmast blivit en vandringssägen där ingen har kunskap.
Har i dagarna talat med Hökmark, Corazza m fl och det ska nog till en mirakulös lobbyingverksamhet för att få dom att ta reson…
Är helt enkelt rädd att det inte går.
Det skulle sannolikt bli knäpptyst.
Tege
På samma sätt som Fred Goldberg ber Erland Källén att precisera sina källor.
Tege
”Carl Schlyter ville ju minska det exportberoende industrilandet Sveriges redan låga utsläpp med hela 80 % !! ”
Det är inga problem med miljöpartiets nymatematik… 80%, det blir ju bara 3,8% för varje län, eller om även det känns för tungt, endast 0,28% per kommun. Det ska vi väl klara!
(Jag tänker ha roligt åt deras matematik länge ännu).
I övrigt Kjell, din analys av den gröna trendens fäste hos urbana invånare är helt korrekt. Dessa asfaltsindivider tror att hela Sverige har buss och T-bana utanför dörren, har aldrig sett ett landskap fördärvas av vindkraft osv.
Ett parti med följande profil skulle få min röst:
Stark tro på individens frihet
Verkar för en minimal stat som är stark inom sin kärnverksamheten.
Låga skatter då skatter dödar initiativ
Tror på att demokratier som har ekonomisk och individuell frihet är den bästa vägen mot en god miljö.
Satsar på utbildning och forskning
Ser invandring som en resurs för Sverige.
Tror att borttagande av handelshinder samt stödjande av individens utveckling är bästa sätter för den fattiga delen av världen att öka sitt välstånd och även att förbättra sin miljö
Tar avstånd från idén att människan på något nämnvärt sätt påverkar klimatet.
Satsar på att upprätthålla upphovsrätten
Verkar för att EU fokuserar på verkligt pan-europeiska frågor, dit jordbruks stöd inte hör.
http://www.svd.se/multimedia/dynamic/00158/13525761_158796b.jpg
Minns inte vad han heter men han kanske klätt ut sig itll miljöpartist.
Maggie om du startar ett parti kanske det skulle kunna heta Maggies parti eller privatpartiet. Klimathotsskeptiska samlingspartiet blir kanske lite för långt. Hur som helst. Nån form av folklig rörelse som agerar utåt och kanske inom de etablerade partierna borde arbetas fram av er som har kunskap och organisationsförmåga. Vi andra kan ju bidra med våra eventuela strån i de rörelser vi f n arbetar inom.
Dom ser ut som vädervänstermuppar hela bunten!
Just därför är jag glad idag att jag kryssade Alf Svensson eftersom klimatet inte toppar hans prioriteringslista.
En känsla smyger sig på att detta val kanske kommer att medföra en liten ändring av den sedvanliga politiska kartan; nya småpartier som är att räkna med kan dyka upp(jag menar på ett helt annat sätt än tidigare), vilket då borde innebära en blåslampa i häcken på de etablerade partierna, till fromma för mer sansade överväganden i dårpippisammanhang som klimatet.
Spana in Nigel Farage från UKIP på youtube angående global warming http://www.youtube.com/watch?v=_PL48IhnulI&feature=related .
Västervik/Gladhammar -0.1° vilket är nytt rekord. Tidigare rekord var 0.0° i juni 1867.
Ulricehamn -1.1° vilket är det lägsta i juni sedan 1935.
Lund 3.6° vilket är det lägsta i juni sedan 1962.
Norrköping 0.2° vilket är det lägsta i juni sedan 1962.
Kristianstad 1.1° vilket är det lägsta i juni sedan 1975.
Men… Det är ju bara väder såklart. 😉
Nej, det är det som med det Orwellianska nyspråket kallas ”Global Warming” . 🙁
Kanon, Antiorwellianrna, där satt den! – Emanuel S m fl. nu kommer det att sopas rent må ni tro!!
Stämmer det som de sa på Aktuellt ikväll, att Alf blir KD:s representant istf Ella Ballong, eller vad hon nu heter?
Alf behöver ca 14.000 markeringar för att det ska gå vägen om man förlitar sig på företrädare för parollen ”Gör som Ian, kryssa nian”. Stockholmarna har varit något svalare men det lär ha kryssats mer nere i ”Bibelbältet”!
Ella”Snart är det försent” ter sig en aning tunn ur flera synvinklar 🙂
Vi delar visioner, ska vi formulera ett komplett partiprogram till nästa val?
Det borde vara möjligt att uttrycka sig så klart att majoriteten av de som är missnöjda med dagens frälses odugliga ovisionära framtid, väljer en ny genomtänkt lösnin g.
Jag tror att Internet kan sopa rent hus om bara program och visioner är optimala vad gäller effektivitet att uppnå en tillvaro där f\de flesta får utvecklas och förverkliga sig.
Var är han?
Mina hormoner och adrenaling behöver slippa tyglar och bromsar…
Det är så befriande att få gå i mental kamp utan att behöva visa hänsyn..
Ja ja kanske visar du dig på min blogg….
Han kanske räknade som en MP ?.. och hade 50 själv… för att sedan åtnjuta de övrigas samlade 100 🙂 !
Undran
Är jag ensam om att tycka att du är en veritabel pratkvarn?
Du kan väl definitionen på IQ? Det det är det man mäter på IQ-tester, inget annat. Jag har inte mycket till övers för IQ-tester (även om jag gjort bra ifrån mig på sådant) . Dom mäter ju bara ett fåtal intelligenser av de vi har, kanske inte ens de viktigaste. De mäter de som är lättast att mäta.
Han med 150 (kan man skriva om man har så litet?) i IQ kanske föll för Milöparasiternas matematik 😉
Bra! De var kanske tre med 50 vardera? 😉
Jo, men Gunnar får ju ur sig en hel del vettigt mellan orden.
Dessutom vågar Gunnar skylta med sitt eget namn. Det är inte många som har det kuraget.
Mellan orden? Är det inte klarspråk som efterlyses här?
Hur skulle det se ut om man sökte mellan orden när det gäller Wetterstrand , Sahlin eller andra företrädare för minkutsläpparmaffians uttalanden? Nej förlåt, det är ju samma indolenta svammel hur man än vrider och vänder på det…
Även om Gunnar är mera ”ordrik” än du så förstår jag hans budskap bättre än ditt inlindade. Förlåt! Det var ingen kritik, mera ett beröm till Gunnar. Han är tydlig i sina formuleringar. Han kan lära andra.
Prata inte om Wetterstrand och Sahlin när det gäller tydlighet i retoriken. Dom är ju bottennapp.
Min granne är lärare i retorik. När jag vill retas med henne säger jag: ”Retorik, det är hur man uttrycker sig när man inte har något att säga”.
Ursäkta att jag upprepar en historia från valdagen:
En politiker till den andra: ”Vad sa du i riksdagen idag”?
”Nej, jag sa inget”.
”Ja, det vet jag, men hur la du orden”?
Vad har du för IQ?
”Mellan orden” var symboliskt, litet ironi. Det syftade litet på Gunnars ofta ordrika, men kunniga, kommentarer. Men nu vet jag att alla inte förstår allt.
Jag ska skriva på grundskolenivå i fortsättningen, INTE!
Du är en snäll människa.
God Natt.
Tack och god natt!
Er kritik av vetenskapens osäkerheter är patetisk. Den är egentligen ett angrepp mot allt sätt som vetenskap bedrivs på för med er vetenskapssyn som måttståck kan man inte rättfärdiga någon vetenskap alls. Jag uppmanar er att läsa Azar: Makten om klimatet. Han ger en nyanserad bild av varför man bör bry sig om klimatet trots att vi inte kan veta 100% säkert och varför det ligger i vetenskapens natur att inte veta 100% säkert.