Det är med stor sorg vi meddelar att vår ordförande för föreningen Klimatrealisterna, Per Welander, har gått bort. Han somnade in under sömnen natten till söndagen.
Det kom mycket plötslig och chockartat för oss inom styrelsen eftersom han bara några dagar tidigare hade meddelat oss att han planerat flera resor under maj månad. Läkaren trodde det var hjärtinfarkt eller stroke eftersom han var frisk för övrigt och dog så hastigt.
Per presenterar sig så här på våra sidor: ”Per Welander, ordförande, f. 1950, civ.ing. elektroteknik – KTH, fil. kand. i fysik, numerisk analys – Stockholms Universitet. Arbetat som entreprenör och VD för olika IT-företag. Blev intresserad av klimat i samband med deltagande i ett forskningsprojekt om Arktis vid University of Washington. Drev mellan 2005-2011 klimatbloggen Moderna Myter som hade 400 000 läsare per år. Deltog i internationella klimatkonferensen i New York 2009.”
På bloggen har han skrivit flera hundra inlägg om allt från Arktis och klimatmodeller till energipolitik. Här finns en lista på hans inlägg: https://www.klimatupplysningen.se/author/per-welander/ .
Han skötte styrelsens ordförandeskap under många år med stor skicklighet och kunskap.
Farväl Per
Med stor saknad
Lena Krantz
Magnus Cederlöf
Ingemar Nordin

Professor emeritus i filosofi. Forskningsinriktning är vetenskapsteori, teknikfilosofi och politisk filosofi. Huvudredaktör för Klimatupplysningen.
Han hade så mycket kvar att ge. En kämpe för vetenskaplighet och fakta.
Vila i frid Per.
Vila i fri Per.
Vila i frid Per.
Som jämnårig KTH:are blir man lite rädd om hur det fortsatta livet kommer att gestalta sig.
Tack Per för dina kloka och läsvärda artiklar.
CO₂ = livets gas
Du är verkligen saknad.
Vila i frid Per Welander.
Vi behöver verkligen alla som kämpar för klimatrealism.
Han har verkligen bidragit med ett gediget arbete.
R.I.P.
Vi kommer att sakna dig länge, länge
Det bästa vi klimatrealister nu kan gör för att hedra Ditt minne är att oförtrutet kämpa vidare i Ditt och KU:s anda. Vi får aldrig ge oss i den kampen mot dumheten i etablissemanget vad gäller klimatfrågorna !
En obduktion vore kanske på sin plats med tanke på det aktuella läget. Det har kommit rapporter från flera håll att COVID-19 även kan leda till den här typen av plötslig död hos tillsynes friska personer, dels genom blodproppar och dels genom infektion av hjärnstammen.
Vi har mycket att tacka honom för. R.I.P.
Till slut får man inse sanningen och jag beklagar stort förlusten för hans nära och kära.
Det är också en stor förlust för oss i Klimatupplysningen och Klimatrealisterna men som sagt hans nära och kära är de jag tänker främst på just nu.
Detta är alltså mina egna personliga tankar i detta.
Världen blir tommare inte minst när duktiga och sympatiska människor lämnar oss.
Lennart Bengtsson
Och till oss som är kvar en uppfordring att verka vidare för upplysning.
Två av mina vänner har avlidit på liknande sätt, en i sömnen. Båda två i 55 årsåldern hände för några år sedan. Båda två i mycket god fysisk form, sånt händer tyvärr, helt enkelt.
En stor förlust för vetenskapen och klimatdebatten.
Tack för allt!
Vila i frid!
Mina kondoleanser till hans nära och kära.
R.I.P.
Uppskattad skribent borta.
Varma tankar till anhöriga och andra efterlevande som stod honom nära.
Vila i frid!
Mina kondoleanser till familjen.
Deltager i sorgen med anhöriga och bekanta
Kanske kan Mikael Wilgert som driver Swebbtv ge Klimatupplysningen/Klimatrealisterna en möjlighet att nå ut på ett bredare sätt och knytas närmare vår blogg ?
Ska maila honom idag.
Kommer att minnas honom som ett ljus i debatten.
Vila i frid Per och tack för vad du gjort för oss klimatrealister.
❤❤
Pers inlägg, både här, och tidgare på Moderna Myter var alltid intressanta, lärorika och med nya infallsvinklar
Vila i frid ….
Lars Bern