
Jaha, då har det regnat i Sverige igen.
Denna gång med vad de sk. etablerade medierna kallar för ”katastrof” hit och ”extremt” dit.
Det var bla. brunnar på taken i Nordstan i Göteborg som inte hann få undan vattnet, varför hann inte dagvattensystemet med regnet?
Var dessa fulla med skit, gamla fågelbon och annat eller var dom för klena?
På gårdagens promenad längs Storgatan här i stan såg jag dagvattenbrunnar som det var stopp i.
Det ska finnas scheman på både gatusopning och städa dagvattenbrunnar på gator och torg, vilket bevisligen inte fungerar.
Längs gång/cykelbanor såg det inte särskilt bra ut med tanke på att stora vattenmängder väntades.
Att man vill låta gräsklipp ligga och återföra näringsämne till marken begriper jag, men varför låter man gräsklipp och annat ligga i vägkanter, diken mm?
Finns det någon dold agenda som vill ha stopp i dagvattensystemen för att visa: Titta vad mycket vatten, aldrig förr har det regnat så mycket, våra VA-system tål inte klimatförändringarna?
Är det ingen i Sveriges kommuner som behöver ett enkelt jobb med att plocka skräp och räfsa ihop div. saker i diken?
Även längs vägarna på landsbygden ser man igenväxta vägdiken, ingen som verkar bry sig så mycket.
Om dikena längs vägarna är fulla med grenar, gräs, löv och delvis igenväxta hindrar allt detta vattenflödet och orsakar översvämning uppströms.
Om lantbruken dränerar sina marker mer och mer samtidigt som städerna brer ut sig mer och mer hårdgjord yta skapas måste flöden i bäckar och åar öka ganska mycket.
Dessa bäckar och andra vattendrag har varit lika djupa och breda under väldigt lång tid, om då det kommer mer vatten så stiger nivåerna i dessa vattendrag med översvämning som följd.

”Klimatförändringen”?, det är väl mer troligen att bäckar och åar idag har sämre förmåga att ta emot dagvatten då det växer mer träd, buskar mm. i och längs våra vattendrag, grenar mm. som knäcks och hindrar flödet, även vatten från parkeringsplatser, gator och torg för med sig sand, fimpar mm. som hindrar flödet och höjer nivåerna.
Ingen har förmodligen haft ett tanke på att bredda och fördjupa dessa vattendrag, däremot skulle det för ett antal år sedan läggas tillbaka stora sten mm. för att återställa fiskars möjlighet till lekområden vilket inte är fel.
Aldrig förr har det varit så mycket dränerad jordbruksmark som nu, aldrig förr har vi haft så mycket hårdgjorda ytor som nu, inte konstigt nivåerna i bäckar och åar är höga när det regnar och att grundvattennivåerna har det svårt att stiga.
Den åkermark som är mest täckdikad finns i Götaland, det är väl även där grundvattennivån inte varit så tillfredsställande?
En annan sak är den fantastiska kommunala upphandlingen som mer eller mindre tvingar Sveriges kommuner att välja det billigaste alternativet.
Det sitter alltså en ekonom och bestämmer vilket dagvattensystem vi ska ha, vad vet denne om det?
Under alla år som driftstekniker har jag sett hur ekonomerna styr och ställer ( till elände ) mer och mer.
Många bilder vi sett i olika medier är från viadukter med dränkta bilar där vattnet inte runnit/pumpats bort, tex. Jönköping 2023.
För små/få pumpar, för klena rör kan vara någon anledning som är billigare enligt ekonomerna, eller att vattnet inte kan rinna ner i brunnarna då det ligger en massa klippt gräs mm på brunnslocket.
Det hände när Österleden var byggd i Helsingborg för några år sedan när det kom ett rejält regn som sköljde ner gräs, jord mm som täckte brunnarna.
Blev ett jäkla liv på varför inte pumparna tog bort vattnet, men pumpsumparna var tomma!
Aldrig förr har det varit så mycket dränerad jordbruksmark som nu.
Aldrig förr har vi haft så mycket hårdgjorda ytor som nu.
Aldrig förr har vi haft ett så åldrigt dagvattensystem med rötter som växt in i rören och kanske delvis raserade ledningar.
Gatusopningen har väl aldrig heller fungerat så dåligt som nu?, vilket leder till att en massa bröten och skit fastnar i rören.
Inte konstigt nivåerna i bäckar, åar och floder är höga när det regnar med översvämningar som följd.
Allt detta befogar väl även frågan: ”Vad f-n får vi för våra skattepengar”.
Claes J.
Jag kan vara helt överens med den som hävdar att många av de ”extremer” som media med glädje rapporterar, antingen för att få feta rubriker eller möjligen för att visa MP sitt ohemula stöd, är förorsakade av människan och dess utbredning … men det har föga med livets gas, koldioxid, att göra … möjligen med undantaget att den gynnar växtligheten även i våra diken …
Det finns mycket att säga om vattenreglering i dagens Sverige, och ännu mer att säga om bristen på vattenreglering, exempelvis hur det byggs helt nya stadsdelar med enorma hårdgjorda ytor där avvattningen kopplas på ett stamnät från 40-talet som sedan fungerar som en effektiv broms i systemet som skapar översvämningar när kapaciteten inte räcker till … Än värre är den brist på funktionell vattenreglering som våra älvar och andra vattendrag drabbas av när vattenkraften tvingas vara reglerkraft till den slumpkraft i form av väderberoende kraftslag som MP anser så hållbar … en fråga som i sig kunde vara intressant med en fördjupning i … hur påverkar det laxens livsbetingelser???
Enligt SMHI definieras skyfall som minst 50 mm regn på en timme eller minst 1 mm regn per minut.
Men om man inte uppfyller den definitionen, så kan man på klingande nyspråk använda begreppet ”Skyfallsliknande regn”, vlket har hörts flitigt i media denna sommar.
Bra skrivet
Det är precis på detta sätt som man skapar extremväder i Sverige. Härtill kommer bostäder, främst i tätorter, som är byggda för att släppa in ljus och solsken samt hålla värmen kvar. Det är rationellt på vintern men knappast vid högsommarväder för innesittande gamlingar. En annan faktor som eldar på extremväderupplevelserna är SMHI:s varningssystem. Jag tror knappast jag upplevt en enda dag under senare år utan varningar för extremväder. Förr i tiden var dessa betydligt mindre vanliga trots att vädret knappast har ändrats förutom att vintrarna har blivit mildare. Jag råkar ha goda insikter i olika väderfenomen och kan därför påstå att extrema väderhändelser knappast ökat i Sverige om vi begränsar utvärderingen till meteorologiska observationer.
Om så inte skulle vara fallet vore jag tacksam för sakuppgifter.
kommunerna är kända för att skippa allt underhåll som inte syns eller som inte leder till positiva tidningsrubriker. just vatten och avlopp är ett sådant område och inte minst dagvattenledningar. istället prioriterar kommunpolitiker dyra metalläpplen eller hjärtan i ån eller något annat tokigt som de förstår och vatten och avlopp är inte ett sådant område. inkompetensen är enorm. arkitekter tillhör också den här kategorien. deras vurm för platta hustak är en välkänd fälla för husägare och försäkringsbolag
#2 Karl Eider:
”Skyfallsliknande regn” kan ju egentligen vara vanligt duggregn…
Bristande underhåll och dålig planering av dagvattensystemen är huvudorsaken till översvämningarna. Störtregn har alltid förekommit.
Skötsel och underhåll vinner inga val. Det man äger, vårdar man. Två enkla sanningar som borde prägla vårt offentliga liv. Den som själv äger en brunn sköter den. Det stora problemet är anonymt ägande och ansvar.
”Finns det någon dold agenda som vill ha stopp i dagvattensystemen för att visa: Titta vad mycket vatten, aldrig förr har det regnat så mycket, våra VA-system tål inte klimatförändringarna?”
Gissar tyvärr på att det är så…för en tid sedan så kom nyheten att fastighetsägare skulle kunna bli betalningsansvariga för ”klimatanpassningar av VA-systemet”
Alltså skulle kommuner få möjlighet att fakturera normalt underhåll/uppdimensionering av systemen till de som råkar bo i området..och den chansen skulle de inte missa…
De flesta kommuner har väl avloppssystem som är byggda på 50 – 60-talet och när bebyggelsen ökat har man bara kopplat på det gamla systemet vilket gjort att det får allt svårare att hantera ökande flöden.
I dag måste även dagvatten renas om jag fattat så gatubrunnar går allt oftare via nåt avloppssystem till reningsverk i stället för rakt ut nånstans vilket säkerligen bromsar upp flödena.
När det gäller områden med lägenhetshus så fanns det förr fastighetsskötare/vaktmästare som hade daglig koll på området och såg till att dagvattenbrunnar inte satte igen när det regnade, i dag är det inte så.
Tege T #7,
”Skötsel och underhåll vinner inga val.” ja, så är det nog för det mesta. Nu har jag inte upplevt så mycket översvämningar i min lilla stad, Ängelholm. Kanske beroende på att dagvattensystemet sköts i kommunen. Men jag kan tänka mig att frågan skulle kunna vinna kommunalval på vissa ställen som ofta drabbas.
OT:
Hipp, hipp hurra…Det norrländska värmerekordet fyller 80 år…(och folk smälte inte)
https://www.smhi.se/blogg/blogg/2025-07-17-det-norrlandska-varmerekordet-fyller-80-ar
Berra #11
Så det var Norrländsk mördarvärme i Juli 1945 ?!
Om det är en ökande tendens med skador på grund av naturkatastrofer så borde försäkringsutbetalningarna också öka!
Det har de inte gjort!
1000 miljoner betalas ut i snitt.
Eller ca 100 SEK per innevånare.
När det gäller dagvatten så är det en vettig åtgärd att inte leda bort allt vatten direkt. Det kräver stora ledningar. Lokalt omhändertagande av dagvatten LOD ger fördröjning, men även vissa översvämningsrisker.
Men att som i min kommuns planer börja pumpa bort dagvatten är ohållbart.
Fö visades i en SMHI utredning att vi inte har ökande frekvens av störtregn!
Kära vänner! Så är det dags igen! ”Aldrig” har vi haft sådana regn och översvämningar!
Jo tack! vårt värsta registrerade skyfall i Sverige (hittills) skede sent i augusti 1997 i Fulufjället, västra Dalarna då uppåt 400 mm regn föll under natten. De påtagliga effekterna observerades påföljande morgon i Dalälven i höjd med Kvarnsveden.
Numer är källaröversvämningar i Brynäsområdet (södra Gävle) i samband med stora regn. Primära orsaker är låg bebyggelse och ett kombinerat avloppssystem! Varför gör man då inget? Svaret är ständigt detsamma: ”det är för dyrt” – ja, jämfört med vad?
Det ”enkla” svaret är ständigt det samma!
Nåväl redan under 1970-talet varnade en av våra främsta VA-tekniker, Erik Isgård för att vi har byggt ”kombinerade” avloppssystem, alltså spillvatten och regnvatten i samma ledning! Erik blev utslängd från VAV! (Eriks egna ord) Sannerligen behandlingen av ”visselblåsare” är inget nytt!
Jag ber att få återkomma med mer information de närmaste veckorna, sedan jag fått uppdaterad information!
Med sommarhälsning
Stig Morling
vid sidan av kommunernas minskade underhåll av vatten och avlopp och dess problem finns det dessutom problem av större dignitet
the true cost of our energy delusions
När den globala energikrisen bröt ut 2022 var Storbritannien särskilt sårbart. Regeringen tvingades spendera 40 miljarder pund bara för att förhindra hushållens och företagens kollaps. Inte för att marknaderna sviktade, utan för att Storbritannien hade ägnat det föregående decenniet åt att montera ner sin egen motståndskraft. Man sprängde kolkraftverk. Man stängde gaslagringsanläggningar. Man blockerade inhemsk produktion, inklusive att förbjuda gas på land. Man lät kärnkraftskapaciteten vissna bort. Allt detta ledde till ett ständigt ökande beroende av väderberoende teknik med låg densitet, utan någon seriös reservplan.
ur en rapport från engelska OBR (office for budget responsibility) på net zero watch
visst känns väl tongångarna igen. det är fler än sverige som dignar under oket av ett slarvigt elsystem och inkompetenta politiker
Detta påminner om när Peter Stilbs var i tv för flera år sedan, när han kommentarade om stora vattenmägderna som hade regnat i Köpenhamn om jag inte minns fel. Problemet var enligt Stilbs att dränering systemet var så eftersatt att vattnet inte han rinna undan. Förstås var PK media inne på att det hela handlade om klimatförändringen.
Klippet tror jag finns ute på youtube
Nr Lennart Bengtsson
Du har rätt – SMHI stödjer dig, inga ökande extremhändelser.
SMHI- nederbörden under sommaren och vår har inte ökat på 100 år.
Vinter och höst har nederbörden ökat sedan 1800 – talet – MEN säger SMHI ” mycket talar för att äldre nederbördsobservationer underskattade nederbördsmängderna, eftersom det saknades vindskärmar för mätarna förr, särskilt betydelsefullt blir detta vintertid när det snöar.”
1930 hade fortfarande bara hälften av mätarna vindskydd.
SMHI, om våran årsnederbörd – den har minskat dom senaste 25 åren – efter den plötsliga uppgången 1990 – talet.
Om – vi alls har någon nederbördsökning för året…kan sålunda mättekniskt betvivlas…men åtminstone för sommaren och våren finns INGEN.
Som sagt – SMHI – generellt svårt att fastslå förändringar i extremvärden.
ATT vi ser dessa rubriker om regn och katastrof på sommaren – beror helt enkelt helt och hållet på alarmism och propaganda – 0 stöd i observationer.
Vad skall den rödgröna soppan skrämma oss med annars… Mildare vintrar?
Varken nederbörd eller stormar är värre, dessa senaste 150 år.
Där jag bor hade vi den största nederbörden och översvämningen i slutet på 1800 – talet.
Då föll 144mm på ett dygn i Vänersborg – folk åkte båt mitt i stan.
Minns backafloden 1870 talet, minns jul och nyårs stormarna i början på 1900 – talet.
Däremot – Är det märkligt – att sverige som är ett av få länder med väl observerat klimat i 150 år och med en av världens högsta uppvärmningar – INTE HAR NÅGRA FÖRÄNDRINGAR I EXTREMVÄRDEN – enligt våra observationer från SMHI.
Angående eftersatt dagvattensystem
Arbetade med underhållsspolning av avloppsledningar i många år.
Spillvatten spolades enligt ett rullande schema.Dagvattenledningar alldrig.
#9 Peke.Nej dagvatten renas inte.
I kommunen där jag Arbetade tog man ut en dagvattenskatt.
Dagvattenbrunnarna tömdes årligen.
Något som blivit vanligt är att kommuner bygger sk fördröjningsbassänger för dagvattnet.
Tanken är att dessa skall samla upp regnvatten vid kraftigt regn och släppa ut det långsamt.
Istället för att renovera dagvattensytemet.
Problemen med dagvatten systemen är igenslammning sättningar sk svackor rotinväxning skadade rör.
Sen kan man undra hur smart det är att plantera Pil ovanpå dag och spillvatten.
Det mest aggressivare trädet med rotinväxning.
Ser du en Pils trädkrona så kan man lugnt räkna med att det är lika stort under marken.
Men det är klart enklare att skylla på klimatförändringen.
Den översvämning jag minns var Jädraåns utlopp i Storsjön, Gästrikland 1966.
Riksväg 80 stängdes av och man fick använda båt.
Observera att detta var vårfloden i ett reglerat vattendrag som når Östersjön i Gävle.
Åren därefter sattes sjöns nivå utifrån snödjupet. Ett år med mycket snö och lite tjäle blev vårfloden liten och ett antal grynnor upptäcktes av djupgående båtar.
Länk till bild:
https://www.flickr.com/photos/140783638@N03/26937035046/in/photostream/
Jag har sett att kommunen är ute och kör med slamsugare som verkar rensa vägbrunnarna. Det måste ju vara för dagvattenavrinningen. Men, som sagt, det hela verkar funka bra i min kommun.
Jag noterar att Ekot tar upp värmen i Norrland och torkan på östra sidan av landet. Men inget om regn på västkusten. Är det för att Stockholm ligger på östkusten?
Vill man vara så’n, så kan man tänka att politiker från vissa partier ser fördelar med att det blir översvämningar – detta underbygger deras narrativ, oavsett om det finns underliggande orsaker eller inte.
Jag upplever samma sak med hur kommunerna sköter olika saker. I dagens läge har vi ett stort antal personer som saknar arbete, en mindre del av dessa kan inte av fysiska eller psykiska skäl utföra arbete. Jag vill minnas att jag hört en siffra om att cirka 2 % av befolkningen inte är arbetsföra av dessa skäl, men det tar inte politiker med i sina åsikter.
Det var mycket kritik mot FAS 3 jobben (som nu är avskaffade), men vad görs med de som är långtidsarbetslösa. Det finns många arbeten som kan utföras både sommar och vinter som skulle passa dem och som inte skulle kosta något extra då de redan ligger under ersättning. Det ska inte vara på heltid, fokus måste vara att hitta ett arbete. Jag tror liksom mycket annat att det skulle vara bra för dem att få något att göra om man ser det långsiktigt, men risken är att de partier som kan genomföra förändringar ser en risk att de tappar röster.
Tack för inlägget Claes J.
Den listan av problem som du presenterar är en del av en mycket lång lista som utgör en en betydande del av varför människor drar till med ”klimatförändringarna” stup i kvarten när problem uppdagas.
”Klimatförändringarna” är helt enkelt en betydligt mer tilltalande förklaring att ge än att beskriva de verkliga, bakomliggande orsakerna. Som det gamla skämtflödesskemat.
Ett allvarligt problem har uppstått på din avdelning. –> kan felet skyllas på någon annan? om nej –> gå vidare till nästa punkt i schemat. Om ja –> ditt problem är löst.
# 20 Ingemar skrev att SMHI inte skrivit om nederbörden på västkusten.
Kanske för att värme och nederbörd tillsammans gett gott bete, god skörd av vinterfoder och nu fält med mognande sädesslag.
Lagom av allt, inte minst regnskurar.
Våra körsbär håller på att mogna, trädet växer på höjden så trädsågen får nu ge oss en gren om dagen att äta av i skuggan.
Barn och barnbarn med gäst håller igång vid stranden. Svalorna jagar på höga höjder. Vattnet är klart, få maneter och kylande.
Högsommar när den är som bäst.
#11
Det rekordet kan nog Michael Mann ta bort. Han lär vara bra på att få till något ”Mann-made”.
Samma problem finns i Frankrike. Här på den normandiska landsbygden bortom de slätter som omger städerna, har en radikal landskapsförändring ägt rum, framför allt från och med 1960-talet. Tidigare plogades dessa marker aldrig, utan brukades för boskapsuppfödning. Markerna var delade i små fält inramade med häckar som höll kreaturen på plats. Så har det varit sedan bronsåldern. Häckarna och betesmarkerna höll kvar regnvattnet så att det sjönk bort långsamt.
När traktorn och konstgödsel blev allmänna på 1960-talet grävdes häckarna ner och betesmarkerna plogades. Eftersom den normandiska vintern, vissa år vår och försommar, är regnrika dränktes de nya åkrarna och stora delar av grödan dog. Därför med början på 1990-talet dränerades åkrarna. Perforerade plastslangar grävdes ner djupt och tätt.
Det fungerade, men resultatet blev att avvattningen var omedelbar till närmsta vattendrag. Där jag bor leder dessa alla till floden Orne, som givit namn till departementet här. Orne rinner genom staden Caen där vissa kvarter i västra delen översvämmas mest varje år.
Som alla förstår är det klimatavregleringen som nu visar sitt fula tryne. Så heter det i nyhetsrapporteringen.
Varför inte basera hypoteserna från observerade data i stället för allehanda spekulationer, Det finns inga (ännu inga) tillförlitliga observationer som stöder extremväder. Varför inte läsa IPCC:s vetenskapliga rapport eller lyssna på vad Björn Lomborg eller Roger Pielke Jr säger i stället för knäppa klimataktivister.
Jag har själv upprepat samma sak ad nauseam såväl i min bok som i otaliga föredrag eller kommentarer.
Christer Eriksson
Citat: ”Nej dagvatten renas inte.”
Aha, nu förstår jag.
När det talas om tvårörsystem handlar det om att skilja toans avlopp från bad-, disk- och tvättvatten.
Dagvattnet har redan egna ledningar.
En fråga:
Varför kan dagvatten ledas ut i Mälaren, när det är förbjudet att tippa snö över kajkanten?
Bristande underhåll och oförmåga att inse klimatets cykliska natur ligger bakom många av de översvämningar som drabbat vårt land på senare år. De ansvariga försöker slingra sig och slippa ta ansvar genom att skylla på klimatförändringar. Så fort man hör detta ord, bör man utgå från att uttalaren far med osanning och gör så för att slippa ta ansvar, följa strömmen och visa att vederbörande är pk och duktig på att rätta in sig i ledet. Klimatet har alltid varierat och styrts av olika cykler som ibland är förstärkande av rådande trend och ibland försvagande av densamma.
Det är ovanligt varmt i norra Sverige nu och ännu värre har det varit i Norge, beroende på den föhnverkan som uppstår när ostliga vindar för in varm luft över kölen. I Tröndelag har de väntat på att det trönderska värmerekordet på 35,0 grader, år 1901, ska slås. Hittills varmast har det där varit i Frosta, cirka 5 mil nord om Trondheim med 34,9 grader och det har allmänt varit mellan 30 och 34 grader i Tröndelag. Dessutom har många orter där och i Nordland upplevt tropiska nätter ända upp till Lofoten, där Skrova fyr noterade 20,7 grader som lägsta nattemperatur. Mer om detta finns att läsa på https://www.nrk.no/nordland/sommervaeret_-tropenatt-flere-steder-i-norge-1.17496488
Förvånansvärt höga badtemperaturer, upp till 28 grader har också noterats i Tröndelag, se: https://www.yr.no/nb/badetemperaturer/NO-50/Norge/Tr%C3%B8ndelag
Alarmister ser säkert ovannämnda temperaturer som ett bevis på hur koldioxiden orsakat en katastrofal uppvärmning, men då glömmer de att värmerekordet i Tröndelag på 35,0 grader är från år 1901!
#7 Tegel Tornvall
Men ägande garanterar inte alltid ansvar. Historien visar tvärtom hur privata ägare ofta överutnyttjat resurser för egen vinning. Offentligt ägande, kombinerat med insyn och demokratiskt ansvar, kan skydda allmänna intressen bättre.
Tyvärr fuskas det inom de flesta områden nu för tiden, oavsett om det är privat eller offentligt – vilket gör att kontroll och transparens blir avgörande.
Förresten, tänker du uppdatera din bok: Tänk om det blir kallare? från 2018? Finns det möjlighet att köpa den till nedsatt pris för oss som följer den här sajten? Jag tyckte att Sol, moln och hav styr jordens klimat var i tunnaste laget.
#27 Gunnar Strandell.
Nej.Tvårörssytem är att skilja dag från spillvatten,dvs toa kök bad tvätt..
Varför man får leds ut dagvatten i vattendrag men inte får tippa snö beror på att den innehåller tungmetaller.
Nr 26 Lennart Bengtsson
Eller – bara helt enkelt – titta på vad SMHI dokumenterat, förtjänstfullt.
Sveriges meteorologiska studier är en av få mycket gedigna och noggranna observationsserier – av våra senaste 150 år.
Omvägen över flera av övriga institut är oftast både förvirrande och modellbaserade rumlanden..helt i onödan.
Sveriges 2000 km från söder till norr är en rejäl termometer, som spänner över många klimatzoner, över hav och fjäll.
Det är ofta bra att gräva där man står – om man vill öka sin förståelse.
Ofta, när vi inom teknik och forskning, stod inför komplexa problem skalade vi ner parametrarna och försökte förstå det som gick att förstå – för att sedan bygga vidare därifrån – många problem löstes över decennier..och många lever vidare i projekt för framtida generationer att lösa.
Klimatvetenskapen, sannolikt en av våra knepigaste vetenskaper – tycks ha sprungit iväg i yster hybris – över sin egen klokskap – ödmjukheten inför komplexiteten tycks borta med vinden.
Nu vet vi, nu har vi förstått – hörs ständigt och jämt i diverse rapporter, från mängder av institut.
Hade vi alla stannat upp ett ögonblick – och betraktat det vi kan observera bakåt i tiden, för att förstå det vi observerar Nu – så vore mycket vunnet.
Men nu lockar uppmärksamheten och gigantiska forskningsanslag – och t o m makt – dessa institut – in i en våg av förhastade uttalanden och slutsatser.
Jag bor perfekt här i sverige, för att betrakta och läsa om våra observationer – länge hade vi ett relativt fritt och öppet forskningsklimat…den tiden tycks nu förbi – nu måste rätta läran presenteras.
Vi såg hur kärnteknikforskningen ströps i sverige, under 2000 – talet..illa.
Vi såg sedan hela vårat energisystem slösas bort och nedmonteras.
Resten av samhället tycks nu följa ett nytt synsätt, baserat på grön retorik – där inget är vetenskaplig metod och där uteslutning och hot är kutym.
Samhället – har antagit en helt ny skepnad – och klimathotet – är murbräckan som splittrar portarna till den vetenskapliga borgen.
Grön retorik, här tänker jag först på Merkel och Eu:s historia och nutid – riskerar att föra oss till krig och misär och söndrade samhällen – media har svepts med i hetsen och eldar nu på häxjakten och oredan och kaoset.
Europas resa ur krig, osämja och misär – tycks ha nått vägs ände.
ATT återvinna klokheten i samhällsbygget tycks helt omöjligt – våra egna politiker talar om att kaos och oreda måste införas på departementen – för att skynda på samhällsomvandlingen och för att rädda oss från klimathotet.
Detta klimathot – som egentligen mest ser ut som en gåva, som tog oss ur tiden av snabbt växande glaciärer och missväxt.
Tittar man på SMHI:s 150 åriga klimatobservationer, så tycks vi sakta och stabilt resa oss ur resterna av Lilla Istiden.
Europa är förmodligen ett av dom områdena i världen som har haft mest att tjäna på våran klimatutveckling – men vi driver hårdast denna frustande klimathotsretorik och samhällsomdaning.
Man kan undra hur detta gick till…
#30
”Varför man får leds ut dagvatten i vattendrag men inte får tippa snö beror på att den innehåller tungmetaller.”
Men det gör alltså inte vattnet som uppstår när snön smälter?
#29
”Men ägande garanterar inte alltid ansvar. Historien visar tvärtom hur privata ägare ofta överutnyttjat resurser för egen vinning. Offentligt ägande, kombinerat med insyn och demokratiskt ansvar, kan skydda allmänna intressen bättre.”
De historiska erfarenheterna stöder inte precis din tes. Hör uttrycket ”tragedy of the commons” någon gång?
#30 tty
Det var vad läraren på YKB utbildningen påstod när vi gick igenom miljöhantringen.
#33 tty
Ja absolut många gånger.
Det är inte ägandet som avgör, utan ansvar och regler – båda systemen kan misslyckas utan dem.”
#29, 33-35. Ägande ger positiv motivation. Att verka på uppdrag kanske snarare negativ: att slippa påföljder. Ägande = bäst möjligt. Uppdrag = tillräckligt.