Efter att ha bedrivit en skoningslös propaganda mot den amerikanska kolindustrin och med Obamas hjälp fått den konkursmässig är det nu dags för de gröna klipparna att kliva in och göra pengar på de billiga aktierna.
Tom Clarke är en varm anhängare av att rädda planeten från det fossila bränslets ondska. Men nu har han kommit på ett sätt att tjäna pengar på kolindustrin. Planen är att köpa upp billiga kolgruvor från konkursmässiga Patriot Coal Corp i Virginia och fortsätta med deras kolbrytning. MEN och här kommer det fiffiga – Tom skall sälja kolen med en liten grön gloria. För varje ton kol som skeppas iväg skall det följa ett avlatsbrev i form av ett löfte om att han skall plantera nya träd. Och träd konsumerar ju koldioxid, eller hur?
Vem som skall kontrollera att Tom planterar sina träd är dock inte riktigt klarlagt.
En ännu mycket större gigant inom finansmarknaden är George Soros. Otaliga är de miljoner som han spenderat på att stötta allehanda anti-fossila lobbyingprojekt som demoniserat kol. Och nu har han genom presidentens och EPAs hjälp fått kolindustrin att darra. Pålagorna på den amerikanska kolindustrin genom EPAs Clean Power Plan har fått industriaktierna att falla radikalt. Så då passar Soros på att köpa.
Hur han skall använda det billiga kolet talar Soros inte om. Men det ligger ju nära till hands att tro att det går att sälja med vinst någon annan stans där regleringarna inte är så strikta.
Vi lever i en värld där den gröna klimatsmartheten hyllas samtidigt som hyckleriet med lätthet kan genomskådas av en granskande journalist. Det är inget fel i att tjäna pengar på kol, men när personer som propagerar för en sak samtidigt skor sig på det motsatta agerandet så luktar det ganska illa.
Ingemar Nordin

Professor emeritus i filosofi. Forskningsinriktning är vetenskapsteori, teknikfilosofi och politisk filosofi. Huvudredaktör för Klimatupplysningen.
Soros hade jag läst om tidigare.
Indien är inte främmande för ökande kolutvinning.
I samma agenda sitter Romson och vill att Sverige skall gå före och vara ett föredöme i klimatfrågan.
Vi får väl lägga ner våra kolkraftverk!
Men att klimatet driver stora affärsmöjligheter och det nästan alltid är skattebetalare som står för betalningen är klarlagt ett flertal ggr.
Just nu framträdde en företrädare för kalkbrytningen på Gotland där han, som enda argument använde miljön som skäl för fortsatt brytning. De personer som inte klarar argumentera på annat sätt än att tävla om vem som är de allra värsta extremisterna på det påhittade miljöområdet skulle göra större nytta genom att hålla käften helt enkelt.
Den enda vägen är att bekämpa miljöflummet i sin helhet och inte framstå som en anhängare av det.
Du har gett oss ett liten inblick hur det kan fungera. Tom Clarke har jag lite dålig koll på men Soros namn dyker ofta upp i diverse sammanhang.
Det finns många som kallar dessa ny liberaler(hatar det uttrycket). Där finns en idé om att skapa kaos för att sedan kunna tjäna pengar.
Som ni märker så räcker det med lite dysfunktionella områden. Kanske Ingemar har snubblat över den verkliga kraften bakom klimathotet. Mer pengar och inflytande för vissa individer. Gissa vem som får betala notan.
Fö Så tror jag att det billiga amerikanska kolet kommer säljas i Kina.
Använd ordet klimat i din argumentation så upphör all form av granskning. Är precis som det var i den gamla Sovjetsfären, vissa begrepp vågade många inte ens nämna, kritisera var uteslutet. Spelar ingen roll hur dumt det var.
Klimatet, dess politik och ev påverkan vågar ingen officiell person nämna. Bannbullan kommer som ett brev på posten. Du blir tillåtet villebråd och tappar inflytande och minskar dina karriärmöjligheter.
Gör du tvärtom, lyfts du till hjältestatus, även omåtgärden i slutänden inte spelar någon roll i praktiken eller tom är negativ. Tanken var god!
Och som du argumenterade i tidigare tråd är det då bevis för att Soros är betydelselös, eftersom du hävdade att man aldrig hörde talas om de verkliga makthavarna.
Thomas P
Man kan tycka mycket om dig men du är skärpt.
Soros är inte betydelselös för han har påverkat världsekonomin fler än en gång.
Så länge man håller sig inom ramarna så är det ok. Och han är högt på näringskedjan så det ger väl vissa privilegier.
Det beror på vad man menar med betydelselös förstås. Om jag uttrycker mig så här. Soros är mycket, mycket rik som ger både inflytelse och makt. Inget mer.
Jag skrev också att de inblandade inte är medvetna om vilka roller de spelar. I Soros fall är jag inte så säker.
Bush den äldre och Dick Cheney skulle gissa också har viss medvetandehet men är fortfarande verktyg iom att de är publika.
Soros har skyddat Hansen när Hensen ansåg att han som whistleblower var tystad mm.
Soros m. fam. var länge, är?, Östeuropas okrönte kung sedan murens fall, menar Wishart
Mm
Boken skrevs inför Köpenhamn -09, den gjorde starkt intryck då, sedan kom ju Climategate och ”Air Con ” minksade i aktualitet och hamnade nära nog glömskan.
Den står här i hyllan och ja, kanske dags att läsa om den.
Ann L-H
Soros aktiviteter på 1980 -t var starkt bidragande till Eurons utveckling genom hans spekulationer mot minder europeiska valutor. bla den Svenska. Det var som en demonstration. Det här är det som kan hända om man är en liten och svag valuta.
I en debattartikel tycker Sveaskogs ordförande att skogsindustrin kan hjälpa till med ersättningen för fossila bränslen så att Sverige blir fossilfritt 2050.
Man kan undra om denne har räknat på hur mycket biomassa som behövs och vad kostnaderna blir för att ersätta fossila bränslen ?
http://www.di.se/artiklar/2015/8/30/debatt-lat-skog-ersatta-olja-i-transportsektorn/
Europa använde en gång i tiden mer biobränsle än tillväxten av biomassan.
Skall vi hamna där än en gång !?
http://www.nyteknik.se/incoming/article434995.ece
Ojnareskogen stoppar Nordkalk.
Tre brott inom 5 km har inte hindrat att det är en Unik miljöskatt mitt emellan:
https://www.google.se/maps/place/Ojnare/@57.8386383,18.9371929,11408m/data=!3m1!1e3!4m2!3m1!1s0x46f6e5574ebda22d:0x1da1aa371cee7ea8?hl=sv
Så ser MP på naturen kontra jobben!
Om havsnivån igen, verkar vara olika bud om denna tydligen och dess trend.
http://notrickszone.com/2015/08/30/sea-level-rise-alarm-turned-off-noaa-absolute-global-sea-level-rise-is-believed-to-be-1-7-1-8-millimetersyear/#sthash.WqDIt5ZK.dpbs
Läs gärna kommentarerna oxå !
Det intressanta är att Goldman Sachs Group Inc var djupt insyltat i förvanskningen av Greklands budget så de kunde komma med i EU och Euron trots de inte var kvalificerade.
Sedan så verkar de på båda sidorna så de som godkände var på samma sida så resultatet var givet förstås.
Grekland står nu på ruinens brant. Som Ingemar skrev. Köp billigt, sälj dyrt. Målet är alltid mer pengar, inflytande och makt.
De gröna och våra journalister som oftast är samma sak är extremt aningslösa behjälpliga nyttiga idiotertill att prångla ut prefabricerade propagandapaket small medium large och xl.
Slabadang
Kan bara hålla med!
Det är inte alltid lätt att vara intellektuell och se folk springa benen av sig för att berika typer som Soros.
Odens sista veckobrev från Petermann-expeditionen på Grönland.
http://www.sjofartsverket.se/pages/102985/Veckobrev%20fr%C3%A5n%20Oden%202015-08-30.pdf
Pegelmätningar indikerar en ökande havsnivå på 1,4+0,3 mm/år
0,3 är den beräknade landhöjningen orsakad av lättnader pga avsmältningen (”Note that if you add Peltier’s 0.3 mm/yr GIA to the calculated 1.48 mm/yr global average rate of MSL rise, the sum is right at NOAA’s 1.7-1.8 mm/yr figure. – See more at: http://notrickszone.com/2015/08/30/sea-level-rise-alarm-turned-off-noaa-absolute-global-sea-level-rise-is-believed-to-be-1-7-1-8-millimetersyear/comment-page-1/#comment-1036664 ” )
http://www.svensktnaringsliv.se/fragor/miljoratt/lansstyrelsen-morkar-om-ojnareskogen_625099.html
Det vore spiken i kistan för Åsa!
”Den 20 april 2012 disputerade Åsa Romson i miljörätt vid Stockholms universitet.[7] Hon blev därmed den första svenska partiledaren på nästan 40 år med en doktorsexamen. Hennes doktorsavhandling studerar vilket legalt utrymme som den internationella investeringsrätten ger stater att skydda miljön och reglera en hållbar användning av naturresurser samt hur mellanstatliga investeringsavtal påverkar genomdrivandet av miljöpolitiska reformer och miljörättsliga regler”
Båtfärgen har väl torkat men detta kan bli dyrt för oss!
Hittade denna artikel som visar att Åsa inte är direkt främmande för att köra över äganderätten för att få igenom sin vilja: ” INTERNATIONELLT INVESTERINGS-SKYDD – ETT HINDER MOT ”KLIMATSMART” LAGSTIFTNING?”
http://su.diva-portal.org/smash/get/diva2:180928/FULLTEXT01
Soros har, som du säger, en bakgrund som gör honom van att umgås med och utnyttja systemet, var det nu än är. Obama borde vara en perfekt måltavla för honom. Samtidigt måste jag beundra honom för de insatser han gjorde direkt efter murens fall i Östeuropa då han byggde upp ett nät av forskningsinstitutioner och fond för stipendier som möjliggjorde för en lång rad östeuropeiska akademiker att knyta kontakter med Väst.
Han tror (trodde?) på det Öppna samhällets utvecklingspotential. Men verkar ha övergivit den tanken för en röd-grön geggamoja och rent vinstintresse.
GP kommer att släppa lös debatten på ledarsidan varje onsdag med kunniga och frispråkiga
debattörer. Börjar nu på onsdag med Lotta Gröning.
Vore inte det något för dig?
Jag tycker att GP skärpt till sig en aning sedan Alicia kom in på ledarsidan.
Tänk om Du och Lars Bern hade fått in några inlägg. Skulle vara väldigt roligt.
Och nyttigt.
Det händer nog en del lite här och var. Svenskan har enligt uppgift anställt en klimatreporter som ska granska klimatfrågan. Hur hans uppdrag ser ut är oklart, möjligt blir det endast ytliga rapporter i samma stil som Susanna B.’s. Vi-skogens seminarium tydde i varje fall inte på någon större insikt i frågan.
Jag hoppas verkligen att den nya ledarredaktionen på GP har kraft att riva åsiktskorridoren även vad klimatfrågan beträffar. Jag tror på Adam och naturligtvis Alice, men vet som sagt inte hur mycket de får och kan röra runt i dammet och dammen utan att sänka tidningen.
Det vore i varje fall häftigt om klimatljuset kom från väst!
Tack och lov styr klåfingrade politiker inte över klimatet (utom rent lokalt en lite högre temperatur i städerna). Därför borde flumuttrycket ”klimatpolitik” bort en gång för alla.
Man nästan kräks åt att bevittna alla nonsensuttryck som klimattalibanerna lyckats få in i när sagt allas språk.
Ju, jag är själv en stor beundrare av Soros. En makalös levnadsbana för grabb från Budapest som kom till Väst och började som diskare. Med samma bakgrund har mina framgångar varit betydligt blygsammare.
Men, vilka utgjorde då denna långa rad av akademiker som med bl. a. Soros`försorg fick knuta dessa väst-kontakter? (Med säkert många hedrande undantag)
Som sagt den härskande nomenklaturan var i desperat behov av dessa kontakter och insikter för att positionera sig för kommande konjunkturer.
När systemet rasade var man berädd. Blixtsnabbt privatiserade / förskingrade man nationens egendomar. En svår metamorfos, från kommunist till maffia-kapitalist. Inte så mycket moraliskt, men rent tekniskt. De tidigare saliggörande kunskaperna i marxism-leninism är till ingen nytta härvidlag.
Men man hade ju goda kontakter!
Svårt att veta om Soros själv var medveten, eller bara spelade den nyttiga idiotens roll?
Som vi vet, kommunister har en imponerande förmåga att alltid hitta sådana
Helt klart intressant att medelvärdet av NOAA:s peglar är så lågt som nära 1,5 mm/år havsytehöjning. Först avvisade jag det hela därför att det är ojusterat för landhöjning och andra tektoniska rörelser. Och det är en överrepresentation av peglar i landhöjningsområden.
Men Dave Burtons kommentar är bra. Han har koll på vad som är vad inklusive en helt korrekt beskrivning av GIA-korrektionen som lurat många att lägga moms på höjningstakten. Han rensar datat efter bästa förmåga och kommer fram till just ca 1,5 mm/år.
Tidigare har det publicerats studier som istället bara använt stationer med känd GPS-mätt absolut tektonisk rörelse. Jag minns en som gav 1,6 mm/år i globalt genomsnitt.
Satellitaltimetrin låter alltmer otrolig. Det är ju inte rådatat som ger 2,8 mm/år, utan det görs någon okänd justering. Mörner har frågat efter den men inte fått svar,
I ett annat inlägg här i går diskuterades media och klimatfrågan lite grann. Då kom tipset om VI-Skogens seminarium under Almedalsveckan upp.
http://bambuser.com/v/5627215
De fyrtio minuterna är intressanta, samtliga debattörer vilar tryggt i Al Gore´s, Stern´s, IPCC´s famn med 99.9% konsensus och visst hån mot de sk skeptikerna. En av dem är svenskans chefredaktör Fredric Kare´n. Har han inte tänkt om sedan dess är nog den nye klimatreportern´s uppdrag tämligen begränsat.
Hoppas GP blir först med att spränga korridoren.
Skall bli spännande att läsa Grönings inlägg på onsdag. Kanske ger det en vink om hör lösa tyglarna är.
Bara själva tanken att politiker skulle kunna besluta över Jordens klimat är fullständigt absurd och är definitivt ett uttryck för vad man under antiken kallade ”hybris”, alltså mänskligt självförgudande. Herodotos berättar om en persisk kung som lät prygla Bosporen med kedjor som straff för att den stormade när han skulle föra över sina trupper till Europa från Mindre Asien. Jag tycker att politiker som tror att de kan styra över klimatet spelar i samma division som denne konung. Historien upprepar sig ibland.
Att sänka inte bara Nordkalks nya stenbrott utan även skada andra företag i kalkbranschen samt underleverantörer på Gotland var ett stort misstag. Detta med okunnig politik istället för att invänta den miljöprövning som pågår (där Nordkalk fått ja så här långt). Givetvis ska naturvård vägas mot samhällsnytta. Men det var ju det Romson föregrep.
Hur kom hon till Gotland idag då? Får man gissa med det inrikesflyg hennes parti vill förbjuda för oss normala människor.
Kalksten är en värdefull naturresurs. Att inte utnyttja den är inte vettigt. Det finns plats både för natur och stenbrott. Kalken behöver vi i vilket fall. Tas den inte här bryts den utomlands istället. Är inte närproducerat inne nu längre?
Extra sorgligt känns det efter att ha tillbringat dagen vid Gotlands kustklintar i nordväst.
Ann, håller med om att det vore riktigt kul om GP var den tidning som välte åsiktskorridoren.
Dere er vel klar over at det italienske oljefirmaet AGIP nylig har gjort et enormt gassfunn i sjøen utenfor Egypt, som ser ut til å endre kartet hva gjelder avstander og ressurser og politiske premisser i Middelhavsområdet.
Dere har vel også lært dere glosa ”Doubblethink”?
På tysk heter det samme HEUCHELEI fra gammelt av, som betyr å si noe utover med munnen og samtidig mene noe annet innover i hjertet. På Norsk kaller vi det samme for Lyv eller Jug. Og det er ikke helsosamt, da det krenker Nervus vagus. HEUCHELEI eller Doubblethink kan med andre ord trygt fra- rådes som helse- farlig.
Men, for å gjøre det beste ut av det, og tenk også på Svea- gruva på Svalbard,…. så synes jeg noen her burde åpne sjappe som book- maker hvor det er åpent for enhver å tippe og satse og inngå veddemål, i tider som disse da det er så mye doubblethink og HEUCHELEI, Lyv og Jug.
Parisermøtet skal vissnok avholdes mellom 30 november og 11 december , hvor de respektive Imperier og Stormakter nærmest under trussel om Dommedag formodes å skulle kunne bli enige om en radical redusering av fuelingen med fossilt carbon fra nu av. Og på juridisk bindende måte, og så kan de ikke engang bli enige om Ukraina. Hvor det åpenbart også er mye HEUCHELEI og Doubblethink og lyv og jug løs.
Den nærmeste verdenshistorie fra nu av må jo være et el- dorado for den dyktige book- maker.
Hur det nu skall gå till. Så Storbritannien skall börja elda med kol igen? The Guardian är säkert inte riktig med på noterna!
Och så har han en bror Piers Corbyn som är en inbiten klimatskeptiker…
Intressanta tider inför Parismötet.
Ja, kunne vi endelig komme så langt som å begynne å spå og vedde innenfor Parisermøtet.
Hva sånne smågutter som en og annen løytnant i Arbeiderpartiet mener før valget er ikke så viktig eller så sensasjonelt, idet valgløfter er noe man ikke behøver å holde. Valgløfter skal man aldri stole på eller satse penger på.
Men det er helt åpenbart at det i det siste 3/4 år har vært ført en temmelig tung propaganda- kampanje for et bestemt resultat på det møte, blant annet så har The Guardian klart fraveket de mer edruelige og balanserte journalistiske normer de hadde før, og heller klart vist en viss propagandistisk stil og (obs obs skjellsord..)…… journalistisk Fedme!….. som jeg slett ikke liker. For det er så lite saklig informativt. Jeg trenger heller å vite hvilken vei vannet renner, for da kan jeg heller gjøre meg opp min mening selv-. Og Alarmere,… det er heller noe jeg liker å gjøre selv. Jeg trenger ikke å alarmeres.
Og slik det synes kjørt opp nettop med adskillig ”fedme” og store kanoner og smurt tjukt på,….
….. så kan vi jo også garantere at en og annen, kanskje til og med begge bobler eller ballonger vil sprekke, dersom det kommer noe resultat i det hele tatt.
Er det noen som tør å vedde imot det?
Det jeg mener er at i København kom det just ikke noe resultat fordi da hadde den ene eller andre fete bobble eller ballong som var blåst meget stort opp, (Koch Brothers imot Gro Harlem Brundtland og Al Gore) kollapsert.
Selveste Obama, som alle hadde satt sin lit til, reiste hurtigst fra Oslo til København med Fredsprisen i lomma og sikret til alles overraskelse at ingen ting skjedde.
Verden hadde nemlig gått av skaftet eller av skinnene om noe hadde skjedd, og tiden var bare ikke inne for det.
Da Djevelen fikk det i sinn
At intet skulle skje
Da satte han i verden inn
Den første Komitte
SANN!