AP-fondernas vindkraftsfiasko

Christian Sandström är en flitig krönikör i Affärsvälden. Han håller inte bara koll på de stora konkurserna som Northvolt och Stegra utan granskar även hur det går för våra s.k. ”förnyelsebara” energikällor. När det gäller vindkraft så har våra pensionsförvaltare varit så vänliga och pytsat många miljarder av pensionärernas pengar till sådant.

vindkraft hav

Här är några klipp från Sandströms artikel den 17/3 https://www.affarsvarlden.se/kronika/ap-fondernas-vindkraftsfiasko-marginal-pa-minus-329 :

”AP-fonderna har varit i blåsväder för investeringar i gröna fiaskon som Northvolt och Stegra.

Nu framgår att Tredje och Fjärde AP-fonden via sitt gemensamma bolag Polhem Infra också förlorar pengar på investeringar i vindkraft.”

”På Polhem Infras hemsida skriver bolaget att man genom denna investering fortsätter att “placera pensionskapital i projekt som bidrar till Sveriges klimatmål med målsättningen om ett hundraprocentigt förnybart elsystem med hög leveranssäkerhet och låg miljöpåverkan”.

Fina ord brukar inte vara en bristvara i den gröna omställningen.”

”Bolaget äger 23% av Skaftåsen Windfarm som ligger vid gränsen mellan Jämtland och Dalarna, en anläggning som förlorade 250 miljoner 2024. Förlustmarginalen landade därmed på minus 329% för de 35 vindkraftverken.”

”När Skaftåsen invigdes lät det annorlunda:

“ett viktigt tillskott av förnybar kraft i Sverige som bäddar för en hållbar omställning mot ett hållbart samhälle”.”

Tydligen så har vindkraft varit ett populärt investeringsmål för flera andra pensionsfonder. Sandström exemplifierar med BAE Systems pension fund och norska Kommunal Landspensjonskasse. Skotska och Kanadensiska pensionsfonder har också investerat i vindkraft, med stora förluster.

I en påföljande artikel så påpekar Christian Sandström att även solkraften går trögt. https://www.affarsvarlden.se/kronika/sa-mycket-okade-solkonkurserna-2025 

Nu när subventioner och förmånliga skatter ställts in så har efterfrågan på nya installationer minskat. Folk har vad de har men vill inte köpa nytt eftersom det knappast lönar sig. En påföljd av det är att antalet installatörer av solpaneler har sjunkit. ”Under 2025 gick 196 installatörer av solceller i konkurs, vilket kan jämföras med 147 konkurser 2024. ” Ja, vart tog alla de gröna jobben som de rödgröna har skrutit med vägen?

Det verkar onekligen ha blivit en pyspunka på den gröna omställningen., som Anders Bolling formulerade det https://www.100.se/artiklar/debatt/bolling-nu-bevittnar-vi-klimathotets-pyspunka-164 .

Ingemar Nordin

Kommentarer

Kommentera längst ner på sidan.

  1. Magnus blomgren

    Tack!
    Oändligt viktig information.

    Så går det oftast med fina projekt som demokrati – det och den utnyttjas av dom skrupelfria och dom giriga.

    Det behövs upplysning om vindkraft och grön teknik och det behövs upplysning om vårat verkliga klimat i 100 års perspektivet.

    Vi måste verkligen sluta att jämföra klimatperioderna 1961 – 1990 & 1991 – 2020.
    2 klimatperioder är bara väder.

    Hur har vi kommit att hylla dom som säljer in att havet värms fort och att golfströmmen pga våra koldioxidutsläpp stannar?

    Idag – finns inte ett enda parti i Sverige som vågar framföra klimatutvecklingen i Sverige 1860 – 2025 – för då blir dom idiotförklarade, hånade och kallade vetenskapsförnekare. Inte ett enda parti kan lyfta frågan om den kraftiga solinstrålningsökningen 1983 – 2020, utan att bli kallade idioter, okunniga och farliga.

    DET – är vårat samhälle och våran demokrati och våran vetenskap – inför valåret 2026.

    Någon har stulit våran demokrati och våran vetenskap och våra pensionspengar och vårat samhälle – och våran framtid.

    Det är inte konstigt att det blir krig och nationalism i våran värld – med dessa förutsättningar.

    Vad händer med klimatet? Vad händer med vårat samhälle? Vad händer med ekonomin?
    Sådant kan inte diskuteras utan att ordet klimatförnekare kommer flygandes.
    Samhällsdebatten är idag endast en stor, stinkande, varböld.
    Demokrati måste vårdas annars dör den och det kan ta tid att få utrett om och när demokratin är Död…kanske är den redan död.

  2. foliehatt

    Många av våra system är konstruerade utifrån tanken att människan är en idealistisk varelse. Men, som visas gång på gång från AP-direktörer, skumraskapotek, Trump, telefonbedragare, etc – så är det det gamla mantrat som the Beatles formulerade som gäller:

    All through your life I me mine

    I me me mine
    I me me mine
    I me me mine

    System ska istället konstrueras med ett innehåll av kontroller, krav på redovisningar och KONSEKVENSER.

    Inga-Britt Ahlenius har rätt

  3. Stefan G

    Tro inte att Daniel Helkden MP lyssnar eller läser fakta. SvD hade ett uppslag med honom i söndags och men blir förvånad över tondövheten och faktaresistensen.
    Han babblade om dessa förbannade klimatmål, elbilsbonus och vindkraft.
    Man får hoppas t S har vett att hålla dom ifrån makten om det blir maktskifte i höst, men eftersom makten är viktigare så får vi nog tillbaka idiotin 2014-22 på alla plan.

  4. Magnus blomgren

    Vindkrafthaveriet är en konsekvens av en tillbedjan och tro – på klimatmodeller.

    Georg Orwell – tycks ha förutspått denna utveckling.

    Storebror ser dig – förutsådde han.

    Enda utvägen var att lära sig att älska ”Storebror”.
    Om storebror stjäl dina pensionspengar, så är det för ett gott syfte.
    Om storebror säger att golfströmmen stannar och haven kokar, så är det en slags sanning.

    Jag minns när vi kollade upp styrelserna i dom pensionsfonder som investerade i svensk vindkraft, bl a längs norrlandskusten – bl a fanns där Kanadensiska pensionsfonder.
    Dessa styrelsers utlåtande var en helt horribel tillbedjan till Modellerna, både av klimatet och ekonomin.

    Detta var ca 5 år sedan – men jag rekommenderar starkt att gå in på deras hemsidor och ta del av deras – tankegrund….Det är väldigt lätt att tillbedja klimatmodeller och ekonomiska kalkyler.
    Största problemet och själva grunden för deras beteende är djupt mänskliga.
    Skall man bemöta det djupt mänskliga krävs insikt och kunskap och fingertoppskänsla.

    För det något tragiska är att dom flesta vet och förstår att en klimatmodell – är bara en modell.
    Men nu har modellen blivit en sanning…ett nyttoverktyg, för dom giriga.

    Det är inte pensionsfonderna som är giriga – det finns en elit där bakom.

    Det är nu 1984, varje dag, varje år.

    Vi har en ny sanning och en modell över den.

    Dom svenska vindkraftsindustrierna är bara ett av symtomen…på…

    Säg aldrig att den stora klimatförändringen var 1850 – 1900…för då går du emot modellen, tron och….sanningen.
    Säg aldrig att norra hemisfären gick ur Lilla Istiden 1850 – 1920, dvs långt före den stora ökningen av koldioxid, som kom efter 1950.

    Ekonomi och klimat – tänk att det var dom vetenskaperna som skulle kroka arm och förändra världen tillsammans.
    Det såg nog inte Orwell – men han förstod människan och han såg krigen och fick skador av dom båda.

  5. Ann lh

    Våra klimathotsjournalister anklagar politikerna här i landet för att de inte förmår att nå våra inhemska klimatpolitiska mål.
    Om tanke- och yttrandefrihet rådde skulle klimathotsjournalisterna på SVT och SR tillåtas att ifrågasätta OM målen är rimliga med hänsyn till den verkliga världen därute där ingen klart kan säga hur mycket förändringarna i solstrålningen som når jorden, havsströmmarna och andra naturliga krafter styr ”klimatförändringarna”.
    Och, ve och fasa är målen rimliga OM man tog hänsyn till mänskligheten utanför vårt lilla låtsasgröna land vars energiförsörjning och utveckling till stor del (nära nog 87%) vilar på de fossila bränslena, främst kol.
    Vad har våra politiker och medlemmarna i det klimatPOLITISKArådet att säga om detta?
    Alltmedan årets första bofinkar glatt smattrar i trädgården.

  6. Simon

    Man får göra en film om hela penningkarusellen. Synd att titeln ”borta med vinden” redan är upptagen.

  7. Tege Tornvall

    # 3. För att nå den makt de eftersträvar behöver S både MP och V – somförstås har sitt pris.

  8. Tege Tornvall

    Här borde förstås de tyvärr tandlösa Skattebetalarna reagera. Men de tycks tro på ”omställningen”. Jag har som både journalist och ständig medlem förgäves informerat deras VD Christian Ekström. Vi har förstås flera av deras medlemmar i våra led. Väck deras sovande ledning. Deras Slöseriombudsman angriper småsaker- men inte AP-bedrägeriet.

  9. Makten vet att folket går att lura genom brödet och skådespelet.
    Sent skall syndarna vakna med sitt enorma kapital dom inte var ämnade att inneha.

  10. Lasse

    Om vi förlorar pensionen så kanske vi kan vinna på att bosätta oss där vindkraften stör:”Regeringen har i mars 2026 föreslagit att närboende till nya vindkraftsanläggningar ska få ersättning för att öka den lokala acceptansen och kompensera för eventuell påverkan på bostadsmiljön”

    Det man kan reagera på är vind och sols roll för produktionspriserna-den går att utläsa hur mycket det blåser i priset!
    När sen oljemarknaden dubblar priset på oljan så är förespråkarna för mer vind ute och pekar med hela handen-Nu ser ni hur känslig energisituationern är för konflikter -Man kunde le åt dem om man inte visste hur de drabbar oss!
    ”Nån som vill se dyrare energi?”

  11. Sören G

    Jag laddade ner temperaturdata från borrkärnor från inlandsisen på Grönland respektive Antarktis för några år sedan. Där ser man hur temperaturen har varierat uppåt och neråt med flera grader. Den postglaciala värmeperioden respektive Bonsåldern var drygt 0,5 grader varmare än under den romerska värmeperioden, som i sin tur var en grad varmare än under vikingatiden. Däremot var det 3 grader kallare 2800 f.v.t. än under Bronsåldern. Lika kallt var det på 700-talet och Lilla istiden på 1600-talet.

    Nu hörde jag på radion om en forskargrupp som har åkt till Antarktis för att studera inlandsisens avsmältning. Syftet skulle vara att göra en prognos om hur fort det kommer att gå i framtiden.
    De tror tydligen att det är koldioxidhalten i atmosfären som styr klimatet. Vad var det då som styrde klimatet tidigare?

  12. Magnus blomgren

    Nr 10 Lasse
    ” påverkan på bostadsmiljön”

    Och på naturen och hälsan.

    Det – är samma folk som tycker att jättelika vindkraftsparker är det bästa för havet.
    Och samma folk – som tror att havsvindkraft är billigt.

    Och samma folk som tror att våra hav kokar – och att dom senaste årens kalla vintrar beror på en avstannande golfström.

    Det är samma folk – som tror att våra vita julhelger för alltid är borta.
    Och samma folk som tror att vasaloppet är inställt sedan flera år.

    Samma folk – som inte vet att ungefär varannan vinter 1860 – 1900 var varm – med dagens mått.

    Samma folk alltså – som tycker att fattigpensionärer kan bo vid vindkraftsindustrierna.

    Rätten till ett värdigt liv?

    Näää, dom….resonerar som stalin, hitler och alla andra stora ledare….

    Hellre vindkraft och klimatåtgärder än skola, vård och omsorg.. Vems slogan är det?

  13. Magnus blomgren

    Nr 11 Sören G
    Men,men,men – var inte klimatet stabilt före 1850?

    Bygger inte hela klimathotet och den moderna klimatvetenskapen på att det var ett stabilt klimat innan människan började släppa ut antropogen koldioxid?

  14. Tege Tornvall

    # 12 Magnus. Nazisterna hade långt framskridna planer på stora och höga vindkraftverk som stålkonstruktioner med flera rotorer överst. Men de skrinlades av praktiska och tekniska skäl. Nazisterna blandade naturromantik med pragmatisk realism. Jag har en bild på ett sådant, som Ingemar kanske kan lägga in. Ganska hårresande!

  15. Tege Tornvall

    # 11. Om de vill studera ”inlandsisens avsmältning” får de klättra (lyftas?) några kilometer upp. Men där är årsmedeltemperaturen på sina håll under 50 minusgrader. Isen växer med nederbörd. Återvändande forskare finner sina läger täckta med is och snö.

    Däremot kan de se randis i havsnivå puttas ut i havet av växande landis. De kan också se havsisen växa vintertid och minska sommartid. Om de färdas på fartyg kanske båten fastnar i isen. Inte så ovanligt i både Antarktis och Arktis.

    Men vem betalar för sådan flumforskning med i förväg förväntat resultat?

  16. Magnus blomgren

    På tal om fiasko inom klimat och klimatåtgärder:

    Molnbildningen – trodde nog både klimatforskare och modeller skulle öka i en varmare värld…
    Men plötsligt minskade molnen snabbt och solinstrålningen satte högsta fart.

    Redan där tycks modellerna fallera.

    Ser man till koldioxidökningen på ca 100 ppm från 1950 – talet, så borde det kanske ge omkring 0,3 grader celsius högre temperatur – därefter börjar modellerna att fundera på återkopplingsmekanismerna som vattenånga, albedo, molnbildning osv….och slutsatsen dubblar koldioxidens uppvärmning.

    Men – som vi ser, en av dom viktigaste parametrarna är trots allt molnbildning som påverkar albedo och solinstrålning – som i sin tur påverkar dom flesta parametrarna i klimatsystemet.

    Klimatmodellerna haltar illa men värmen stiger så ännu så länge kan alla fortsätta att låtsas ” att vi fattat detta”.

    Precis samma är det med vindkraften – sålänge det finns pensionfonder och skattemedel att gräva grova miljarder ur….så länge kan dom fortsätta att låtsas att det fungerar, att det är billigt, hållbart och lönsamt…och inte minst att Det är gott för planeten och mänskligheten.

    Trots att vi alla står där med dyra elräkningar – så stoppar vi huvet i sanden och lyssnar till budskapet om aldrig så billig el och att mer av samma vara – gör det ännu billigare.

    Människan är skapt till att lyssna till sina ledare. Vi går i krig och vi tror på klimatmodeller och billig vindkraft…det är frustrerande, men det är sådan våran art är.

  17. tty

    #11

    ”De tror tydligen att det är koldioxidhalten i atmosfären som styr klimatet. Vad var det då som styrde klimatet tidigare?”

    Vi vet mycket väl att det är Milankovichkurvorna (=solstrålningens fördelning) som styr de storskaliga klimatförändringarna, typ istider/mellanistider.

    Vad som styr de mindre svängningarna under en mellanistid vet vi däremot inte. Däremot kan vi vara ganska säkra på att det inte är koldioxidhalten, eftersom den och klimatet inte följs åt, och det nästan alltid är temperaturen som svänger före och koldioxidhalten som följer efter.

    En mycket intressant ny artikel som demonstrerar detta i detalj;

    https://www.preprints.org/frontend/manuscript/d457976f33e75df0e4a10996ababadf7/download_pub

  18. PS

    Perspektiv.
    Kan det vara så att ’Systemet’ manipulerats och inte är förstört / trasigt? Det fungerar nu exakt som avsett – mot oss.
    Att ta med sig: el-systemet borde vara till för att hjälpa oss, inte att vi är till för att hjälpa el-systemet.
    (med samma logik: vården borde vara till för att hjälpa oss, inte att vi är till för att hjälpa vården)
    Så, sök orsak, syfte och verkan, hitta källan. Tips, det är inte Trump’s eller Putin’s fel. Ledtråd, Epsteinklassen. /P

  19. pekke

    Ann lh #5

    Ja, man hör aldrig nån kritisk fråga till klimat/miljö-aktivisterna i SVT eller SR.
    Ingen berättar att Sverige har så små utsläpp att vi i det närmaste är bäst i både världen och EU per capita.
    Aktivister som vill riva alla dammar utan att ha nån plan för elproduktion och översvämningsrisken.
    Flertal som vill lägga ner skogsbruken trots att vi i dag har mer skog än för 100 år sedan, jordbruk skall oxå strypas m.m.
    Men ingen verkar ha en plan på hur det här landet skall klara sig om vi lägger ner allt.

  20. Tege T. #14
    Var det nån av bilderna i nedanstående Spiegelartikel du tänkte på?
    Länk–>Nassesnurror?
    F.ö. så finns det mycket nazistiskt och fascistiskt tankegods i dagens gröna ideologier, nåt dom själva är lyckligt omedvetna om i sin historielöshet.

  21. Magma

    # Tege 14.
    ”Nazisterna hade långt framskridna planer på stora och höga vindkraftverk som stålkonstruktioner med flera rotorer överst”
    Var det någon av de där vindkraftsvurmarna, Märta – eller vad hon nu heter, som så gärna brunsmetade företrädare för något annat parti … ända fram till att hennes anställda kanslipersonal pekade ut hennes ledarstil som ett arbetsmiljöproblem …

  22. Berra

    OT:

    Märkligt att när sossarna, med kärringberg i spetsen, är i opposition så vill de sänka bränsleskatter för att motverka inflation…

    Innan senaste valet rusade bränslepriserna men fanns det inte på kartan att sänka några skatter utan det var snarare bra för klimatmålen…och inflationen rusade…

    https://www.sverigesradio.se/artikel/kravet-fran-s-tillfalligt-sankt-skatt-pa-drivmedel

  23. Patrick

    För att travestera Magdalena Andersson i riksdagen: -Vi ser här en våg av gröna konkurser som sköljer över landet! Detta hade inte varit möjligt utan Miljöpartiet!

  24. Berra

    Här är ledamöterna i ”klimatpolitiska rådet” om någon var osäker på om de har en agenda eller inte…

    https://www.klimatpolitiskaradet.se/radets-medlemmar/

  25. Rossmore

    OT:

    På WUWT finns idag en artikel som utmärkt belyser hur klimataktivismen arbetar systematiskt. Anklaga motsidan för att göra det du själv gör. Sanningsministeriet Covering Climate Now visar vägen:

    ”Klimataktivister hävdar att anhängare håller tyst på grund av en ‘tystnadsspiral’”

    https://wattsupwiththat.com/2026/03/20/climate-activists-claim-supporters-are-staying-quiet-because-of-the-spiral-of-silence/

    AI-assisterad sammanfattning av artikeln:

    ”Artikeln tar upp ett argument som framförs av vissa klimataktivister: att stödet för klimatåtgärder i samhället egentligen är mycket större än det verkar, men att många människor väljer att inte uttrycka sina åsikter öppet. Detta förklaras med teorin om en ”tystnadsspiral”.
    Begreppet syftar på ett socialt fenomen där individer undviker att säga vad de tycker om de upplever att deras åsikt är impopulär eller avviker från majoriteten. Rädslan för socialt utanförskap eller kritik gör att människor istället håller tyst. När många tänker så uppstår en självförstärkande effekt: tystnaden gör att det ser ut som att färre tycker på ett visst sätt än vad som faktiskt är fallet.
    Enligt de studier som aktivister hänvisar till finns det ett brett stöd för klimatåtgärder globalt. Många människor vill att regeringar ska agera kraftfullt mot klimatförändringar. Problemet, menar de, är att detta stöd inte alltid syns i offentlig debatt eller politiska diskussioner, eftersom människor underskattar hur många andra som delar deras uppfattning.
    Artikeln är dock kritisk till detta resonemang. Den ifrågasätter både hur tillförlitliga dessa undersökningar är och hur resultaten tolkas. Det antyds att opinionsmätningar kan vara missvisande, exempelvis beroende på hur frågor formuleras eller vilka svarsalternativ som ges. Det kan också finnas en skillnad mellan att i en enkät uttrycka stöd för klimatåtgärder och att i praktiken vilja genomföra de förändringar som krävs.
    Vidare lyfter artikeln att det kan finnas andra förklaringar till varför människor inte talar mer om klimatfrågan. Det kan handla om att frågan inte prioriteras lika högt i vardagen, att människor har andra politiska eller ekonomiska bekymmer, eller att de är tveksamma till vissa föreslagna åtgärder.
    Artikeln problematiserar alltså idén om att tystnad i debatten automatiskt innebär dolt stöd. Den menar att detta kan vara en alltför enkel förklaring och att verkligheten är mer komplex.
    Sammanfattningsvis beskriver artikeln en konflikt mellan två tolkningar:
    Aktivisters syn: Det finns ett stort men dolt stöd för klimatåtgärder som hålls tillbaka av sociala normer.

    Artikelns kritiska perspektiv: Stödet kan vara mer begränsat eller mer nyanserat än vad som påstås, och tystnad behöver inte bero på rädsla att uttrycka sin åsikt.”

    Själv tror jag att ev tystnad och avstående från att uttrycka en bestämd åsikt hör samman med rädslan att bli stämplad med vänsterns numera så väletablerade begrepp ”förnekare”. Det har en hel del att göra med association till Hitler och förintelsen, vilket skrämmer.

    Tror att ”stödet för klimatåtgärder i samhället” är betydligt mindre än vad vänsterbliven aktivistmedia inbillar sig och hävdar.

  26. Ann lh

    # 24 Berra, stort tack för upplysningen om klimatpolitiska rådets medlemmar.
    Så många företrädare för olika ”klimatinstitutioner” men ingen med uppgift att hålla sig ajour med och förmedla aktuell och grundläggande vetenskap kring klimatet och klimatförändringarna till politiker och ”alla andra”.
    Detta förklarar varför vårt lands klimatpolitik saknar den aktuella klimatvetenskapliga grunden – med känt resultat.

  27. Tege Tornvall

    # 25 Rossmore. Jag möter i vardagen få som uttalat tror på och stöder larmen, många som egentligen inte oroar sig och har nog med vardagens bekymmer, och ganska många som betvivlar larmen av egna kunskaper och erfarenheter.

    Det får mig att ana en dold och passiv majoritet MOT larmen. Vår uppgift är att väcka den till liv och handling med väl skildrad VERKLIGHET. Vi har knappt sex månader på oss att lokalt och regionalt väcka en opinion som blåser makthavarna om öronen och kan räknas i röster, det enda argument som biter på politiker.

  28. Simon

    #27 Tege
    Jag håller med. Jag gör vad jag kan för att påverka.

  29. Tege Tornvall

    # 3. S vill återvinna makten. Utan egen majoritet behöver de MP för att nå den. För detta har MP ett pris. Liksom också V har. Välkommen till verkligheten! Det är en politisk utpressningssituation.