Den arktiska smältsäsongen varar normalt i sex månader, från i slutet på mars till en bra bit in i september. Men i år så varade smältsäsongen bara strax över fem månader och isen har haft en rekordtillväxt sedan den 1:e september.
Från bloggen Real Science och Danmarks Meteorologiske Institut.
Ingemar Nordin
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
Man kan riktigt se framför sig hur anti-AGW gänget febrilt sitter och bläddrar bland alla olika data och sätt att mäta dem för att hitta något som stödjer deras tas att uppvärmningen är slut. För ett par månader skrev Ingemar inlägg om att “Den arktiska isen växer igen” trots att som vi ser här att minimum hamnar som tredje lägsta. Men kan man inte säga något om mängden is kan man alltid hitta på att smältsäsongens längd enligt ett föråldrat diagram är det relevanta.
Sa jag att det var rekordtillväxt i Arktis? Det är ingenting mot Antarktis. Här är den senaste megarekordtillväxten i Antarktis
https://sunshinehours.wordpress.com/2015/09/24/sea-ice-extent-day-266-strange-data-antarctic-gains-2-4-million-km-in-one-day/
Det går spikrakt upp! 2,4 miljoner km2 på en dag. Det du!
(Jag har tagit till mig Gustavs budskap om att bättra på min “retorik”, hämtad från er alarmister)
Uppenbarligen fortsätter istillväxten (även om utbredningen var något lägre än förra året):
http://www.science-skeptical.de/blog/arktisches-meereis-volumen-nimmt-seit-2011-wieder-zu/0014584/
Om det nu finns något värde i att bedöma smältsäsongens längd så har den varit ovanligt lång i år, antagligen rekordlång. Ismaxima nåddes väldigt tidigt, ca 25/2 och minima runt 13/9, vilket är ganska normalt.
Annars präglades smältsäsongen av “väder”, det var ovanligt kallt i maj- juni och ovanligt varmt i juli. Trots den svaga inledningen spurtade 2015 bra på slutet och kom ner på tredje-fjärde plats hittills. Sommarens minskning i isutbredningen ligger ungefär mitt på den långsiktiga trendlinjen, ca -10% per decennium.
http://psc.apl.uw.edu/wordpress/wp-content/uploads/schweiger/ice_volume/BPIOMASIceVolumeAnomalyCurrentV2.1.png
Vi ligger precis på en linjär trend i minskad isvolym.
Nevens blogg har just börjat sammanfatta årets säsong i Arktis för den som vill ha lite mer fakta:
http://neven1.typepad.com/
http://psc.apl.uw.edu/wordpress/wp-content/uploads/schweiger/ice_volume/BPIOMASIceVolumeAnomalyCurrentV2.1_CY.png
Det ser ut som isvolymen minskat ca 1200 km3 mellan september 2014 och september 2015. Undrar hur många Joule smältvärme det motsvarar?
Nej, jag får precis samma bild. Istillväxten från 2011/2012 är densamma som jag angivit i #3. Vad är din poäng?
Det här kommer kanske som en nyhet för er, men polarisens utsträckning och volym är ingen kanariefågel för den globala uppvärmningen. Men eftersom ni klimatalarmister ständig kör med propagandan om smältande polarisar och hur jorden kokar bort/ isfritt Artis redan för ett par år sedan etc, så kan det väl inte vara fel att peka på data som falsifierar ert trams.
Men Thomas, Du verkar tro på att trenden bevisar något? Titta då i så fall bakåt i tiden om hur istäcket i Arktis varierat kolossalt mycket enligt vittnesbörd från våra tidiga polarforskare.
” Titta då i så fall bakåt i tiden om hur istäcket i Arktis varierat kolossalt mycket enligt vittnesbörd från våra tidiga polarforskare.”
Väldigt anekdotiskt. Försök till heltäckande rekonstruktioner visar på mycket mindre variation.
http://skepticalscience.com/record-arctic-sea-ice-melt-to-levels-unseen-in-millennia.html
http://www.svt.se/nyheter/vetenskap/arktiska-polarnatten-kryllar-av-liv
Problemet blir förståss att gratis på långa vägar räcker……
“anti-AGW gänget”
Jag trodde det var ni alarmister som är emot AGW och vi realister som inte ser det som ett hot, eller fördel i lagom mängd. 😉
#5
“Trots den svaga inledningen spurtade 2015 bra på slutet och kom ner på tredje-fjärde plats hittills”
Alltid lika kul hur de som påstår sig bekymra sig för värme och något mindre is samtidigt är de som hejar på nya påstådda rekord i alarmistisk riktning mest…
Hur som helst, vilken algoritm eller graf ni än föredrar, finns tyvärr för er inte minsta dramatik att finna i isutbredningen. Ledsen.
Vad hände med 60-årscykeln? 35 är ganska nära en halva av 60.
Tanken kan stödja hypotesen om en 60-årscykel vilket i sin tur innebär att uppmätt uppvärmning de senaste 100 åren väsentligen är en följd av växande CO2-koncentration och vår påverkan.
Man kan givetvis spekulera om diverse cykler av oceanoscillation och hur de eventuellt skulle påverka vår förmåga att mäta luftens energiinnehåll. Sådana tankar finns hos både troende på klimathot och ännu tidigare hos klimathotsskeptiker. (Alamisterna vaknade först när brist på uppvärmning behövde bortförklaras, inte när värmen steg).
Men det väsentliga är att oavsett vem som talar om dessa korta cykler har de givetvis inget att säga om några bakomliggande orsaker till en svag uppvärmning under cirka ett sekel, eller uppvärmningen som pågick även tidigare. Klimatvarition från tex somaktivitet eller växthusgaser skulle modereras på samma vis.
Glädjen lär vara till imorgon när NSIDC rättar felet..
I #5 påpekas det att det finns flera olika beräkningsmetoder. Kanske använder man en för tidigare år och en annan för innevarande år. Meteorologer brukar ju justera mätdata så.
Sådant värmer debatten.
Ta sen och kolla vad som betecknar en istid….. nämeligen att det ligger is vid polerna..
http://narrskeppet.blogspot.se/2015/09/utkiken-om-kolgruvor-i-indien-och.html
Den där rekonstruktionen uppvisar i stort sett ingen korrelation mot uppmätt temperatur. Antingen är rekonstruktionen fel eller också styrs isutbredrningen av något annat än temperaturen.
Ökad förståelse finns i Norge-något som kan förklara den istillväxt som förväntas fortsätta.
Ingen (Thomas p) som ge detta nya rön en vettig kommentar?
Däremot ser jag att pappret som skrivits får förtvivlad kritik-allt för att dölja det!
Korthet så strömmar med vind och vatten mer is ut mellan Island och Grönland än förväntat. 4 Km per dag.
http://mm.aftenposten.no/kloden-var/naturlig-issmelting
Mye av isavsmältningen i Arktis är naturlig!
Sorry L Skrivet av mig. Lasse.
#27 Precis så! Isutbredningen är inte styrd av luft temperaturen i första hand se ovan!
Finns det en 60 årscykel så kan vi se fram emot en period där alarmen om höga temperaturer avtar.
Vi som vågar följa alternativa bloggar -där StebenGoddar är mest alert- vet att det förekommer klimatalarm med äldre datum som i backspegeln ser roande ut.
I denna råd talas det om Arktis isläge. Där passar 60 årscykeln in-men kan endast förlängas in i dåtid med anekdotiska medel vilket är en svaghet. Men fiskare brukar hålla koll på var fisken finns. Det är de som givit inspiration till AMO som tydligt varierar med en 60? års cykel.
http://www.woodfortrees.org/plot/esrl-amo/from:1900
jag delar inte din uppfattning, finns 60-årscykeln bör temperaturen vända uppåt om ca 5-10 år för att skjuta fart på allvar om 10-15. Efter den period av lugn vi haft de senaste 15 åren kan denna nya uppgång leda till allvarlig hysteri och sanslösa beslut.
I logikens namn borde väl allt bli tvärtom då, subventioner av fossila bränslen, straffskatt på vind o solkraft, miljöbilspremie till de som kör gamla jänkare, “ät mer kött” kampanjer osv 😉
Men de kanske bara är jag.
Jag hör vad du säger, men ser vad jag ser!
http://www.woodfortrees.org/plot/esrl-amo/from:1900/plot/hadcrut4gl/from:1900
Vill även påminna om global brightening som förstärkt temperaturen de senaste 20 talet år över främst västvärlden .
Nu med Kinas beslut att genomföra clean air act? så blir det varmare i Kina dock!
L
Enl Lennart B är Vind en av de viktigaste faktorerna vid issmältning. Men det kanske ingick i någon av de kategorierna du nämnde
🙂 🙂 🙂
Solar forcing synchronizes decadal North Atlantic climate variability
http://www.nature.com/ncomms/2015/150915/ncomms9268/abs/ncomms9268.html
Eleven year cosmic search leads to black hole rethink
http://www.alphagalileo.org/ViewItem.aspx?ItemId=156569&CultureCode=en
Volcano’s toxic gas output revealed
http://www.ed.ac.uk/news/2015/volcano-230915