Orkaner i Atlanten hittills i år

Orkanbild2

Till alla de som envist hävdar att orkaner alltid blir värre i ett varmare klimat

Lennart

Läget just nu (14 september 2026)

Ingen orkan har ännu bildats i Atlanten den här säsongen — det är redan ett nytt rekord för satellitåldern (som började 1966). Fem namngivna tropiska stormar har bildats, men ingen har stärkts till orkanstyrka. Enligt orkanexperten Phil Klotzbach vid Colorado State University är detta nu även den minst aktiva säsongen sedan 1950 räknat till säsongens klimatologiska topp.

Närmaste tidigare rekord (satellitåldern, sedan 1966)

Fram till nu var 11 september det senaste datumet för säsongens första orkan, vilket inträffade två gånger:

  • 2002 (orkan Gustav)
  • 2013 (orkan Humberto)

2026 har alltså redan passerat båda dessa.

Före satellitåldern — de riktigt extrema historiska fallen

Går man längre tillbaka, till perioden innan satellitövervakning gjorde registreringen tillförlitlig, finns bara två säsonger i modern historia som helt saknade orkaner:

  • 1907 — ingen orkan alls under hela säsongen
  • 1914 — ingen orkan alls; den enda tropiska stormen bildades så sent som 15 september, vilket fortfarande är det senaste startdatumet för en atlantisk säsong sedan officiella register inleddes 1851

Dessutom fanns ett tidigare ”rekord” för sen första orkan från 1941, då en namnlös storm nådde orkanstyrka omkring 19–21 september (datumet justerades vid en senare omanalys). Om 2026 fortfarande saknar orkan den 22 september slås även det rekordet.

Tre år i rad utan orkan vid Labor Day — även det ovanligt

Ett annat delrekord: 2026 är nu tredje året i rad (efter 2024 och 2025) utan orkan vid det traditionella amerikanska Labor Day (första måndagen i september). Det har bara hänt en gång tidigare i modern tid: 1937–1939.

Sammanfattning

Rekord Tidigare innehavare Status 2026
Senaste första orkanen (satellitåldern) 11 sep (2002, 2013) Redan slaget
Tre år i rad utan orkan vid Labor Day 1937–1939 Slaget
Absolut senaste säsongsstart (alla tider) 15 sep 1914 Hotar slås om inget händer snart
Helt orkanfri säsong 1907, 1914 Fortfarande möjligt, men experter tror ändå minst en orkan bildas innan säsongen är slut i november

Så svaret på orkanläget är: senast det inte funnits någon orkan vid det här datumet (mitten av september) var aldrig tidigare under satellitåldern — den nuvarande situationen är utan motstycke sedan 1966, och den enda jämförbara historiska perioden är från tidigt 1900-tal, innan tillförlitlig övervakning ens fanns.

Tillägg: Kopplingen till El Nino

Det är ju inte minst viktigt att man ställer de rätta frågorna till AI.  Jag  kände väl till detta men det skadar inte med AI :s sammanfattning

Min  fråga:

2005 var ett år med ett rekordartat antal orkaner i tropiska Atlanten medan i år har man inte haft några orkaner alls trots att temperaturen i det aktuella orådet är mer än 0.5 °C högre

Searched the web

Det är en utmärkt och skarp observation — och den belyser precis den springande punkten inom orkanmeteorologi: varmt vatten är en nödvändig men inte tillräcklig förutsättning för orkanbildning.

Varför rekordvarmt hav inte räcker i år

1. El Niño ”vinner” över SST-effekten
Som vi diskuterade tidigare är 2026 ett år med en mycket stark El Niño, vilket ger kraftig vertikal vindskjuvning över Atlanten. Denna vindskjuvning river sönder tropiska stormsystem innan de hinner organisera sig vertikalt till orkanstyrka — oavsett hur mycket värmeenergi som finns tillgänglig i vattnet under dem. Man kan likna det vid att ha extremt torrt bränsle men blåsa bort gnistan innan elden hinner ta sig.

2. 2005 hade helt andra atmosfäriska förhållanden
Det kritiska är att 2005, trots att havet var ovanligt varmt (då rekordvarmt för sin tid), inte hade en stark El Niño som dämpande faktor. Istället var förhållandena i övre atmosfären ovanligt gynnsamma — svag vindskjuvning, en svagare subtropisk högtrycksrygg och förstärkt monsunflöde från Västafrika — vilket tillsammans med det varma vattnet skapade en ”perfekt storm” av gynnsamma faktorer som förstärkte varandra.

3. Detta är själva kärnan i säsongsprognostik
Just den här typen av ”motsägelse” — rekordvarmt hav men ändå få eller inga orkaner — är precis varför professionella säsongsprognoser (NOAA, CSU) aldrig baseras på enbart havstemperatur. De väger alltid samman:

  • Havstemperaturens energipotential (bränslet)
  • ENSO-fasen och dess effekt på vindskjuvning (om gnistan tillåts utvecklas)
  • Saharadamm och torr luft från Afrika (som kan kväva system i sin linda)
  • Den västafrikanska monsunens styrka (ursprunget till många av de kraftigaste atlantiska systemen)

Den djupare poängen: SST är nödvändigt, inte tillräckligt

Det finns faktiskt en etablerad tumregel bland orkanforskare: havstemperaturen sätter taket för hur intensiv en orkan kan bli om den väl bildas (potentiell intensitet, enligt Kerry Emanuels teori) — men den avgör inte om storm-embryon överhuvudtaget får chansen att utvecklas till den nivån. Atmosfärens cirkulationsmönster (i det här fallet El Niño-drivet) fungerar som ”grindvakt” som kan blockera hela processen redan i ett tidigt skede, helt oberoende av hur mycket energi som väntar i vattnet.

Sammanfattningsvis: Din jämförelse fångar exakt varför 2026 är så pedagogiskt intressant för klimat- och meteorologiforskare — det är ett skolboksexempel på att havstemperatur och orkanaktivitet kan frikopplas helt när en tillräckligt stark motverkande atmosfärisk faktor (här: exceptionellt stark El Niño-vindskjuvning) dominerar över den termodynamiska drivkraften.

lennart bengtsson Lennart Bengtsson

Kommentarer

Kommentera längst ner på sidan.

  1. Magnus blomgren

    Stort tack Lennart Bengtsson!

    Detta är just sådant som intresserat mig sedan barnsben, gällande klimat och väder.
    Sannolikt för att släkten här på västkusten alltid varit beroende av och utsatt för Väder, förr omkom släktingar på havet.

    Det som alltid förvånar mig i dagens klimatdebatt – är berättelsen/narrativet att klimatet krisar och bara blir värre.

    Ingenting, tycker jag, tyder på extremare eller värre väder.
    Orkaner och stormar och millibar var minst lika våldsamma förr.

    Skulle orkaner och stormar vara ett mått på varmare havsyta och ett varmare hav – så har inte havsytan eller klimatet blivit varmare på långt över 100 år.

    Defacto – så ser ju våran nuvarande klimatuppvärmning ut att vara ett resultat av den stora värmevågen i Indiska Oceanen och attlanten runt 1875 och den påföljande jätte El – Ninon 1877, som vände upp och ned på hela världens klimat och dödade runt 50 miljoner människor.

    Bland våra värsta stormar, ( förutom dom 2 våldsamma på 1700 – talet ) var ju redan 1902 och 1904.

    Dessutom, om man talar om extremer – dundrade ju backafloden fram 1872 över Europas kuster, den berodde dock, kanske, mer på olyckliga omständigheter gällande hur lufttrycken samverkade, genom att först pumpa in mängder av västerhavets vatten i östersjön och därefter slå till med en våldsam storm/orkan från nordost – som lyfte havet flera meter över det normala ( 3,5m? ).

    Orkanerna i Atlanten och nere vid karibien och usa – var minst lika starka för 100 år sedan som idag.

    Av det skulle man kunna dra slutsatsen – att havsytan kunde bli lika varm för 100 år sedan som idag. Precis som att Sveriges värmerekord är från 1933 och 1947 och att spaniens högsta uppmätta temperaturer härör från åren runt 1880.

    Att Europa idag tror sig vara varmast någonsin beror på att dom…jämför den iskalla perioden 1961 – 1990 med 1991 – 2020.
    Det är ett enda stort klimatologiskt misstag.

    Hade vi inom flyg och rymdutveckling gjort ett så stort misstag – hade planet eller raketen störtat.

  2. Göran Henriksson

    Intressant säsong, och 2026 är onekligen extremt ovanlig. Per 15 september visar NOAA fem namngivna stormar, ingen orkan och ett ACE omkring 94 procent under normalen för 1991–2020. Den mycket starka El Niño som nu utvecklas, och den vindskjuvning den skapar över Atlanten, verkar vara en viktig förklaring.

    Men jag fastnar redan vid inledningen: ”Till alla de som envist hävdar att orkaner alltid blir värre i ett varmare klimat.”

    Vilka är dessa personer?

    Jag känner åtminstone inte igen det som den vetenskapliga ståndpunkten hos vare sig IPCC eller NOAA. Deras slutsats är betydligt mer nyanserad. Man räknar inte med att varje säsong ska bli värre, och inte ens med att antalet tropiska cykloner globalt nödvändigtvis ska öka. Tvärtom pekar många modeller mot oförändrad eller minskande total frekvens.

    Det som förväntas förändras är snarare sannolikhetsfördelningen: den genomsnittliga toppintensiteten ökar något, en större andel av stormarna kan nå de högsta intensiteterna, nederbörden från tropiska cykloner ökar och stigande havsnivå gör stormfloder mer skadliga.

    Därför är en extremt lugn Atlant 2026 egentligen inte någon motsägelse till klimatforskningen. Klimatet avgör inte vädret ett enskilt år. ENSO, vindskjuvning, torr luft, Saharadamm och atmosfärisk cirkulation kan lätt dominera från en säsong till en annan. Det är precis vad vi verkar se i år.

    Jämförelsen med 2005 illustrerar faktiskt detta ganska bra. Varmt hav är inte tillräckligt för en aktiv orkansäsong. Men även här finns en detalj i texten som behöver rättas. AI-sammanfattningen säger att 2005 hade en ”svagare subtropisk högtrycksrygg”. NOAA:s analys av 2005 säger tvärtom att en förstärkt subtropisk högtrycksrygg var en av faktorerna bakom de gynnsamma förhållandena, tillsammans med mycket låga nivåer av vertikal vindskjuvning och rekordvarmt vatten.

    Även jämförelsen att havet nu är över 0,5 grader varmare än 2005 bör behandlas försiktigt. Vilket område, vilken period och vilket temperaturmått avses? För orkanaktiviteten spelar inte bara den absoluta havsytetemperaturen roll. NOAA framhåller även Atlantens temperatur relativt övriga tropiker, temperaturen högre upp i troposfären och framför allt den atmosfäriska cirkulationen och vindskjuvningen.

    Så för mig är årets säsong ett utmärkt exempel på något som klimatforskningen redan säger: sambandet mellan global temperatur och tropiska cykloner är betydligt mer komplicerat än ”varmare hav = fler orkaner”.

    Men samma resonemang fungerar åt andra hållet. Man kan inte använda en rekordaktiv säsong som bevis för klimatförändringen, och man kan inte använda en rekordlugn säsong som motbevis. För klimatfrågan måste man studera förändringar i statistik och sannolikheter över lång tid.

    Och där är forskningsläget faktiskt ganska intressant: ingen tydlig långsiktig global ökning av antalet tropiska cykloner, stor naturlig variation, men samtidigt evidens och modellstöd för högre nederbörd och en förskjutning mot högre intensitet hos de kraftigaste stormarna i ett varmare klimat.

    Det tycker jag är en betydligt mer intressant diskussion än att argumentera mot påståendet att orkaner ”alltid blir värre” – ett påstående som jag gärna skulle vilja se en källa på.

  3. Simon

    Tack Lennart Bengtsson
    Vi lär nog dessvärre inte få höra om detta i SVT då det inte passar in i narrativet.

    #1 Magnus B
    Bra skrivet som vanligt och precis som du är inne på så i ett ständigt föränderligt system utan fasta baslinjer kan man förändra hela krisnarrativet beroende på var man väljer att börja titta ifrån.

    Att påstå att klimatet är ”1,5 grader varmare än normalt” är ett gigantiskt tankefel eftersom naturen saknar ett normaltillstånd.

    Flyttar vi ut mätfönstret till Holocen ser vi att klimatet har andats i stora cykler i tusentals år, och att dagens temperaturer ryms väl inom de naturliga svängningar som planetens biologi redan har hanterat och anpassat sig till under hela vår nuvarande geologiska epok.

  4. Lasse

    Tack Lennart B
    Brist på fjärilar som viftar igång dem 😉
    Atlanten tom men det finns några på Stilla havet.
    https://weather.com/explore/hurricane-season

  5. Tege Tornvall

    Utmärkt pedagogiskt beskrivet – utan minsta CO2-koppling. Men har vi då fler orkaner i Stilla Havet?

  6. Magnus blomgren

    Tillägg till nr 3….

    Jag vill fortsatt påminna om det ( oansvariga) klimatologiska pratet frånSmhi och naturligtvis Eu och Fn och deras klimatinstitut – angående våra ” varma ythav och våra varma vintrar”.

    Det hänger nämligen ihop.

    Sverige har inte fått mindre risk för riktigt kalla vintrar – som vi jämt får höra:
    1880 – 1950 hade Sverige bara 6 vintrar som var minst 2 grader kallare än Smhi:s referensperiod.

    1950 – 2020 hade sverige hela 12 vintrar som var minst 2 grader kallare än samma referensperiod.

    Det är anmärkningsvärt jämfört narrtivet – och inte minst gentemot både Narrativet och Koldioxidhypotesen…det var ju nämligen först 1950 som koldioxidökningen verkligen tog fart.

    Visst har vi fått fler vintrar med 2 grader eller varmare, jämfört referensvärdet…men:
    1880 – 1950 var det hela 24 vintrar som var 2 grader varmare än Smhi:s referensvärde.

    Här på västkusten avspeglade detta sig i stora problem för sjöfarten på 1800 – talet, ofta gick det fint att lassa och lossa sin last i hamnen – för att så plötsligt bli hård isvinter och fastfrusna skepp långt ute i fjordarna.

    För att återknyta till ( nutida ) havstemperaturerna – så visade Smhi:s mätfartyg, under sin tur från början till mitten på augusti 2026…lite lägre temperatur i Skagerak än normalt.
    Det – kan vara svårt att tro, när man hör larmrapporterna i SVT.

  7. Lennart Bengtsson

    5

    Här finns tillförlitlig global statistik

    https://climatlas.com/tropical/

  8. Magnus blomgren

    Den svenska ( och sannolikt europeiska ) värmevågen i havet i början på 1900 – talet ( peakade runt 1920 ) – var sannolikt orsaken till att Sveriges längsta period utan en riktigt kall vinter var:
    1894 – 1939.

    Den värmevågen gav en vintertemperaturuppgång på närmare 3 grader från 1880 – talet till 1930 – talet ( Smhi ).

    Tron på unika yttemperaturer i havet under 2000 – talet, förefaller enbart tillhöra ett märkligt Narrativ – med låg koppling till verkligheten och dess observationer.

    Vi får se vad havet hittar på framöver.
    Det jag själv noterat under 2020 – talet är att – isfisket på västerhavet återigen varit frekvent…vilket känns helt surrealistiskt – när man hör om klimatkrisen på SVT.

  9. Man undrar lite över medias och våra väderinstituts kompetens på om rådet. Så här skrev t.ex SMHI i början av sommaren:

    ”Inom kort väntas den officiella starten av orkansäsongen på Atlanten dra igång. Detta sker på lördag den 1 juni. I östra Stilla havet inleddes den officiellt redan den 15 maj. Flera olika institut prognoserar att årets säsong på Atlanten kan komma att bli extremt aktiv.

    Till grund för detta ligger bland annat de exceptionellt höga havsvattentemperaturerna över en stor del av Atlanten samt en hög sannolikhet för en övergång till La Niña under den mest aktiva delen av orkansäsongen. Några av institutens säsongsprognos indikerar att säsongen kan komma att bli så aktiv att den förbestämda namnlistan över tropiska stormar och orkaner på Atlanten kommer att ta slut.

    Enligt NOAA är det mycket hög sannolikhet, 85%, att årets orkansäsong på Atlanten kommer att bli aktiv. Totalt bedömer NOAA med 70% konfidens att mellan 17 och 25 namngivna stormar och orkaner väntas bildas under säsongen. Av dessa väntas 8 till 13 utvecklas till orkaner varav 4 till 7 intensiva orkaner (kategori 3-5 på den femgradiga Saffir-Simpsonskalan).”

    https://www.smhi.se/blogg/blogg/2024-05-27-risk-for-extremt-aktiv-orkansasong-pa-atlanten

    Det här har media trummat ut under hela sommaren.

  10. Lennart Bengtsson

    Detta är mycket märkligt om så är fallet då den kraftiga El Nino som indikerades redan i början av året (2026) är en tydlig indikation på låg orkanaktivitet i tropiska Atlanten. Detta känner givetvis NOAA till mycket väl och säkert också SMHI:s erfarna meteorologer
    Men SMHI:s meddelande avser ju år 2024!? och då var situationen en helt annan.
    Vad media predikat känner jag inte till

  11. LB #10,

    Nja, det står att sidan är uppdaterad 15 september 2026.

  12. Magnus blomgren

    Nr 11 Ingemar N
    Na, det är för 2024 – uppdateringarna är bara av systemskäl.

    Samtliga nämnda institutioner är nog mer upp över öronen förälskade i den pågående El Ninon.

    Den pågående blir extremt intressant att följa – dvs dess effekter på vädersystemen världen över.

    Räknas den som super el nino till slut – så blir observationerna av effekterna ett utmärkt test av mätningar och mätteknik för dessa havsområden.

    Annars talas det ju mycket tyst om att vi det senaste decenniet haft det märkliga tillståndet av ovanligt många och utdragna La Ninas – medan havsytemätningarna istället hävdar ständigt nya rekord på värmesidan.
    Vilket är rejält märkligt.

    Nåväl – vi får se om effekterna/observationerna stödjer en ” super El Nino”…

    Våran Norra Atlant har iaf dragits med åtskillig och efterhängsen kyla över ovanligt stora områden, länge nu…

    För övrigt kan man på senare år se ett kraftigt förfall hos skötseln av det digitala hos Smhi – dom borde städa och förenkla …men gör tvärtom – förvillningsvarning!

  13. Lasse

    Utvecklingen av prognoserna kan följas här:
    https://storymaps.arcgis.com/stories/c3485ddd60ea4104b4f1e3df3e288784

    Föredömlig uppföljning där fig 10 visar en graf över”wind shear” som inte följer normala mönster.
    ”kraftig vertikal vindskjuvning över Atlanten. Denna vindskjuvning river sönder tropiska stormsystem innan de hinner organisera sig vertikalt till orkanstyrka — oavsett hur mycket värmeenergi som finns tillgänglig i vattnet”
    från Lennarts text ovan.
    En fråga: Är det onormalt statiska cirkulationsförhållanden i år? Tänkte även på Grönlands uteblivna sommarsmältning där kylan tycks ha härskat!

  14. Magnus blomgren

    Här kommer något riktigt glädjande från havet – och något som sätter ett stort frågetecken efter alla klimatlarm.

    Alla följer väl inte detta…men med jämna mellanrum dyker det upp i våra nyheter och igår hade även SVT ett program – om den svenska laxstammen och dess kamp mot klimatförändringarna och dom kokande haven…. ( laxar gillar kallt vatten ).

    Nu till det glädjande – Vindelälvens laxuppgång är i år ( 2026 ) den största sedan mätningarna började 1925.

    Några gånger per år får svenska folket höra hur klimatförändringarna plågar havet och att arterna tvingas fly dom varmare vattnen.

    Rekordlaxåret 2026 motbevisar med all önskvärd tydlighet att laxen behöver fly klimatförändringen…den flyr däremot människan och älvutbyggnaden.

    Vindelälven är besjungen av Taube och skyddad i lag från utbyggnad.

    Förutom vindelälvens succe syns även flera älvar leverera många riktigt stora laxar på senare år.

    Det är som med isbjörnarna, där forskarna noterat ökade fettlager på senare år – trots….klimatuppvärmning och trots mediers alarmism.

    Bästa året i vindelälven på över 100 för den kallvattensälskande laxen – förbaskat kul.

    Och – det är inte så dramatiskt i havstempen som Alarmistmedia påstår – hos oss, trots dubbel uppvärmning mot globalt.

  15. Lennart Bengtsson

    11

    Sidan är definitivt inte uppdaterad. Alla figurer mm avser 2024! Det verkar ovanligt sloppigt. Jag hade väntat mig att SMHI skulle sköta detta på ett professionellt sätt. Det ser inte ut att vara fallet. Vill Ni ha tillförlitliga uppgifter så bör man kontakta NOAA och speciell deras orkantjänst i Miami.
    De finns diverse referenser in min text t ex till Phil Klotzbach, University of Colorado i Fort Collins. Han tog över efter Gray som jag kände väl personligen. Han håller reda på allt som rör tropiska orkaner
    Varför inte kontakta AI som kan ge mer professionell service än SMHI när det gäller tropiska orkaner

  16. Robert Norling

    Har lite svårt att få ihop detta.
    Senast start och orkan fritt 1914.

    Absolut senaste säsongsstart (alla tider) 15 sep 1914
    Hotar slås om inget händer snart

    Helt orkanfri säsong 1907, 1914
    Fortfarande möjligt, men experter tror ändå minst en orkan bildas innan säsongen är slut i november

  17. Lennart B #15,

    Visst verkar det rätt ”sloppy” att uppdatera utan att uppgradera siffrorna. Min något konspiratoriska natur säger mig dock att det är helt medvetet. Vem vill rapportera om en orkanfri säsong utan någon större klimatkatastrof? Tänk om någon journalist hade sett det? ”Inga orkaner i år” 🙂

    Fast om denna statliga myndighet vill upplysa sina läsare, inklusive journalister, så borde de förstås ta bort den gamla sidan och ersätta den med t.ex. dagens informativa inlägg på KU.

  18. BD-Nille

    Jag noterar att LB upprepat använder sig av begreppet SST, som att det vore allmänt känt av alla läsare här på KU. Jag ser heller inte att begreppet SST på något sätt förklarats i kommentarerna.

    För min del antar jag att det betyder Sea Surface Temperature.

    Vidare får jag nog leta fram LB:s bok ”Vad händer med klimatet” och läsa den igen – denna gång än mer noggrannt

    Då får jag nog lära mig den enda Sanningen om Klimatet.

  19. Här en förenklad bild för 2026 och det ser väl inte för hemskt ut.
    https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/outlooks/Slide1.JPG

  20. Magnus blomgren

    Nr 17 Ingemar N
    Man behöver verkligen INTE vara konspiratorisk för att se vad SMHI genomgått dom senaste 20 åren – det är nu full alarmism på myndigheten.

    Nästan dagligen blommar det – Förra vinterns sammanfattning ” klimatologisk mild vinter i sydsverige”.

    Förra vintern gav djup tjäle och tjocka isar i syd, höstsådden frös bort – hela skagerrak fick is.

    Tornedalen i norr nämde dom inte – men där blev det den kallaste vintern sedan 1987.

    Smhi, ipcc, eu, fn – vägrar acceptera att perioden 1961 – 1990 var såpass kall att vetenskapen började tro – att vi gick mot en istid.
    Särskilt somrarna i Europa drabbades hårt av solardimming och fallande sommartemperaturer.

    När vi nu jämför oss med dessa organisationers favoritperiod – så berättar dom inte att Solinstrålningen ökat med över 10% i Europa, sedan 1980.

    Jag menar – är inte det manipulation och agenda….så vet i a f inte jag.

    Folket och politikerna hålls helt ovetandes.

    Och nu – sitter smhi, ipcc och dom andra och Mäter våra Temperaturer.

    Räven vaktar hönorna.

  21. Christian H

    Från inlägget: ”Det finns faktiskt en etablerad tumregel bland orkanforskare: havstemperaturen sätter taket för hur intensiv en oranerorkan kan bli om den väl bildas (potentiell intensitet, enligt Kerry Emanuels teori) — men den avgör inte om storm-embryon överhuvudtaget får chansen att utvecklas till den nivån.”

    Detta till trots har massmedia gått ut med att vi kan förvänta oss extremt kraftiga orkaner under 2026, värre än någonsin, påstås det.

    Tyvärr är det så att uppgifter från NOOAH, Copernikus, IPCC och WMO inte är att lita på, då dessa översittarorganisationer har en politiskt styrd agenda, som inte tillåter att uppgifter som talar mot den rådande föreställningen att den stigande halten av koldioxid orsakar katastrofal hetta, fler översvämmningar, värre torka, fler orkaner och allt möjligt annat elände.

    Idag kunde man på morgonnyheterna i Tv4 höra att forskare på WMO slagit fast att de stora jordskreden i Nepal orsakats av klimatförändringar. Vi vet att det var sprickor i bergrunden som orsakade det hela. Stora ismassor från ovanpåliggande glaciäris förvärrade det hela. Om det varit mindre is som tyngde, hade konsekvenserna inte blivit lika illa, Det är alltså tvärtom mot vad som påstås!

    Tongivande massmedia tror blint på vad ovanstående översittarorganisationer påstår. De har inte förstått att det är politiskt styrt propaganda som dessa organisationer för fram. När skall de vakna upp!

  22. Lennart Bengtsson

    16
    Atlantiska orkaner (vindstyrkor> 30 m/sek) efter år 1900.
    2026 är helt unikt

    Huruvida det blir ett orkanfritt år i Atlanten vet vi dock ännu inte, det återstår att se. År 2026 är dock unikt så tillvida eftersom någon orkan ännu inte inträffat före 15 september, så när som på åren 1907 och 1914 då inga orkaner inträffade. (med reservation för bristfälliga observationer från dessa tidiga år).
    Från och med rutinmässiga satellitobservationer från år 1966 kan vi emellertid betrakta orkanobservationer i Atlanten som fullt tillräckliga.

  23. Magnus blomgren

    Nr 22 L B
    Men – inräknat 1907 och 1914…blir det inte så ” helt unikt ”.

    Det är som våran glaciäravsmältning – bortser vi från 1900 – 1930…så är senare tids avsmältning ” helt unik”.

    Istället missar exempelvis vårat forskarsamhälle att:
    2022 – Minskade Kebnekaise sydtopp, INGENTING.
    2026 – Minskade Sydtoppen, obetydliga, 10cm.

    Aldrig så varmt? Aldrig så fort? Aldrig så varmt havsvatten? Aldrig så starka orkaner?

    Klimatforskarna och alarmisterna – förefaller var precis lika långt bort..från både verklighet och tankeförmåga…och observationsförmåga..

    Einstein – lär vara besviken på….

  24. Lennart Bengtsson

    26

    2/126 dvs 2 år av 126 är väl ändå ovanligt = unikt. Man kan ju också säga att det har inte inträffat något enda år sedan 1914

  25. Magnus blomgren

    Nr 24 L B
    Ja – det är ovanligt…men inte ” helt unikt.”

    Det är ändå en viktig skillnad – särskilt om vi pratar klimat.

    Hade det varit ” helt unikt” – så hade detta förändrat våran syn både på klimathistorien och klimatutvecklingen.

    Vi – har ju lärt oss hur åtminstone Alarmisterna ständigt försöker påvisa att nutidens klimat är just – ” helt unikt ”…. aldrig så varmt osv.
    Dom har ju fel – istället lever vi i en tid av väldigt stabilt klimat, varför vet jag inte.
    Men att exempelvis påstå att dagens uppvärmning är ” helt unik ” stämmer ju riktigt dåligt om vi jämför uppvärmningstakten 1870 – 1930.

    Problemet blir – när forskningen och alarmisterna hänvisar oss till klimatjämförelsen 1961 – 2020…och hävdar att den perioden är den enda vi känner till.
    Nu vet vi exempelvis att sverige hade sina högsta temperaturer 1933 och 1947 och att våra värsta torkår var före 1961.
    Och – vi vet också att sverige hade mängder av milda/varma vintrar 1870 – 1930.

    Därför är det jättebra att Du nu visar att – Atlanten hade vissa år för långt över 100 år sedan som saknade Orkaner – amnars hade WWA, WMO eller rockström å greta kunnat påstå att – avsaknade av orkaner är exakt det som någon modell förutspått och att kris råder.

    Dessutom indikerar 1907 och 1914 precis samma som våra svenska observationer visar – att det skedde snabba klimatförändringar 1870 – 1930, dvs innan koldioxiden rakade i höjden…
    I klimatsammanhang är det bra att skilja på – ovanligt, unikt och ” helt unikt”.
    Särskilt gäller det för er kunniga, professorer och forskare.

  26. Robert Norling

    #LB
    Hur var det nu med 1914 års orkansäsong.
    Antingen dröjde det till 15/9 för start eller så blev det orkanfritt. Vilket…

  27. Lennart Bengtsson

    26 Robert Norling

    1914 års enda tropiska storm bildades den 14/15 september, vilket var det senaste startdatumet för en atlantisk orkansäsong sedan det officiella registret började föras 1851. Den nådde en högsta vindstyrka av 30 m/sek och ett lägsta lufttryck på 995 hPa — och inte tillräckligt starkt för att klassas som orkan av den amerikanska vädertjänsten (som kräver minst 33 m/sek). (Källa NOAA)

  28. Lennart Bengtsson

    25

    Jag är inte expert på svenska språket som Du tydligen är så Du får vända Dig till en svensk språkexpert. Jag kan endast förse Dig med numeriska resultat som får tala för sig självt. Jag hoppas det räcker för Dina behov.
    jag tycker ändå det är intressant med avsaknaden av orkaner i tropiska Atlanten hittills under 2026 trots havstemperaturer i det aktuella området som för 2026 är en av de allra högsta sedan 1851 åtminstone enligt meteorologer inom NOAA.
    Om Du har tillgång till andra uppgifter vore jag tacksam för en referens

  29. Magnus blomgren

    Nr 28 L B
    Det finns ingen anledning att sura.
    Jag – förklarade varför det var viktigt i just klimatsammanhang.

    Sedan är det ju som jag tidigare påtalat – att jag har skrivit och granskat dokument inom flyg och rymd, där gäller det att vara noggrann och nitisk…och även där handlar det om 1000/delar.

    Ditt inlägg här var ju verkligen intressant – men att kalla årets uteblivna orkaner för ”helt unikt” blir ju ändå grovt missvisande – särskilt från ngn som skriver klimatböcker och deltar i den offentliga debatten och som även brukar kalla oss här för okunniga barn…då får man tåla ett litet men viktigt påpekande.

    Skriver Du – ” helt unikt ” kan det ändra klimathistorien.

    Som du annars sett är jag själv slarvig och okunnig inom klimat – men…jag hade 5:a i Svenska språket..vilket sannolikt förvånar.

  30. Robert Norling

    Om Ventusky spår vädret rätt så ska det bildas en orkan utanför Mexikos kust Söndagen den 27 september. Men det är ju ganska många dagar bort så mycket kan väl hända…

    https://www.ventusky.com/sv/vindhastighet-karta/10m-over-marken#p=19.7;-75.6;5&t=20260927/1800

  31. Lennart Bengtsson

    29

    Jag är från en tid då man hade bokstäver i stället för siffror i betygen från första klass i småskolan till studentbetyget.
    Jag var ganska medelmåttig i svenska språket liksom i engelska och franska jämfört med Dig men kompenserade detta i andra skolämnen. som i matematik, fysik och tyska

  32. OnT eller kanske OffT eller bara OT, hur ska man veta.
    1000/delar≈42
    Självklart borde betyg i språk anges med bokstäver kan man tycka, eller?
    Vår värld av förkortningar, uttryck och koder är minst sagt kaotisk, vi förväntas hålla reda på om en biljon är en biljon eller en billion, en viss skillnad där minst sagt eller om ett komma är decimalavskiljare eller tusenavgränsare eller punkt är decimalavskiljare och ett sketet mellanslag är tusenavgränsare. För att inte tala om hur vi sorterar våra bokstäver, snälla människor har fixat t.ex. den svenska sorteringsordningen med mjukvara, men det finns en hårdkodad sorteringsordning i silikon i dagens processorer, tyvärr ansåg man sig inte ha tid att kolla var å resp ä skulle hamna och det kostar klockcykler, energi och värme, kankse inte världens största problem men ändå.

  33. Lennart Bengtsson

    För de som är intresserade av detaljerad statistik över tropiska orkaner på global skala (6 olika områden, 4 på NH och 2 på SH) finns detaljerade uppgifter från 1966. Innan dess saknas uppgifter för de flesta områden med undantag för tropiska Atlanten.
    Se: https://climatlas.com/tropical/
    En imponerande data bas