
Löven börjar falla och snart kommer höstfärgerna på allvar. På söndag är det val och alla kan slappna av när just DITT parti vinner valet 🙂 Här är veckans öppna tråd med fri diskussion om väder, klimat och energi.
Trevlig Helg, önskar
Redaktionen

Löven börjar falla och snart kommer höstfärgerna på allvar. På söndag är det val och alla kan slappna av när just DITT parti vinner valet 🙂 Här är veckans öppna tråd med fri diskussion om väder, klimat och energi.
Trevlig Helg, önskar
Redaktionen
Sådär, då vet ni hur en ”ending diagonal” ser ut och vad den används till. Små fiffiga verktyg i den tekniska analysen. Fungerar allra bäst på klimatet som är pålitligt och omöjligt att manipulera och påverka.
Det finns mycket i utvecklingen som talar för att vi nu passerat en ny och lägre topp än 231119, för mycket lång tid. Steg nr 2 neråt? Vi får se om vi får några andra tecken innan det gått för långt.
Kanske dagens rader (tom 260910) kan förklara lite mera och lite tydligare för någon hur naturen rör sig och upprepar olika mönster. Inte varför. Inte kaotiskt som det påstås, utan imponerande logiskt och exakt. Det är oftast inga svåra samband att förstå med lite hjälp, menar jag, om man bara ger det några minuter då och då.
https://alvarnyren.wixsite.com/aidtrade/post/copernicus-era5-2m-dagliga-m%C3%A4tningar-t-o-m-260909
Månadsdata ERA5 för augusti finns nu också framme tack vare Matz Hedman och ger mycket preliminärt samma negativa slutsatser, men inte lika detaljerat av naturliga skäl.
https://alvarnyren.wixsite.com/aidtrade/post/mina-klimatmodeller-75
Jaha, så har man genomlidit Rapport. I stort sett alla inslag var Tidö kritiska eller pro MP. Så då vet vi vad statstelevisionen vill hur vi skall rösta i morgon: MP.
Jag tycker att SVT har varit rätt usla på att informera om hur valet går till. För det första så har vi tre val samtidigt: Riks, regionalt och kommunalt. Det är inte helt enkelt att få info om de två sista. Allt fokus ligger på partiledarna och deras interna tjafs.För det andra är det för mig oklart vad som händer när en kandidat ställer upp i alla tre valen. Måste hon/han välja? Och i så fall vem bestämmer det? Vad betyder en kryssning i detta sammanhang? Partiet eller är det kandidaten själv? Jag frågade runt på torget idag bland alla stånden och fick inget vettigt svar av någon. För det tredje, vem bestämmer vilka valsedlar som skall ligga framme i de reguljära vallokalerna?
PS #2,
Det finns säkert svar på alla mina frågor. Min kritik gäller att informationen från statstelevisionen ger så dålig information. Måste jag skaffa mig en doktorsexamen i valprocedurer innan jag som vanlig medborgare kan rösta?
Och sen är det väl på tiden att vi får EN valsedel, så slipper vi detta återkommande tjafs om försvunna/stulna/ ej utlagda valsedlar. OSSE har ju redan dömt ut våra sedan länge, och det kommer väl en ändring vad det lider:
https://www.friatider.se/sd-och-regeringen-forhalade-gemensam-valsedel-nu-forsvinner-smapartiernas-sedlar-igen
#2 Ingemar
Tänkte också på att fem av sju inslag i Rapport kl 18 handlade om Miljöpartiets politik. Som balansering fick Jimmie Åkesson vara med i början av inslaget från Rinkeby. Han fick berätta kort om valspurten och svara på om han var nervös. Sen fick Amanda Lind avsluta genom att räkna upp samtliga sina valpunkter och påminna om att majoriteten av svenskarna vill ha en ny regering och mer rättvisa.
Neutrala SVT levererar.
Vid en eventuell Blå-Gul regeringsbildning så borde de genomföra
1) lägga ned det klimatpolitiska ramverket. Det är en konstitutionell styggelse.
2) skrota betalningsmodellen för Public service. Låt dem leva av kvaliteten på det som de producerar – konsumenterna styr.
Nr 3 & 5
Det fungerar precis samma med politiken som med klimatagendan på SVT.
Sommaren tog slut för 1 dryg vecka sedan:
Vi tittar i västerhavet, knappt 16 grader idag, det är vad klimathotet presterade i sverige 2026.
Vi – sitter själva på facit medans SVT försöker pådyvla oss ständiga fabler.
Det är riktigt jobbigt läge – för demokratin i Sverige.
Vi får inte ens veta vilket väder eller vilket klimat vi har.
Och – nu väntar 4 nya år med agendainfluerade politiker, oavsett partifärg.
Dessutom väntar nu en lång höst och vinter – som kommer att döda många svenskar med sin köld.
Jag har inte sett valdebatterna på tv denna gång. Dom brukar vara värdelösa som information om konkret politik och har noll underhållningsvärde.
Men vi får inte glömma SVT:s insatser för sitt parti under valåret!
I våras kom rapporter om att klimat tappade relevans för väljarna, särskilt för unga. SVT tog upp denna nyhet.
SVT inledde då en intensiv klimatkampanj, där ALLA nyhetsprogram skulle innehålla minst ett längre inslag som kunde hänvisas till som bevis på klimatkris.
Varför var detta viktigt? En tung anledning är att säkra klimatet som ämne i valdebatterna. Om fyra områden ska avhandlas vill man kunna peka på ”väljarundersökningar” och konstatera att klimat ses som åtminstone topp fem av väljarna. (Att 3-5 andra områden har lika stor relevansprocent hos väljarna är oväsentligt, att ändå ta med klimatet som ämne blir legitimt.)
Det finns också en väldigt stor diskrepans mellan väljarnas prioritering av klimat och vad Sveriges riksdag kan göra för klimatet.
När 33% av väljarna väljer partier för klimatets skull innebär det att man ser en möjlig påverkan på globala medeltemperaturen med -0,002 grader om 75 år som Sveriges viktigaste fråga.
Ekonomi, energi, jobb, skola, sjukvård, migration, kriminalitet, försvar osv – som Sverige kan göra något åt – blir sekundärt.
Varför framkommer aldrig detta i debatten?
Nr 6 Foliehatt
Ooo, låter bedrövligt – har inte sett det själv, men låter som det brukar vara…
Själv skall jag gå till valurnan och rösta mot vindkraft i Skagerrak och Nordsjön – så långt det nu är möjligt.
När det gäller valet så är min uppfattning att under de senaste veckorna SD, V, L och KD fått väldigt mycket uppmärksamhet. Mycket av uppmärksamheten har gällt meningsskiljaktigheterna mellan SD och L resp SD och KD. Jag tror det har gynnat L och KD och missgynnat SD. Sedan får vi se hur det påverkar valresultatet, för att många har förtidsröstat.
Det som oroar mig mest när det gäller Sverige är underskottet i statsfinanserna. Min uppfattning är att det beror på att SD haft så stort inflytande.
Nr 10 Sigge
Underskott?
– Ukrainakrig och försvarsupprustning kan dra ner finanserna – och dysfunktionell importerad vindkraft i energisystemet.
– sammanlagt några hundra miljarder där.
#10 Sigge
Om du oroar dig för finanserna så oroar jag mig för slopat karensavdrag, kortare arbetstid och miljardärskatt. Dessa tre förslag kommer att medföra att statens inkomster/skatter kommer att försämras.
Eftersom det förefallet att de flesta ( åtminstone bland våra politiker) är EMOT en viss politik än FÖR en politik (och till och med den egna politiken! ) vore det mer logiskt att införa ett system med NEGATIVA val eller alternativt att de röstberättigade har rätt välja om det vill rösta positivt eller negativt. För mig skulle vara mycket lättare att rösta emot MP än för KD eller SD och jag är säker på att jag inte är ensam om en sådan uppfattningen. Man kan också tänka sig att man kan ha såväl ett negativt som positivt val. De negativa valen kan då ske med antingen svarta eller brunfärgade valsedlar med enbart partinamnet. Vid sammanräkningen nullifierar då helt enkelt en brunn eller svart sedel en vanlig röstsedel och torde vara lätt att arrangera.
Ett sådant förfarande skulle stärka demokratin då det helt säkert finns minst lika många som verkligen ogillar ett parti än gillar något.
MP skall fixa miljön med en miljardärsskatt.
Stegra och saligen insomnade Northvolt startades av miljardärer med miljösamvete.
(Eller var det deras fruar som vill göra gott?)
Kanske kan en skatt och spridning via Mp projekt göra större nytta?
Det är en rad projekt som inte har realiserats eftersom det saknades ekonomi och energi. Med Mp kan detta skaffas fram via straffskatter på CO2
https://tradingeconomics.com/commodity/carbon
#13 Det räcker väl att se ett parti som olämpligt att leda landet. Om nån ogillar den inflation som skedde efter 2021 så kanske CO2 skatter kan ogillas också!
Magnus Blomgren #9
Ivar Andersson #12
Jag tycker A-kassan och sjukersättning skall återgå till det som gällde innan pandemin, d v s en sänkning. Det vill regeringspartierna göra men SD är emot det.
Att det är ett underskott i statsfinanserna för Ukrainastöd är OK, för det kriget kommer en dag att ta slut och då kan vi betala av den skulden.
Om A-kassa och sjukersättning återgår till det som gällde innan pandemin med endast indexuppräkning och drivmedelsskatterna inte sänkts så hade statsfinanserna nästan varit i balans om vi inte räknar med Ukrainastödet.
Av arbetslösa och de som lever på andra bidrag så är det en oproportionerligt stor del som röstar på SD enl Valu från 2022.
Nr 15 Sigge
Varför är sänkt sjukersättning bra?
#13 L Bengtsson
Utmärkt förslag. Plus och minus-röster.
Det skulle räcka med en
röst + eller –
Miljöpartiets aktiva borde placera en del av sin lön och andra tillgångar liksom partiets tillgångar i gröna investeringar. För att ytterligare stimulera detta skulle man till och med kunna tänka sig ett 10% avdrag på skatten. På så vis skulle de visa att de menar allvar med sin tro på den gröna framtiden.
PS. För de som tycker detta skulle vara orättvist för alla andra kan jag försäkra att drygt 95 % av gröna investeringar går i konkurs eller blir mer eller mindre värdelösa. Detta behöver man dock inte avslöja och denna information är således endast avsedd för bloggens läsare
Europas elektrifieringsmål behöver 50 GW ny kärnkraftskapacitet
Europeiska kommissionen vill att el ska täcka 46 % av den slutliga energiproduktionen år 2040. Det kommer att bli extremt svårt utan kärnkraft som står för 25–30 % av produktionen. På den grunden skulle Europa behöva ungefär 60 nya stora reaktor- eller SMR-projekt som ska inleda planering och utveckling under de kommande fyra åren, skriver Kalev Kallemets, VD för den estniska SMR-utvecklaren Fermi Energia.
Mvh,
Kan pumplagring bidra till att möta AI:s växande energibehov?
Den ökande efterfrågan på el från artificiell intelligens och storskaliga datacenter tvingar energibolag och beslutsfattare att ompröva elnätets tillförlitlighet. En ny bransch rapport hävdar att storskalig pumpkraft – särskilt i västra USA – skulle kunna ge den långsiktiga kapacitet och nätstabilitet som krävs för att stödja nästa våg av digital infrastruktur.
En ny rapport från National Hydropower Association (NHA) argumenterar för att pumpkraftverk (PSH) skulle kunna spela en central roll för att möta den utmaningen. Rapporten – Winning the AI Race: Tapping into Pumped Storage Hydropower – identifierar mer än 60 GW föreslagen PSH-kapacitet som för närvarande rör sig genom licensieringskedjan hos den amerikanska Federal Energy Regulatory Commission (FERC), fördelad på cirka 80 projekt över hela landet.
Mvh,
Magnus Blomgren #16
Från ungefär 2003 fram till pandemin minskade antalet personer med sjuk- eller aktivitetsersättning (tidigare kallat förtidspensionärer) ganska mycket. Under pandemin så blev det tillfälligt bättre villkor, vilket skulle upphöra 2023 eller 2024. De senaste åren har antalet personer som lever på sjukersättning ökat. Det belastar statsbudgeten ganska mycket.
#13 Lennart Bengtsson
”För mig skulle vara mycket lättare att rösta emot MP än för KD eller SD och jag är säker på att jag inte är ensam om en sådan uppfattningen.”
Jag instämmer fullständigt. Riksdagspartierna har genom förd energipolitik fullständigt tappat mitt förtroende. I förra valet hade SD, en i energifrågor kunnig person, Elsa Widding, på valbar plats. Hon fick flest personröster, efter partiledaren, men mobbades ut, vilket gör att jag inte vill rösta på SD.
Som medlem i Europeiska unionen omfattas Sverige också av EU-rätten, som har företräde över nationell rätt. Det betyder till exempel att om en svensk lag står i strid med en EU-lag är det EU-lagen som gäller. Detta svek mot demokratin och det svenska folket leddes av Ulf Kristersson och hans regering. Därför kan jag inte rösta på dem.
Sossarna vill bygga ut vindkraften, främst den havsbaserade, och gör sig därmed omöjliga att rösta på för mig. Dessutom är de djupt insyltade i alla stolliga gröna industisatsningar, där våra pensionspengar flyger all världens kos.
Slutligen har vi de groteskt dåraktiga partierna C, V och MP. De vill helt förstöra vårt energisystem, rasera landets ekonomi och intar en fullständigt fanatisk och verklighetsfrämmande inställning när der gäller klimat- och energifrågor. De är samhällsfarliga och borde inte tillåtas få någor som helst inflytande.
För mig blev valet ett protestval, då jag röstade på Ambition Sverige. Jag vet att de inte kommer in i Riksdagen, men jag anser det vara viktigt att protestera mot den galenskap, som riksdagspartierna uppvisar. När valet gäller galenskap eller ännu värre galenskap, är det inte lätt.
Nr 22 Sigge
Problemet är nog lite tvärtom.
I början på 2000 – talet grovstädades sjukskrivningarna, Reinfelt ledde en stor utrensning, något han själv beskrivit som att det gick för långt – med en stor mängd tragiska livsöden.
Numera har det gått så långt i jakten på att dom sjuka att det blivit kraftigt kontraproduktivt.
Jag har 2 bekanta som jobbar som läkare och det är ingen vacker bild dom målar upp – dels jagas läkarna av försäkringskassan, en jakt som leder till extrema avarter i dom vetenskapliga underlagen och en fullständig överhopning av arbetsbelastning för läkarna – som blir misstrodda och ifrågasatta av försäkringskassan, som inte ens har träffat patienterna.
Fritt fall där.
– Och dessutom har försämringarna i ekonomin lett till att dom sjuka inte har råd med rehabilitering och mediciner.
I många fall tvingas idag dom sjuka t o m att försörjas av anhöriga eftersom dom inte orkar ta fighten med försäkringskassa och myndigheter.
Jag känner nog som Reinfelt här – besparingarna gick över styr och folk blev överkörda och lurade och tvingades ut i otrygghet.
Sverige – borde kunna bättre.
Men precis som med klimatet, så styrs vi av hysteri och osmaklighet och svår människofientlighet och – rent oförstånd.
Magnus Blomgren #24
Jag delar inte din uppfattning. Det är för många som lever på bidrag som inte borde ha bidrag och det har ökat efter pandemin.
Det är svårt att sätta ett system på banan där alla som är i verklig behov av stöd, får detta samtidigt som de som siktar på att dränera systemet för egen vinning, fast de gott kan arbeta för egen inkomst – inte får möjlighet att göra så (=dränera).
#21 CES
”Kan pumplagring bidra till att möta AI:s växande energibehov?”
Jag antar att du syftar på vattenpumpkraft. Lagring med tryckluft går bort pga stora förluster vid kompressionen.
Nu är ju inte pumpkraftlagring någon energikälla, bara ett sätt att lagra energi. Jag har sett siffror på verkningsgrad (el in – el ut) på c:a 70% för vattenpumpkraft. Pumpkraft kräver dessutom två vattenmagasin med stor höjdskillnad och som inte får ligga för långt från varandra horisontellt eftersom strömningsförlusterna då blir för stora. Olämpligt är även att använda havet som nedre magasin, man vill inte pumpa upp salt havsvatten till ett övre magasin. Sverige går i stort sett bort pga de stora horisontella anstånden mellan tänkbara vattenmagasin. Norge har bra förutsättningar- USA har mig veterligt få stora vattenmagasin som skulle kunna accepteras som reservoarer för pumpkraft.
#22 Sigge
” De senaste åren har antalet personer som lever på sjukersättning ökat. Det belastar statsbudgeten ganska mycket.”
Jag vet inte anledningen till att de som lever på sjukersättning har ökat. En kan vara, att många har drabbats av bieffekter av COVID-vaccinet. Inget coronavirus har någonsin fungerat. Dessa virus muterar och förändrar sig alldeles för snabbt, ofta inom ett par, tre månader.
Enligt professor Angus Dalgleish, onkolog och immunolog, har människor drabbats av cancer, som följd av vaccinering.
” I began observing something far more alarming: unusually aggressive cancers, advanced-stage disease in younger individuals, and clinical presentations that differed sharply from what we would normally expect in routine oncology practice. Something broader — and far more concerning — appeared to be emerging.
In my own clinical practice, I observed a marked increase in unexpected cancers among boosted patients, including breast, prostate, pancreatic, lymphoma, gall bladder, glioma, and bladder cancers.
Some of the most striking observations came from colorectal cancer surgeons, who described a shift from earlier-stage, more routinely detected disease toward patients presenting with metastatic stage IV cancers and unusual thrombotic features.”
Dessutom innehåller vaccinet ett spikprotein, som ger sig ut i kroppen och ställer till elände på olika håll, exempelvis blodpropp i lungorna, inflammation i hjärtmuskeln med i värsta fall snabb död som följd. Att få blodpropp i lungorna är inget att stå efter.
https://rumble.com/v7ayk8y-vaccines-activating-cancers.html?e9s=src_v1_cbl%2Csrc_v1_ucp_a
Professor Dalgleish har även skrivit om the ”COVId scam” i Canary In a Climate World.
#22 Sigge
”Från ungefär 2003 fram till pandemin minskade antalet personer med sjuk- eller aktivitetsersättning (tidigare kallat förtidspensionärer) ganska mycket”
Det du säger är en rejäl lögn. Ge mig dina bevis. Jag var själv utbränd och sjukskriven under 2005 och vet vad Moderaterna gjorde för att få ner sjukskrivningarna. Man ålade försäkringskassan och t.o.m arbetsförmedling att förtidspensionera i massiv omfattning för att få ner sjuktalen.
Jag har flera dokument (nya regelverk) från den tiden direkt hämtade från Försäkringskassan som dessutom styrker regeringens medvetna politik att försvåra för grupper av sjukskrivna att komma tillbaka till arbetsmarknaden genom rehabilitering. Uppgifter som backas upp av senare statistik.
Jaha då har man genomlidit en valvaka till och svaret från väljarna blev jasså. Men en sak slog mig som jag tar med mig, det var väl ett f*rbannat tjat om dörrknackande valarbetare i partiledarnas tacktal till anhängarna. Kristersson skippade det, stort tack till honom för det. Jag börjar bli till åren kommen och jag kan faktiskt inte erinra mig att det någonsin har hänt att nån knackat eller ringt på min dörr inför ett val, säg inte att jag skulle vara ensam om den erfarenheten. Kanske bra för Sverige om sossarna nu tvingas att prova att sy ihop en ny regering och med stöd i riksdan för en budget med den ”majoritet” dom har att stödja sig på. Ingen regering alls under några månader är trots allt bättre än en regering med rödgröna kommmisarier.
Håkan Bergman, #30,
att du bara orkar. Resultatet brukar rapporteras i radio morgonen efter.
Det bästa att hoppas på nu är ett extraval. Centern är inget att ta in under det borgerliga täcket, även om de skulle ändra sig om samarbete.
Nr 25 Sigge
Ja, att du och jag tycker olika har varit tydligt länge – i samtliga frågor.
Inget konstigt med det, som valet i Sverige visar, 50/50 tycks spegla både vårat land och resten av Europa.
Det är väl som med AI och deras datacenter – dom vill vara gröna men eldar mest med fossilt och suktar efter sveriges relativt fossilfria elnät.
Alla undrar väl….varför bygger inte dessa Ai – center sina egna vindkraftsindustrier och drar sin sladd dit,
Billig vindkraft och grön el är den perfekta lösningen för dessa energislukande datacenter.
Bara att bygga vindkraft, för dessa….eller?
Där ligger skillnaden för dessa 50/ 50 samhällen.
Vilket energisystem?
Vad är grönt?
Vad är vetenskap?
Och – precis samma med människosyn.
Trygghet?
Solidaritet?
Idag är våra samhällen uppenbart tudelade.
Intressant läge – krigsretoriken blommar och ohälsan härjar…men ingen av oss eller våra partier har några bra svar på en lösning.
Vetenskap har dessutom blivit ett alltmer relativt och subjektivt verktyg, för samhällsbyggnad.
Som vanligt förefaller varje samhälle ha sin inneboende process:
Först Mognad och Sedan föruttnelse och till sist sönderfall.
Om S inte får med sig C, om C utesluter V, och om C släpper det gröna taget och minns sitt ursprung, får vi fortsatt Tidö-regering. Då kanske klimatmål och klimatlag kan avvecklas till förmån för ansvarsfull försörjning med energi, mat och förnödenheter C i fokus, alltså!
#33 Tege
För den händelse att Centern byter sida, fruktar jag att Tidö-gänget faller till föga för Centerns stolliga energipolitik och accepterar den, enbart för att behålla makten. Det gamla ordstävet ”Förvärva, ärva, fördärva”, tycker jag bra stämmer in på hur de politiska krafterna styrt Sverige. Nu styr generation Fördärva, vilket syns tydligast inom energi- och klimatpolitiken.
#32 Magnus
Inte blev det 50% mot 50%. Det fattas nämligen ca 1,6% +1,3% som var ogiltliga som inte räknas.
+100 000 röster!
Däribland Elsa Widdings försök Ambition Sverige .
Kan det vara hennes parti som avgjorde valet?
Elsa -Varför!
Varför är det så svårt att räkna in dessa röster i ett block?
Jag tror att en stor del av tappet för SD i årets val handlar om hur de INTE drog nytta av Elsa Widding. Det var många som personkryssade henne i förra valet. en stor andel, kanske samtliga var troligen nya SD-väljare – som denna gång valde andra partier.
Uppmuntrande, då det pekar på att det nog skulle gå att få ihop något parti som endast hade vett och sans i klimatfrågan som enda fråga – vilken kunde kliva över 4%-spärren.
Jag skulle rösta på dem.
EDIT – sortera in under – kolla aldrig en bra historia. Elsa fick endast 0,15% personkryss, av alla som röstade. Så de förklarar varken SDs kräftgång eller utgör basen för ett nytt vett&sans-parti. Synd.
Sverige behöver Elsa.
Förtjänar är en annan fråga. /P
Jämför man valresultatet mot opinionsmätningarna ser det ut som välvilliga SD-väljare bidrog med åtminstone 2%-enheter till L för att nå en borgerlig regering, medan M-väljarna hade mindre öppna hjärtan.
Det nästan så man tycker synd om Magda, att bilda regering med den här rödgröna röran kommer vara värre än vad Tidö hade.
Är Centerns riksdagsledamöter att lita på ?
Likaså Vänsterpartiet(K) och MP som kan ha egna idéer om hur landet skall skötas.
Ett framtida kaosland ?
pekke #39
jag misstänker att det var ett sånt här valresultat som Magdalena Andersson verkligen befarade. Hon vill nog helst slippa regera med MP.
Gällande valresultatet:
Det är nog lite chockartar att miljöpartiet fick 94% emot sig.
SVT och flera av våra myndigheter ihop med EU – är nog milt sagt överraskade över Svenska Folkets benhårda ointresse för klimatfrågan.
Klimatnyheter i SVT och Media haglar dagligdags – och tonläget är kris och undergång.
Det – bemöter svenska folket med…en gäspning.
Jag – är imponerad – folket är inte så oinsatta som SVT och EU utgår ifrån.
Billig bensin syns långt viktigare än klimat.
Thorleif #29
Du ville ha statistik
https://www.ekonomifakta.se/sakomraden/arbetsmarknad/ej_i_arbetskraften/fortidspensionerade_1208897.html
Jag hade fel, det var 2005 det var flest förtidspensionärer, inte 2003 som jag skrev.
Jag ser det inte som ett 50/50 resultat. C är ett mitten/högerparti som har en barnslig SD fobi. Det är tydligt att fler vill ha tidö än S/MP och V.
#42 Sigge
Tack, du hade i princip rätt i sak i ditt påstående men i grunden handlade det om att maskera ett problem, att regeringen visade att man fått ner sjuktalen, inte att få tillbaka folk gm rehabilitering även om man införde s.k coacher vid AF. Vad man gjorde var att göra det svårare att sjukskriva sig (själv har jag knappt varit sjukskriven under mitt arbetsliv) samtidigt som villkoren för sjukersättning försämrades. Det som hände under krisen 2000-3 var att särskilt de psykiatriska sjuktalen ökade (stressrelaterade) där antalet utförsäkrade ökade kraftigt. Sen får vi inte glömma bort att ekonomin återhämtade sig bra varför man alltid kan diskutera t.ex hur stor andel av dina siffror som döljer de tillfälliga sjukersättningarna (upp till 2 år). Har du även sådan statistik?
Borde antalet förtidspensionerade ha varit ännu färre från t.ex 2004?
#29 Thorleif
”….under 2005 och vet vad Moderaterna gjorde för att få ner sjukskrivningarna. Man ålade försäkringskassan och t.o.m arbetsförmedling att förtidspensionera i massiv omfattning för att få ner sjuktalen.”
År 2005 var det S-regering under Göran Persson. Min minnesbild är att det var S som hade satt i system att sjukpensionera folk. Något den M-ledda regeringen 2006-2014 satte stopp för.
Röda linjer hit och röda linjer dit, Thorbjörn Fälldin 1976:
Så åtråvärd är ingen statsrådstaburett att jag skulle vara beredd att dagtinga med min övertygelse i kärnkraftsfrågan.
Sug på den tant Ringkvist!
# 43. Dessvärre vill C inte ha kärnkraft. Kanske behöss en morot som när 1992 års borgerliga regering fick med sig C genom att byta från metanol till etanol från svenskt vete. Ren kohandel precis som på Rådoms 1(Hedlunds) tid!
Tege T. #47
Det är väl bara att få tanten att köpa idén att all ny energi ska byggas på marknadsmässiga villkor,
https://klimatupplysningen.se/teges-klimatvideor/#comment-499698
#45 Sigge
Ja, M tillträdde förstås 2006 och det var då jag satte mig in i utvecklingen och reglerna. Det var den massiva kritiken som fick M att backa samtidigt som ekonomi förbättrades. Huruvida det var S som medvetet gjorde det jag anklagade M för ska jag låta vara osagt. Men inget jag minns och ändå är jag inte vänster partimässigt.
Tege T #47,
Ja, det är ett aber som diskuterats bland Tidöpartierna ett tid redan före valet. https://www.expressen.se/nyheter/politik/moderaternas-invit-lovar-c-annu-mer/ Å andra sidan så kommer inte nya kärnkraftverk att laddas före 2030+. Kanske kan industri och övriga borgerliga få Elisabeth T R på andra tankar tills det är dags. De får väl bygga vindkraft i hennes skogar tills dess.
Thorleif #44
Jag vet inte riktigt hur det är med det du frågar och jag orkar inte leta efter statistik för det.
Att antalet förtidspensionärer minskat så mycket de senaste 20 åren beror på många olika orsaker. Det mesta beror på att befolkningen är friskare och färre råkar ut för olyckor med allvarliga personskador.
Några exempel var färre förtidspensioneras:
– Färre trafikolyckor med allvarliga personskador. Runt 2010 så påstods det att antalet som skadades så illa i trafiken så att de behövde förtidspension hade halverats på 25 år.
– Färre som röker
– Bättre arbetsmiljö
– Bättre luftkvalitet, både inomhus och på gator i städer
– Bättre sjukvård
– Sist en sak som Reinfeldtregeringen genomförde var att följa upp förtidspensionärer och kontrollera. Det som man läste mest om var en del invandrare som fått förtidspension inte bodde kvar i Sverige. Andra som ofta hade förtidspension som inte borde haft det var medlemmar i kriminella MC-gäng. Men det största var nog att många som hade förtidspension fick en omskolning och något som liknar nystartsjobb där arbetsgivaren inte behövde betala arbetsgivaravgifter under något eller ett par år.
Till Göran Åkesson
I den nyligen avslutade tråden https://klimatupplysningen.se/solstralning-och-klimat/#comment-499300 skriver du #21: ”Lapse Rate är av fysikaliska skäl förankrad vid atmosfärsmassans medelvärde vid ca 5,1 km höjd, där den effektiva strålningstemperaturen är ca -18° C.
Varifrån har du fått denna idé ? Anser du att den gäller alla planeter eller endast jorden?
Jag skulle vilja veta hur du ställer dig till min svarskommentar #21.
atmosfärsmassans medelvärde på Venus är 5 km medan utstrålningshöjden, där temperaturen är ungefär -80 °C till -90 °C är väldigt mycket högre, cirka 50–65 km.
Hur ställer du dig till det ?
# 41
Trots alla enorma klimatdemonstrationer och media ”All in”, så landar partiet på ca 6%.
Detta ska ses mot att när partiet kom in 1988 fick det 5,5 %.
Media tillmäter dock ända sedan start dessa 6 % +- en fullständigt enorm politisk vikt.
Klimat är dock inte ens med på topp tio, bland de viktigaste frågorna för väljarna, enligt Svt:s Valu2026.
Klimat hamnade på plats 14 av 15 frågor som togs upp. Bara frågan om ”vinster i välfärden” hamnade lägre i prioritet.
Media kommer dock att skruva och vrida detta annorlunda givetvis.
#51 Sigge
Säkert så som du beskriver men åren kring 2005-2006 hände det mycket negativt kring sjukskrivningar och M själva var tydliga med att talen skulle ner (till vilket pris som helst). Det fick konsekvenser och förtidspensionering var bl.a lösningen. Det hindrar ju inte att bruttoantalet går ner (i en förbättrad ekonomi med färre nya långtidssjukskrivningar). Det kan fortfarande vara personer som borde återgått till arbete men vilka behövde hjälp och rehab under längre tid än vad sjukskrivningsreglerna tillät.
Det hävdas ofta bland skeptiker att koldioxiden bara utgör 4 av 10000 molekyler i atmosfären och därför inte kan ha nämvärd betydelse. Det har länge irriterat mig, så jag fick för mig att kolla hur det är med ozon. Där ozonskiktet är som tätast (på ca 20–25 kilometers höjd) finns det ungefär 5 * 10¹⁸ ozonmolekyler per kubikmeter. Det är inte många, ändå blockerar dom nästan helt den farliga UV-strålningen från solen.
I tropopausen finns det i genomsnitt cirka 3,2 * 10²¹ koldioxidmolekyler per kubikmeter. och längre ner, där växthuseffekten äger rum är dom mycket fler i proportion till det högre lufttrycket.
Det är INTE antalet molekyler som är avgörande utan molekylernas spektrala egenskaper och hur länge dom lever kvar i atmosfären. Det krävs inte många ozonmolekyler för att stoppa UV-strålningen från solen. Storleksordningen tusen gånger fler koldioxidmolekyler stoppar inte strålningen mot rymden från koldioxiden på 7 km höjd. Det kan man se från satellit.
Svavelhexafluorid (SF₆) ger den starkaste växthuseffekten av alla kända ämnen och är cirka 22 800 gånger mer potent än koldioxid på en hundraårsbasis.
Större molekyler har fler sätt att vibrera och rotera på och har därför mer komplicerade spektra.
En fördubbling av koldioxidhalten ger en forcing på cirka 3W i molnfri atmosfär. Vad det innebär för jordens klimat är som bekant omtvistat och lär så förbli långt in i framtiden.
Det finns många goda skäl att motarbeta klimatalarmismen, men att säga att koldioxidmolekylerna är så få att dom inte kan spela någon roll är ett gravt felaktigt argument. Metan är mycket ovanligare i atmosfären. Endast 1,9 ppm. Ändå anses metan bidra med 20% av växthuseffekten (bortsett från vattenånga.) Det är en försvarlig andel, skulle metanhalten dubbleras skulle det motsvara en ökning av växthuseffekten med cirka 20% för metan är inte mättat. Det motsvarar en ökning av koldioxidhalten med en faktor ungefär 1,2 från 420 till 500 ppm. 1,9 ppm metan motsvarar alltså cirka 80 ppm CO₂. En faktor 40. Google AI säger att faktorn är 25 med hänvisning till Forskning och framsteg. Rätt storleksordning, mina siffror är bara på ett ungefär.
Argumentet att koldioxiden är en så liten andel så att den inte kan spela någon roll motbevisas av att metan som är cirka 200 gånger ovanligare i atmosfären ändå spelar en avsevärd roll. En ökning med 1,9 ppm av metan motsvarar ungefär en ökning av 80 ppm av koldioxid.
SF₆ är värre. Koncentrationen är cirka 13 ppt (parts per trillion) alltså 13 molekyler på en 10¹² luftmolekyler. Forcingen är cirka 6 mW/m². Skulle koncentrationen öka till 6 ppb, alltså 0,006 ppm skulle nog forcingen öka till 3W/m2 för vid så låga koncentrationer är antagligen inte SF₆ mättat. Det är inte koncentrationen utan de spektrala egenskaperna som har betydelse Självklart når gaser som snabbt bryts ner aldrig några höga koncentrationer…
Leif Åsbrink, #55,
”En fördubbling av koldioxidhalten ger en forcing på cirka 3W i molnfri atmosfär. Vad det innebär för jordens klimat är som bekant omtvistat och lär så förbli långt in i framtiden.”
Sant – men endast cirka en tredjedel av atmosfären är molnfri vid varje given tidpunkt. Grovt uppskattat.
Nr 55 &; 56 Leif Å och foliehatt
Ja – koldioxidökningen ger kanske sisådär 3W/m2…
Den naturliga minskningen av instrålningen i sverige sedan instrålningsoptimum för 8000 år sedan är ungefär 5 – 7 gånger större….
Den andra stora förändringen, som också är naturlig, är W/m2 skillnaden mellan våra årstider Sommar och Vinter – för mellansverige är W/m2 på vintern 0 – 60 W/m2 och på Sommaren 800 – 1100 W/m2
Årstidsvariationen i W/m2 ger oss en medeltemperaturskillnad på 20 – 30 grader.
Extra W/m2 från koldioxid känns inte alltid så våldsam och krisartad – om man inte tror på det som många alarmister och väderinstitut tycks tro….att den antropogena koldioxiden stänger jordklotets förmåga att andas ut den extra värmen till den kalla rymden.
För trots allt – den Långvågiga Utstrålningen ( OLR ) förefaller ju att ha ökat med ca 3 W/m2 dom senaste 40 åren – eftersom mer solinstrålning når marken ( här i europa 10 W/m2 dessa 40 år ).
OAVSETT – så känns inte den extra koldioxiden ha påverkat mitt klimat här i västsverige, dom senaste 100 åren.
Här betyder variationen i solinstrålningen mycket mer…
Obs – I might be rambling on…och kan ha väldigt fel.
Jag tittar bara på vad som händer utanför mitt fönster och i mitt hav, inte uppe i atmosfären.
Och – jag är ingen teoretiker….så jag förblir en klimatkrisskeptiker, tills mitt väder förändras på ett sätt som inte kan förklaras av mer eller mindre solinstrålning.
Nu ni…..
https://www.di.se/nyheter/fordonsjattarna-i-gemensamt-upprop-for-vatgas/
Är det ett halmstrå eller ett reellt alternativ?
Magnus blomgren, #57,
duck://player/Ca3VI4aGDjc
Google etablerar sig i Timrå. Men de har också planer i Finland. De har avtalat om kärnkraftsel från Fortums verk i Lovisa. Hur kan det tänkas slå på Sveriges elbalans framöver? Importkabeln till Forsmark t.ex.
Som flugor dras till kadaver så har nu WWA publicerat sin egen studie om hur det var koldioxidens fel att berget i Nepal gick sönder vilket i sin tur orsakade en katastrof.
Men, då de inte kunde använda favoritverkyget Bayesiansk statistik, så har det denna gång kompilerat lite uttalanden från personer med olika fackkunskaper och drar samma slutsats som alla andra presentationer av WWA gör. Nämligen, antropogen koldioxid är mördaren.
”rather than conducting a conventional attribution study which is typically focused on a single, well-defined weather event, we are bringing together the available scientific knowledge on known and potential drivers, while also investigating how these drivers have changed in a warming climate.”
Det pinsamma i sammanhanget är att media rapporterar att WWA nu har visat att detta är sanningen.
Synd att Public service (PS) valpropaganda visade sig fungera. Nu får vi alla betala för detta med högre anslag till dem genom ökad obligatorisk PS-skatt.
#61 foliehatt
Jag tycker citatet från WWA verkar helt rimligt. Se min kommentar här: https://klimatupplysningen.se/glaciarer-och-stenras-i-tarfala/#comment-500007
Det mesta som kommit från WWA har varit uppenbart strunt. För en gångs skull verkar dom ha kommit till en vettig slutsats. Kombination av seismisk aktivitet, frostsprängning och byggnationer på olämpliga platser. Kanske något mer, jag har inte läst.
I Nepal borde man inte bygga längst ner i dalgångarna så att skadorna efter de skred som vi vet kommer att ske bara kommer att drabba våldsamt på ett mindre område nedanför själva skredet.
Det går inte att hindra förändringar i klimatet, Det vet vi är sanning i ett perspektiv av hundratals år. Det är anpassning till att klimatet kan förändras mänskligheten i första hand bör satsa på. Läs Lomborg t.ex.
Det finns goda skäl att långsiktigt reducera utsläppen av CO₂, CH₄ m.fl på lång sikt. Viktiga fossila resurser som mänskligheten skulle kunna ha stor nytta av i framtiden. Mänskligheten har råd att satsa på kärnkraft i mycket större skala globalt. (Förutsatt att vi inte förstör ekonomin med CCS och andra dumheter.) Investeringar i fjärrvärme och fjärrkyla inklusive värmepumpar (helst drivna av kärnkraft) vore säkert mycket lönsamma på lång sikt i den industrialiserade världen och skulle reducera behovet av fossila resurser radikalt. Antalet länder som kan räknas till den industrialiserade världen kommer säkert att öka i framtiden samtidigt som befolkningsexplosionen kommer att upphöra och därmed avlasta det växande trycket på att exploatera globala resurser.
Som råvara för kemiindustrin och drivmedel till tunga maskiner inom jordbruk och industri bör vi nog inte försöka ersätta fossil diesel så länge det inte uppstått ett överskott av biodiesel. Undantag t.ex. gruvnäringen https://www.mining.sandvik/se/products/teknologi/electrification/elektrifiering-av-gruvdrift-under-jord/
Ekonomi är fundamentalt. Ekonomi = läran om hushållning med begränsade resurser. Satsar mänskligheten för mycket på att få ner utsläppen kommer andra och mycket viktigare problem att försummas. Alarmisterna tror (är i religiös mening övertygade) om att klimatförändringar kommer att förorsaka krig och massdöd i kampen om minskande resurser. Jag tror snarare att brist på resurser förorsakade av en extremt ensidig satsning på reduktion av växthusgaser kan komma att förorsaka krig och massdöd i kampen om minskande resurser.